Više od 1.000 radnika strepi za posao: Poznata pekara nakon 158 godina poslovanja ide u stečaj
10.10.2024. | 20:02Ekonomsko okruženje za pekare u Njemačkoj godinama postaje sve izazovnije.
Sve više malih i srednjih poduzeća se zatvara jer konkurencija velikih lanaca i supermarketa postaje prevelika. Ovaj proces se posljednjih godina ubrzao kao rezultat krize cijena energije. U proteklih nekoliko nedjelja došlo je do novih bankrota tradicionalnih pekara, od kojih je jedna Šternenbakeraj (Sternenbäckerei) iz Hehingena.
Lanac pekara sa 120 podružnica širom Njemačke već je proljetos podnio zahtjev za samoupravni stečaj.
Kako je prvi izvestio Švabiše Cajtung (Schwäbische Zeitung), proizvodnja u Hehingenu biće zaustavljena do kraja godine. To je veliki udarac, budući da je ovo sjedište kompanije. Koliko će poslovnica zapravo morati da bude zatvoreno, biće jasno u sljedećim danima, javljaju njemački mediji.
U međuvremenu, Šternenbakeraj ima dobre vijesti za svoje poslovnice u Geri (Türingen) i Sprembergu (Brandenburg): Kako se navodi u saopštenju kompanije, “sada se pojavljuju rješenja za nastavak”. Moguće je da će neki investitor preuzeti tamošnje poslovnice – postoje dve u Sprembergu i tri u Geri.
Prema informacijama iz kompanije, prvi Šternenbakeraj osnovan je prije 258 godina, 1766. u Hehingenu a kompanija sada zapošljava preko 1.000 ljudi. Mnogi od njih sada se suočavaju s neizvesnom budućnošću.
Problemi u pekarskoj industriji poznati su već godinama. Središnje udruženje nemačke pekarske industrije primijetilo je pad poslovnih brojeva barem od 2013. godine: dok je tada u zemlji još uvijek postojalo 13.171 pekarsko preduzeće, 2023. bilo je samo 9.242 preduzeća.
Godinama je u padu i broj zaposlenih, poručuju iz udruženja. Posebno je poražavajući razvoj pripravnika: 2013. godine u pekarskom zanatu bilo je više od 23.000 pripravnika doke ih je 2023. godine bilo tek nešto manje od 10.000.
Insolventne pekare nisu jedine kompanije u Njemačkoj koje se trenutno bore. Tokom ove godine ekonomija ide prema rekordnim brojevima nelikvidnosti. Prema konsultantskoj firmi Falkensteg, razvoj je nešto oslabio u drugom kvartalu, prenosi Fenix.
Međutim, broj velikih stečajeva i dalje je na zabrinjavajućoj visokom nivou, kako stoji u tromjesečnom izvještaju o nesolventnosti.
Dobavljači automobilske industrije bili su prvenstveno pogođeni u drugom tromesečju sa šest prijava stečaja, a slede maloprodaja, modne kompanije i građevinska industrija sa po pet stečajnih postupaka, navode njemački mediji, piše Telegraf biznis.