
Zahuktava se sa kreditima: Narod u Srbiji bankama duguje više od 14 milijardi evra
20.03.2025. | 08:16Ili je građanima Srbije dosta čekanja “pada kamata” ili je kriza stisla toliko da se aktuelne kamatne stope ni ne gledaju mnogo, uglavnom kao da sada hrle u banke. Samo u februaru mjesecu nivo duga stanovništa je u bankama koje posluju u Srbiji povećan za 120 miliona evra, i sada je prešao granicu od 14 milijardi evra ukupnog duga.
Sa prošlomjesečnim odlascima u banke, pokazuju podaci iz posljednjeg Kreditnog izvještaja Udruženja banaka Srbije, građani su uzeli dodatnih 63.4 miliona evra u kešu i 44 miliona evra zajma za stanove.
To je najveći mjesečni rast zaduženja od oktobra 2024. godine, gotovo za cijeli jedan procenat (0.9 odsto).
Kada se gleda međugodišnje, u posljednjih dvanaest mjeseci građani su iz banaka pozajmili 766 miliona evra u gotovinskim kreditima, a 351 milion u hipotekarnim. Sve u svemu novih 1.2 milijarde, čime se prešla još jedna “okrugla” cifra ukupnog duga. Od ukupno 14 milijardi evra na koje će građani u narednom periodu plaćati kamate, 6.7 je za gotovinske a 5.99 za stambene kredite.
Zanimljivo je da se ovakav skok u “popularnosti” banaka i njihovih kreditnih usluga svakako ne može objasniti jefitnijim novcem koje one nude – naprotiv.
Iako ljudi i dalje čekaju taj famozni veliki “pad kamata”, krediti su zapravo poskupjeli. Kamatne stope su u januaru, pokazuju posljednjih podaci NBS, povećane u tri od četiri posmatrane kategorije.
Za stambene kredite ponderisana nominalna kamatna stopa u dinarima je došla na 10.89 odsto a u evrima 5.03 procenta. Za keš kredite, roka vraćanja od jedne do pet godina, kamata je pala kod kredita u dinarima, na 10.8 odsto, ali je porasla kod ovog zajma kada je on vezan za evro – na 3.69 procenata.
Ako se krediti sada uzimaju u ovom obimu, šta će tek biti kada kamate stvarno padnu jer Evropska centralna banka će morati, prije ili kasnije, da snažnije podrži pospustalu ekonomiju. Njena manja kamata će dodatno pritisnuti evribor koji je sada ispod 2.4 odsto, a time (uz standardno “srpsko” odlaganje) posljedično i ovdašnje kredite (u evrima), prenosi “24Sedam”.