“Atif Dudaković i drugi”: Van pameti zahtjev za ukidanje mjera zabrane pojedinim optuženim
23.03.2022. | 08:01Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić smatra da Sud BiH ne smije da nasjedne na zahtjev odbrane u predmetu “Atif Dudaković i drugi” da pojedinim optuženima budu ukinute mjere zabrane, odnosno vraćena dokumenta, da bi, između ostalog, mogli putovati u inostranstvo.
“Mjere treba da ostanu da bi se obezbijedilo njihovo prisustvo. Možda je advokat na ovaj način indirektno otkrio namjere”, rekao je Kojić za “Glas Srpske”.
On je dodao da do sada nije vidio ovakav zahtjev da bude dozvoljen odlazak i rad izvan BiH nekome kome je suđenje u toku.
“Postavlja se logično pitanje – da li će oni, ako se ročišta održavaju jednom sedmično, a traženo je i da budu dva puta jer je dosta vremena izgubljeno, otići da rade pet dana u inostranstvo, što je apsurno, pa se vratiti na ročište ili je to u stvari zahtjev koji bi mogao sve ugroziti”, rekao je Kojić.
Kojić je podsjetio da i kod optuženih srpske nacionalnosti mjere ostaju do kraja, posebno za one sa dvojnim državljanstvom, a da proces uglavnom prate iz pritvora.
Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović naglasio je da je ovo veoma ozbiljan slučaj i, ako bi se napravio neki ustupak, ne bi bilo dobro.
“Predugo se čekalo da predmet uopšte uđe u dnevni red, a sada se traže rupe u zakonu ili drugi način za opstrukciju procesa”, rekao je Nosović.
Pred Sudom BiH u ponedjeljak, 21. marta, održana je statusna konferencija u predmetu protiv optuženih za zločine počinjene nad srpskim civilima i vojnicima na području Krajine, kojoj zbog bolesti nije prisustvovao prvooptuženi nekadašnji komandant Petog korpusa takozvane Armije BiH Atif Dudaković.
Iako nije bilo predviđeno razmatranje ukidanja mjera zabrane, branioci Sanela Šabića i Samira Solakovića zatražili su njihovo ukidanje za svoje branjenike, jer im je, kako je rečeno, već četiri godine onemogućeno da rade i izdržavaju svoje porodice koje ne žive u BiH, kao i zbog zdravstvenih problema najužih članova porodice.
Tužilaštvo će se u roku od osam dana izjasniti se o ovim zahtjevima.