Vlada odlučila: Za gasifikaciju istočnog dijela Srpske 74 miliona KM

26.12.2024. | 17:25

Vlada Republike Srpske prihvatila je informaciju o Projektu gasifikacije istočnog dijela Srpske i saglasila se da se sredstva za njegovu realizaciju od 74.000.000 KM obezbijede iz Budžeta Republike Srpske kroz Program javnih investicija.

Za realizaciju zaključka zadužuju se Ministarstvo finansija i Ministarstvo energetike i rudarstva Srpske, dok se za realizaciju projekta u skladu sa propisima zadužuje se preduzeće “Sarajevo-gas” Istočno Sarajevo, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Projekat gasifikacije istočnog dijela Republike Srpske se sastoji od tri faze, od kojih su dvije već realizovane.

“Prva faza je obuhvatila izgradnju mjerne regulacione stanice za `Toplane-INS` i konverziju kotlova kotlovnice, koji umjesto ekološki neprihvatljivog mazuta koriste prirodni gas. Takođe, u sklopu projekta izvršeno je i proširenje distributivne mreže u opštinama Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža”, navedeno je u saopštenju.

Stavljanjem u pogon toplane na gas u Istočnom Sarajevu obezbijeđeno je utopljavanje 70.000 stambenog prostora, 900 stanova i 30 institucija. Kapacitet kotlova, koji je do sada bio osam megavati, povećan na 20 megavati.

Druga faza je obuhvatila izgradnju gasovoda Pale-Jahorina, te će se opština Pale i Jahorina inicijalno snabdijevati komprimovanim prirodnim gasom.

Treća faza ovog projekta obuhvata izgradnju magistralnog (transportnog) gasovoda na potezu od primopredajne stanice Jakovice (Šekovići) – Vlasenica – Milići – Igrišta – Han Pijesak, čija je ukupna dužina 48 kilometara, a procijenjena vrijednost iznosi 72.100.000 KM.

Ukupna vrijednost projekta izgradnje magistralnog čeličnog gasovoda na potezu primopredajna stanica Jakovice (Šekovići) – Vlasenica – Milići i krak Vlasenica – Ski-centar “Igrišta” – Han Pijesak, zajedno sa troškovima eksproprijacije iznosi oko 74.000.000 KM.

Gledajući na projekat u širem kontekstu, prodaja prirodnog gasa kao ekološki prihvatljivog energenta uticaće pozitivno na smanjenje potrošnje električne energije, a time se otvara mogućnost prodaje viška električne energije po mnogo višim cijenama od onih koje plaća konzum.

Izgradnjom magistralnog gasovoda i gasifikacijom pomenutih opština stvoriće se uslovi za razvoj industrijskih zona, što daje mogućnost otvaranja proizvodnih pogona koji će koristiti prirodni gas u tehnološke svrhe, a prije svega omogućiti zapošljavanje kvalifikovane radne snage.

Upotrebom prirodnog gasa u svrhu toplifikacije smanjuje se nivo emisije štetnih gasova i zaštita životne sredine.

Ovim projektom sve republičke institucije i ustanove će se priključiti na prirodni gas, kao i industrijski potrošači.

Investicija treće faze Projekta gasifikacije istočnog dijela Republike Srpske, odnosno gasifikacija opština Šekovići, Vlasenica, Milići i Han Pijesak, te Ski-centra “Igrišta” je finansijski, ekonomski i društveno opravdana.

Za nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine 750.000 KM
Vlada Republike Srpske usvojila je danas odluku o isplati 750.000 KM nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave koja se odnosi na period od 1. oktobra do kraja godine.

Odlukom o usvajanju budžeta Republike Srpske za ovu godinu, u Ministarstvu uprave i lokalne samouprave, predviđena je budžetska pozicija transferi nerazvijenim opštinama u iznosu od 3.300.000 KM, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Vlada Republike Srpske usvojila je odluku o sprovođenju multilateralne kompenzacije i cesije kojom se utvrđuje raspored i šest termina za održavanje multilateralne kompenzacije i cesije u 2025. godini.

Prema usvojenoj odluci, termini održavanja su februar, april, jun, avgust, oktobar i decembar.

