Vazdušni saobraćaj u regionu u ekspanziji: Gdje je zapelo u Banjaluci?

23.01.2025. | 09:14

Banjalučki aerodrom je tokom 2024. godine opslužio 399.173 putnika, što predstavlja pad od 13,4% u odnosu na prethodnu godinu i smanjenje od 61.547 putnika.

Ovaj rezultat stavlja aerodrom na 13. mjesto među komercijalnim aerodromima bivše Jugoslavije, dok je i dalje ispred manjih regionalnih aerodroma poput Niša, Ohrida i Rijeke.

Komercijalni aerodromi u bivšoj Jugoslaviji ukupno su tokom 2024. godine opslužili više od 36 miliona putnika, što je za 3,4 miliona više nego prethodne godine. Devet aerodroma ostvarilo je svoje najuspješnije godine do sada, uključujući Beograd, Zagreb, Prištinu, Split, Dubrovnik, Skoplje, Sarajevo, Podgoricu i Zadar. S druge strane, jedanaest aerodroma ostalo je ispod nivoa iz 2019. godine, uključujući Ljubljanu, Tivat, Pulu, Niš, Ohrid, Tuzlu, Rijeku, Osijek, Portorož, Brač i Maribor, prenosi Ex-Yu Aviation.

Među najbrže rastućim aerodromima u regiji istakla se Priština, koja je tokom 2024. godine povećala broj putnika za 657.598, dok je Tuzla zabilježila najveći pad, izgubivši 374.894 putnika nakon zatvaranja baze kompanije Wizz Air.

Tokom godine, Dubrovnik je prestigao Skoplje i postao peti najprometniji aerodrom u regiji, dok je Sarajevo preteklo Podgoricu, a Zadar nadmašio tradicionalno prometniju Ljubljanu. Hrvatska je zadržala poziciju najvećeg avio-tržišta u regiji, sa više od 13 miliona putnika na svojim aerodromima. Hrvatski aerodromi su takođe zabilježili najveći apsolutni rast broja putnika, s dodatnih 1,8 miliona u poređenju s 2023. godinom.

Kada su u pitanju aviokompanije, Air Serbia je tokom 2024. godine postala najveći avioprevoznik u bivšoj Jugoslaviji po kapacitetima, prestigavši Wizz Air, koji je zbog problema s motorima Pratt & Whitney morao prizemljiti dio flote, što je rezultiralo gubitkom više od 1,2 miliona sjedišta. S druge strane, Ryanair je ostvario najveći rast, dodajući više od 1,5 miliona sjedišta i približivši se vodećim pozicijama.

Očekivanja su da će se trend rasta putničkog saobraćaja u regiji nastaviti i tokom 2025. godine, dok će Banjalučki aerodrom nastojati da prevaziđe trenutne izazove i poveća svoj udio na tržištu, privlačeći nove avioprevoznike i šireći mrežu destinacija.