BiH leglo kriminala: Krupne ribe na narko-tržištu nedodirljive
07.11.2023. | 07:15Narko-bande, koje stoje iza nekih od najvećih količina droge zaplijenjene u BiH, ostaju nedodirljive, a istražioci uvjeravaju da te slučajeve nisu zaboravili, već da rade na istragama.
Podsjetimo, čak 73 kilograma kokaina, čija se vrijednost procjenjuje na više miliona evra, pronađeno je u avgustu 2022. na području Doboja, što predstavlja jednu od najvećih zapljena ove droge u postdejtonskoj BiH, s tim što taj slučaj još nije dobio sudski epilog.
Ali, to nije usamljen primjer, već su 19. jula 2017. godine na području Zenice zaplijenjena 82 kilograma heroina, ali je javnost ostala uskraćena za neka od ključnih pitanja, poput onog kako je droga, vrijedna oko 12 miliona KM, ušla u BiH i ko su njeni vlasnici.
Na pitanje šta rade u vezi sa ovim zapljenama, iz Tužilaštva BiH su nam juče stigli šturi odgovori.
“Agencije za provedbu zakona, zajedno sa Tužiteljstvom BiH, rade na otkrivanju svih okolnosti, kao i počinitelja kaznenih djela neovlaštenog prometa opojnih droga. U ovom radu ostvaruje se suradnja i sa partnerskim institucijama iz zemalja regiona, EU i svijeta”, rekao je za “Nezavisne novine” Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.
On dodaje da su, u okviru rada na predmetima sa dokazima iz SKY i Anom aplikacija, kao i drugim predmetima u Posebnom odjeljenju za organizovani kriminal, otkriveni i rasvijetljeni mnogi slučajevi krijumčarenja većih količina narkotika, te su u toku sudski postupci.
Istina, nekoliko sudskih postupka vodi se pred bh. pravosuđem zbog velikih zapljena droge, ali su i dalje mistični slučajevi “Doboj” i “Zenica”.
“Nije logično da se u nekom prostoru nađe droga i da se kao ne zna ništa. Nema volje da se stvari rješavaju, a i problem je kod nas generalno tužilačka istraga”, pojasnili su ranije stručnjaci.
Podsjećanja radi, kada je u pitanju zapljena u Zenici, osumnjičenih, barem zvanično, nema, a uhapšenih takođe.
“Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), pod nadzorom Tužilaštva BiH, sprovode istragu u vezi sa pronalaskom 82 kilograma heroina 19. jula 2017. godine, o čemu je sačinjen i Tužilaštvu dostavljen izvještaj o preduzetim mjerama i radnjama”, rekli su nam ranije u SIPA.
Prema nezvaničnim informacijama koje su se ranije pojavile, heroin je u BiH bio samo u tranzitu i nije bio namijenjen za ovo tržište, već mu je krajnje odredište bilo u zemljama zapadne Evrope. Nakon saopštenja Uprave za indirektno oporezivanje BiH da je heroin pronađen pojavile su se i informacije da je u akciji učestvovala i Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA) BiH.
Oznaku “mistično” i dalje nosi i zapljena u Doboju. Tek poneki podatak procurio je u javnost, poput onog da je oduzeti kokain u BiH transportovan tako što je sakriven u pošiljci druge naručene robe koja se uvozila.
Tužilaštvo BiH, koje rukovodi tom istragom, saopštilo je da se radi o kokainu koji na ilegalnom narko-tržištu vrijedi više miliona evra. Navedeno je i da se radi o jednoj od najvećih zapljena kokaina u postdejtonskoj BiH.