Zaustavljeno oglašavanje i prodaja imovine: Od „Farmlanda“ nije ostao ni grumen
07.08.2023. | 17:02Govedarska farma „Farmland“ iz Nove Topole trenutno ne raspolaže nikakvim nepokretnostima, te je zaustavljeno oglašavanje i prodaja imovine ovog stečajnog dužnika. To znači da će povjerioci, od kojih su najveći državna preduzeća i institucije, ostati nenamirena, odnosno bez više od 50 miliona maraka, saznaje portal CAPITAL.
Kako saznajemo, u vlasništvu „Farmlanda“ je bilo oko 540 dunuma zemje i 58 objekata koji su procijenjeni na oko devet miliona maraka, ali se trenutno pred Republičkom upravom za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS (RGURS) vode sporovi oko utvrđivanja vlasništva, a do tada je nemoguće vršiti oglašavanje i prodaju imovine jer da bi se imovina prodavala sve mora biti čisto i upisano na stečajnog dužnika.
Ono što je poražavajuće je da „Farmland“ samo razlučnim povjeriocima odnosno Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske (IRB RS), Robnim rezervama RS u stečaju i Poreskoj upravi RS duguje oko 50 miliona KM, te da bi se moglo desiti da ove državne institucije ne naplate ni marku svojih potraživanja.
Pojašnjenja radi, prema riječima dobro upućenog sagovornika portala CAPITAL sporna imovina je 2004. godine bila u vlasništvu „Farmlanda“, te je bila upisana klauzula na „Farmland“, ali je, kako ističe, u aprilu ove godine (RGURS) donio odluku kojom je ukinuo klauzulu o pravosnažnosti, te sada ta imovina ne pripada nikom jer se trenutno vodi proces.
Dokumenti spaljeni…
Kako tvrdi naš sagovornik nakon što je otvoren stečaj u „Farmlandu“ tamo nije pronađen nijedan dokument, sve je spaljeno.
„Preduzeće postoji sto godina, da je godišnje ostavljan samo po jedan registrator do sada bi bilo sto registratora. Ima li logike da nema nijednog papira?“, pita se naš sagovornik
Sumnja da je sve napravljeno da bi se podigli krediti i da bi bile upisane hipoteke u prazno, te kako bi se povukao novac.
„A sada nema obaveze jer stečajni dužnik nema imovine“, ističe on.
Dodaje da trenutno sve stoji u mjestu i da se ništa ne može raditi dok ne dođe rješenje da se imovina vraća u posjed „Farmlanda“.
Na kocki 50 miliona KM potraživanja
Kako je već napomenuto jedan od razlučnih povjerilaca „Farmlanda“ je IRB RS, a njima ova govedarska farma duguje oko 34 miliona maraka.
Dok Robnim rezervama Republike Srpske u stečaju duguje osam miliona maraka, a Poreskoj upravi RS oko sedam miliona KM.
Kada je u pitanju IRB, „Farmland“ je od njih dobio dva kredita jedan od 17,8 miliona maraka, dok je drugi od 14,8 miliona KM odobren bez finansijskog posrednika.
Konkretno, Odjeljenje za upravljanje portfeljom IRB je ocijenilo rizičnim ulaganje u obveznice „Farmlanda“, ali IRB ih je tada kupila na osnovu zaključka Vlade RS.
Prvo je Akcijski fond IRB uložio 1 120 553 KM u obveznice (41,6% emisije). U obveznice Farmalanda uložio je i Fond za razvoj i zapošljavanje 500 hiljada KM (20% ukupne emisije).
Kada govorimo o Robnim rezervama jedan od glavnih razloga zbog kojih su otišle u stečaj su upravo ugovori sa „Farmlandom“ na osnovu kojih je Srpska ovoj farmi povjerila na čuvanje junice i tone žitarica.
Zbog nepoštovanja tih ugovora Robne rezerve su tužile i dobile presude protiv „Farmlanda“ teške 2,1 milion KM i 1,6 miliona KM, te sada i oni zajedno sa kamatama od govedarske farme potražuju osam miliona maraka.
Treći razlučni povjerilac je Poreska uprava RS koja za poreze i doprinose potražuje oko sedam miliona maraka.
„Farmland“, čiji je većinski vlasnik Dragan Vasiljević, godinama je bio jedan od najvećih korisnika podsticaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a pored toga imao je i milionski ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Robnim rezervama RS.
Policija izuzela dokumentaciju
Podsjetimo, da je CAPITAL nedavno objavio da je policija u maju ove godine po naredbi Suda BiH iz „Farmlanda“ izuzela dokumentaciju i to zbog sumnje u utaju poreza ili prevaru.
Naime, prema našim informacijama od 21. do 23. novembra prošle godine izvršena je poreska kontrola „Farmlanda“ kada je utvrđen manjak zaliha materijala u vrijednosti od 514.625 KM pri čemu PDV iznosi 87.486 maraka i manjak zaliha gotovih proizvoda u vrijednosti od 340.965 KM pri čemu PDV iznosi 49.541 KM.
Kako je navedeno u naredbi Suda BiH direktor Mladenko Topalović je navedeni promet ukupne vrijednosti 855.900 KM i PDV u iznosu od 137.028 KM propustio prikazati u knjigovodstvenim evidencijama „Farmlanda“, te iste propustio prikazati, obračunati i prijaviti Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
S druge strane, Topalović se u izjavi za CAPITAL pravdao da nije znao ni za kakvu prodaju u „Farmlandu“ te su sve prodaje vršili Osnovni sud u Gradišci i bivši vlasnik Dragan Vasiljević.
Važno je još podsjetiti da je prijedlog za stečaj podnio upravo Topalović navodeći da je račun preduzeća blokiran još od decembra 2015. godine, da je IRB 2017. pokrenula izvršni postupak, odnosno aktivirala hipoteku te da su i radnici tužili firmu zbog neisplaćenih plata i u izvršnom postupku prodali sve pokretne stvari u vlasništvu firme.
„Nekretnine su devastirane, izvršene su provale, društvo ne posjeduje krave, niti opremu za rad“, naveo je tada u prijedlogu.