Vozači čim prođu obuku i dobiju papire idu u inostranstvo: “Možete ih platiti i suvim zlatom, oni neće to da rade”

04.09.2024. | 07:04

Iako je Spoljnotrgovinska komora BiH pozvala vozače da se do petka, 20. septembra, prijave na programe početnog i periodičnog stručnog osposobljavanja vozača u međunarodnom drumskom prevozu, naši sagovornici ističu da je ovo dobar potez, ali da neće dati rezultate, te da će im ovo samo olakšati zaposlenje u inostranstvu.

Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske, kaže da je ovaj potez Spoljnotrgovinske komore BiH jako pohvalan, ali ističe da “sve je džaba”, jer u sadašnjim uslovima u kojima rade profesionalni vozači malo ko se odluči da radi ovaj posao.

“Mi smo tražili kao poslodavci u nekoliko navrata da školujemo vozače o svom trošku i da napravimo sporazum i ugovor da će oni biti u obavezi da budu kod nas barem pet- šest godina”, kazao je Grbić i dodao da niko od profesionalnih vozača ne bi pristao na to.

Dodao je da se to i neće desiti sve dok se ne riješe problemi na granicama i graničnim prelazima koji su sada prisutni.

“Dok god vozači budu čekali na granicama dva-tri dana, neće niko da radi ovaj posao. Možete ih platiti i suvim zlatom, oni neće to da rade”, kazao je Grbić.

Kako je rekao, čim profesionalni vozači dobiju potrebne kvalifikacije za međunarodni prevoz, oni odlaze u zemlje Evropske unije.

“Oni odlaze zato što su im bolji uslovi rada, nema čekanja na granicama, što je jedan od glavnih razloga što neće da rade kod nas”, ističe Grbić i dodaje da oni godinama muku muče sa manjkom radnika.

“Nažalost, mi nemamo dovoljno vozača i nama fali veliki broj. Proteklih godina, od 2019. pa do danas, BiH je napustilo od 6.500 do 7.000 profesionalnih vozača i otišlo u zemlje Evropske unije”, kazao je Grbić.

Safudin Čengić, predsjednik Udruženja za transport Privredne komore FBiH, ističe za “Nezavisne novine” da vozači koji završe ovu obuku dobiju dozvolu za međunarodni prevoz.

“Ovo je nešto što je potrebno da bi se mogao vršiti međunarodni prijevoz i putnika i tereta. Objektivno mi ne možemo imati vozno osoblje, a da nemaju potrebne dozvole, ali to automatski znači da vozač koji ispuni ove uvjete je poželjan i za rad u inostranstvu”, kazao je Čengić.

Pojašnjava da se ne može garantovati da će sa ovim sertifikatima vozači ostajati u BiH, već, kako kaže Čengić, biće u povoljnim uslovima da idu u inostranstvo.

Iz Spoljnotrgovinske komore BiH ističu da su obaveze sticanja početne stručne osposobljenosti vozača i polaganja ispita oslobođeni vozači koji posjeduju vozačku dozvolu kategorija D jedan, D jedan plus E, D ili D plus E, odnosno vozačku dozvolu koja se priznaje kao identična, izdatu najkasnije do 10. septembra 2008. godine.

“Takođe, ove obaveze oslobođeni su vozači koji posjeduju vozačku dozvolu kategorija C jedan, C jedan plus E, C ili C plus E, odnosno vozačku dozvolu koja se priznaje kao identična, izdatu najkasnije do 10. septembra 2009.

“Kandidatima koji uspješno završe ovaj program izdaje se potvrda o stručnoj osposobljenosti, što je jedan od uslova za sticanje kvalifikacione kartice vozača”, saopšteno je iz Komore.

Ističu da su kandidati koji pohađaju program početnog stručnog osposobljavanja obavezni da polažu pismeni ispit, dok se potvrda o početnoj stručnoj osposobljenosti vozača izdaje nakon uspješno položenog pismenog ispita i nije prenosiva na drugo lice.

“Kandidatima koji pohađaju program periodičnog stručnog osposobljavanja izdaje se potvrda o stručnoj osposobljenosti nakon odslušane nastave. Posjedovanje potvrde o stručnoj osposobljenosti vozača jedan je od uslova za sticanje kvalifikacione kartice vozača”, navode iz Komore.

Obuka se će biti održana krajem mjeseca u Banjaluci, Sarajevu, Tuzli i Mostaru.