Zbog voćne mušice iz Srpske vraćeno više od 20 tona klementina
01.12.2024. | 21:47Za deset mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 37.901.950 kg citrusa, s tim da je Inspektorat RS kontrolisao 2.000 pošiljki ovog voća, a u jednoj pošiljci klementina iz Albanije, ukupne količine 21.240 kg, utvrđeno je prisustvo voćne mušice te je ona vraćena nazad u zemlju iz koje je poslana.
Kako su potvrdili iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH za “Nezavisne”, vrijednost gore navedenih uvezenih citrusa iznosila je 41.434.237 KM.
“Prošle godine u istom periodu uvezeno je 35.455.428 kg citrusa, vrijednosti 36.899.524 KM”, dodaju iz UIO BiH.
Kako ističu, najviše citrusa uvezeno je iz Turske, Egipta, Južne Afrike, Hrvatske i Španije.
“Tako su iz Turske uvezena 15.536.784 kg citrusa, čija je vrijednost iznosila 15.211.094 KM”, navode iz UIO.
Iz Inspektorata RS za “Nezavisne novine” kažu da su tokom godine fitosanitarni inspektori pregledali oko 2.000 pošiljki citrusa pri uvozu, na graničnim prelazima Republike Srpske.
“Od ukupnog broja pregledanih pošiljki, u cilju utvrđivanja ostataka pesticida uzeto je ukupno 78 uzoraka, pri čemu su laboratorijske analize u 11 pošiljki utvrdile prisustvo aktivnih materija iznad maksimalne dozvoljene koncentracije (MDK), ali u granicama mjerne nesigurnosti”, kazali su iz Inspektorata RS.
Ističu da su za sve takve pošiljke inspektori izdali obavještenje, odnosno upozorenje uvozniku da se preduzmu sve mjere i radnje da se takvi slučajevi ne ponavljaju.
“U cilju utvrđivanja karantinski štetnih organizama od navedenog broja pošiljki uzeta su ukupno 102 uzorka. U jednoj pošiljci klementina, porijeklom iz Albanije, u količini od 21.240 kg rezultatima laboratorijskih analiza utvrđeno je prisustvo štetnog organizma mediteranske voćne mušice – Ceratitis capitata. Rješenjem fitosanitarnog inspektora zabranjen je uvoz navedene pošiljke i naređeno je vraćanje u zemlju izvoznicu”, navode iz Inspektorata RS.
Dodaju da sve pošiljke voća i povrća koje se uvoze preko graničnih prelaza i carinskih ispostava u Republici Srpskoj podliježu obaveznim kontrolama i ne može se dogoditi da se uveze pošiljka, a da prethodno nije pregledana od strane nadležnog fitosanitarnog inspektora.
Navode da je osnovni cilj inspekcijskog nadzora da pošiljke voća i povrća koje se uvoze u Republiku Srpsku budu zdravstveno ispravne i bezbjedne za ljudsku upotrebu, a u skladu sa propisanim parametrima bezbjednosti i kvaliteta.
“Propisima koji uređuju oblast hrane definisani su zahtjevi kvaliteta koje proizvod mora ispunjavati da bi se mogao prometovati i ti parametri se kontrolišu putem laboratorijskih analiza. Za pošiljke za koje se analizom utvrdi da ne ispunjavaju osnovne uslove zabranjuje se uvoz i nalaže njihovo vraćanje pošiljaocu ili uništavanje pod nadzorom nadležnog inspektora. Najveći rizik kod voća i povrća predstavlja nedozvoljena količina pesticida, mikotoksina i teških metala i upravo su to parametri na koje se vrše laboratorijske analize”, dodaju iz Inspektorata RS.