Crna statistika u Srpskoj: Poginulo sedam radnika, najviše u šumskom sektoru
06.11.2022. | 22:09Za devet mjeseci tekuće godine u toku rada dogodilo se sedam povreda sa smrtnim ishodom, od čega je najviše ovakvih slučajeva zabilježeno u šumskom sektoru, potvrdili su za “Nezavisne novine” iz Inspektorata RS.
Takođe, kako oni navode, u istom periodu dogodilo se 58 težih povreda na radu.
“Smrtne povrede dogodile su se u oblastima šumarstva, drvnoj industriji te po jedna u građevinarstvu, elektroprivredi i ostalim djelatnostima. Najviše težih povreda dogodilo se u oblasti građevinarstva – 20, nakon čega slijede ostale djelatnosti 19, šumarstvo i drvna industrija sa 14, elektroprivreda četiri te hemijska industrija sa jednom povredom”, naveli su iz Inspektorata.
Kako navode, u povrede na radu ubrajaju se i ostale povrede koje su se dogode van posla.
“Važno je napomenuti da se u povrede na radu ubrajaju i povrede koje su se dogode prilikom dolaska na posao i odlaska s posla, što znači da nisu u direktnoj vezi sa sprovođenjem mjera zaštite na radu od strane poslodavca”, navode iz Inspektorata.
Kako dodaju, u toku prošle godine u oblasti nadzora inspekcije rada dogodilo se 15 povreda na radu sa smrtnim ishodom, od čega sedam u šumarstvu i drvnoj industriji, četiri u građevinarstvu, tri u ostalim djelatnostima i jedna u elektroprivredi.
U istom izvještajnom periodu dogodilo se i 100 težih povreda na radu u oblasti nadzora inspekcije rada, od čega 44 u ostalim djelatnostima, 35 u šumarstvu i drvnoj industriji, 16 u građevinarstvu, tri u hemijskoj industriji i dvije u elektroprivredi.
“U 2020. godini u oblasti nadzora inspekcije rada dogodilo se sedam povreda na radu sa smrtnim ishodom, od čega jedna u elektroprivredi, dvije u građevinarstvu i četiri u šumarstvu i drvnoj industriji. U oblasti nadzora tehničke inspekcije u sektoru rudarstva dogodila se jedna povreda sa smrtnim ishodom. U istom izvještajnom periodu dogodile su se i 72 teže povreda na radu u oblasti nadzora inspekcije rada, od čega četiri u elektroprivredi, 17 u građevinarstvu, jedna u hemijskoj industriji, 23 u šumarstvu i drvnoj industriji i 27 u ostalim djelatnostima.
Iz Inspektorata navode da je potrebno insistirati na edukaciji radnika i poslodavaca.
“Najčešće utvrđene nepravilnosti odnosile su se na organizovanje poslova zaštite na radu, vršenje periodičnih pregleda sredstava rada i opreme, obezbjeđenje upotrebnih dozvola za sredstva rada i opremu, osposobljavanje radnika za bezbijedan i zdrav rad, reviziju akta o procjeni rizika i drugo”, kazali su iz Inspektorata, prenose “Nezavisne novine“.
Takođe, dodaju da svakodnevnim radom na terenu preduzimaju mjere kako bi osigurali radnicima u Republici Srpskoj bezbjedne uslove za rad.
“Edukativnim djelovanjem nastojimo upoznati zaposlene sa njihovim pravima i obavezama”, navode iz Inspektorata, dodajući da, u zavisnosti od vrste počinjenog prekršaja, Zakon o zaštiti na radu propisuje kazne u rasponu od 1.000 KM do 15.000 KM za pravno lice, a za odgovorno licu u pravnom od 100 KM do 1.500 KM.