Zajednički projekat: Investicije Srbije i Srpske u elektrane na Drini šansa za region
05.11.2021. | 19:07Elektroprivrede Srbije i Republike Srpske uspješno će završiti izgradnju hidroelektrana na gornjem toku Drine i imaju mogućnosti da zajednički rade na novim projektima i investicijama, poručili su danas nakon sastanka direktori ovih kompanija Milorad Grčić i Luka Petrović.
Oni su na sastanku u sjedištu Elektroprivrede Srbije u Beogradu razgovarali o napretku projekta hidroenergetskog sistema “Gornja Drina”, potencijalnim zajedničkim projektima, razmjeni električne energije, te mogućnostima usklađivanja planova remonta elektrana i jačanju saradnje, saopšteno je iz Elektroprivrede Republike Srpske.
Grčić je istakao da je jedan od vidova saradnje je projekat koji je zajednički pokrenut na izgradnji HES Gornja Drina sa hidroelektranama Buk Bijela, Foča i Paunci vrijedan 520 miliona evra, koji će proizvoditi oko 700 miliona kilovat-časova godišnje.
“Koliko je ovakav projekat važan vidi se posebno u vreme evropske i svetske energetske krize. Srbija širi energetske granice i svi ljudi koji žive sa leve strane Drine dobijaju sigurnost”, rekao je Grčić.
On je dodao da očekuje da će gradnja elektrana na Drini naići na razumijevanje u Sarajevu i da će se nakon toga ubrzati realizacije projekta.
Vršilac dužnosti generalnog direktora ERS Luka Petrović rekao je da zajedničko preduzeće EPS i ERS već izvodi pripremne radove i priprema gradilište hidroelektrane “Buk Bijela”, prve od tri hidroelektrane u sistemu Gornja Drina i da smetnje koje dolaze od političkih ličnosti iz Federacije BiH ne mogu da ometaju ovaj projekat.
“Važan projekat i za EPS i ERS je i hidroenergetski sistem Srednja Drina, u kojem bi se između Višegrada i Bajine Bašte gradile tri hidroelektrane, vrijedne 870 miliona evra, snage 320 megavata, sa proizvodnjom 1.200 megavat-časova godišnje. Razgovarali samo i sa predstavnicima Elektroprivrede BiH i želimo da svi zainteresovani energetski subjekti budu uključeni u ovaj projekat”, istakao je Petrović.
On kaže da je i EPS izrazio interes da na neki način učestvuje u projektu HE Boka na lokalitetu Sutorina, koju razvijaju ERS i Elektroprivreda Crne Gore, čija bi snaga bila 250 megavata i godišnja proizvodnja od oko 1.330 megavat-časova.
“ERS i EPS mogu da podignu saradnju na viši nivo i u oblasti investicija, trgovine električnom energijom i razvoje energetske mreže. Možemo da usaglasimo planove rada remonta na elektranama, što se sada pokazalo važnim, a moglo bi da finansijski rastereti obe kompanije. Pokrećemo projekte koji su čekali decenijama i nadam se da će ova generacija otvarati radove i objekte, kao i nove perspektive opstanka našeg naroda na ovim prostorima i naše buduće energetske nezavisnosti, što nam je konačan cilj”, naveo je Petrović.
Sastanku u Beogradu prisustvovali su članovi uprave dvije kompanije.