Prema Zakonu o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije utvrđeni su subjekti koji imaju obavezu da prijavljuju neosporene novčane obaveze, uređeno je organizovanje Jedinstvenog sistema za multilateralne kompenzacije i cesije, organizator sistema, ovlaštene organizacije, prijavljivanje neosporenih dospjelih novčanih obaveza, kao i izuzeci od obaveze prijavljivanja.

Rezultati sprovedenih multilateralnih kompenzacija putem Banjalučke berze ukazuju na značajne iznose izmirenih obaveza i naplaćenih potraživanja, te imaju povoljan uticaj na održanje likvidnosti privrede.

Utvrđen Prijedlog zakona o izmjenama zakona o pravima boraca
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata po hitnom postupku.

Osnovni razlog za donošenje ovog zakona je omogućavanje izvršenja obaveze isplate novčanih primanja svim boračkim kategorijama koje su obuhvaćene Zakonom o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata što je u opštem interesu, posebno imajući u vidu njihove zasluge za stvaranje Srpske i njihovu brojnost, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

Podsjeća se da je Ustavni sud Republike Srpske utvrdio da član Zakona koji se odnosi na način utvrđivanja osnovice za obračun primanja nije u skladu sa Ustavom Srpske.

Shodno navedenom, neophodna je izmjena člana 16 važećeg Zakona i potreba da se definiše da se osnovica za obračun mjesečnih primanja boračkih kategorija utvrđuje u procentu od prosječne neto plate iz prethodne godine, ali da se iskazuje u nominalnom iznosu.

Dopunom člana 16 važećeg Zakona uređuje se način utvrđivanja osnovice za obračun mjesečnih primanja boračkih kategorija uzimajući u obzir planirana sredstva u budžetu na namjenskim budžetskim pozicijama, kretanja broja korisnika svakog pojedinačnog prava u odnosu na odgovarajuću budžetsku poziciju, garantovanje iste visine osnovice u nominalnom iznosu u odnosu na prethodnu godinu, te mogućnost njenog povećanja početkom godine u odnosu na prethodnu godinu, kao i u toku tekuće godine ukoliko se za to stvore uslovi u vezi sa brojem korisnika i raspoloživim sredstvima.

Normirajući ovakvo zakonsko rješenje u odredbi člana 16 Zakona garantuje se isti nominalni iznos osnovice u odnosu na prethodnu godinu, te daje mogućnost da se početkom ili u toku godine taj iznos poveća ukoliko se za povećanje steknu uslovi. /kraj/ša/mđ/foto/video

Usvojena strategija borbe protiv korupcije
Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici usvojila je Strategiju borbe protiv korupcije za period 2025-2031. godina koja će poslužiti kao osnov za kreiranje antikoruptivnih mjera u javnom i privatnom sektoru.

Strategija predstavlja integrisani, multisektorski strateški dokument, koji definiše javne politike koje će poslužiti kao okvir u kojem će se razvijati sistem prevencije i borbe protiv korupcije, saopšteno je iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade Srpske.

U saopštenju se ističe da su strategijom definisana četiri strateška cilja, i to jačanje institucionalnog i normativnog okvira za prevenciju i borbu protiv korupcije, unapređenje transparetnosti javnog sektora, jačanje integriteta u javnom i privatnom sektoru, te podizanje svijesti o štetnosti ove negativne pojave.

Vizija borbe protiv korupcije u Srpskoj 2025—2031. godina su odgovorne i transparentne institucije, čiji integritet sprečava i suzbija korupciju i uživa povjerenje građana, saopšteno je iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade Srpske.

U saopštenju se navodi da je Republika Srpska već duže vrijeme opredijeljena za sistemsku borbu protiv korupcije, te da je jedan od mehanizama takve borbe predstavlja donošenje republičke strategije na bazi prethodne analize stanja u društvu, prepoznavanja slabosti i rizika, kao i pojavnih oblika ove negativne pojave.

“Sve navedeno se vrši i uključivanjem što većeg broja relevantnih subjekata iz vladinog i nevladinog sektora u izradu strategije, a potom predlaganjem konkretnih mjera i aktivnosti za sprečavanje, suzbijanje i sankcionisanje te negativne društvene pojave”, piše u saopštenju.

U saopštenju se napominje da je ovo četvrti strateški dokument iz ove oblasti, što svakako potvrđuje opredijeljenosti Vlade Srpske da nastavi da sistemski preuzima aktivnosti koje će doprinijeti sprečavanju korupcije u Republici Srpskoj.