Djeca s one strane zakona: Prošle godine u BiH osuđeno 78 maloljetnika, evo kakvo je stanje u Srpskoj
28.10.2024. | 19:41Maloljetni terorista iz Bosanske Krupe koji je ubio policajca u policijskoj stanici, učenik koji je ranio drugog maloljetnika u dvorištu srednje škole u Sarajevu, kao i maloljetnici koji svakodnevno dojavljuju bombe samo su neki od slučajeva koji danima potresaju Bosnu i Hercegovinu.
Međutim, sudeći po zakonima u BiH, procesi protiv ovih maloljetnika mogli bi završiti samo vaspitnim mjerama! Suđenje maloljetnim osobama osumnjičenim za krivična djela regulisano je zakonima dva različita entiteta, i to FBiH i Republike Srpske. Ovi zakoni su usklađeni sa međunarodnim Konvencijama o zaštiti prava djeteta.
Tako zakoni razlikuje dvije vrste maloljetnika, i to mlađe maloljetnike koji su uzrasta od 14 do 16 godina, i starije uzrasta od 16 do 18 godina. Kazna maloljetničkog zatvora može se izreći samo starijim maloljetnicima.
Maloljetniku (15) koji je 24. oktobra ranio učenika u dvorištu škole u Sarajevu određen je privremeni smještaj, dok je Opštinski sud u Sarajevu odredio i privremeni smještaj za nekoliko maloljetnika koji se sumnjiče da su lažno dojavljivali da su postavljene bombe u više srednjih škola u Sarajevu.
Ubistvo policajca u Bosanskoj Krupi
BiH, ali i region, prethodnih dana potreslo je i ubistvo policajca Ozrena Marana (53) u policijskoj stanici u Bosanskoj Krupi. Ovo krivično djelo je okarakterisano kao terorizam, a ukoliko se dokaže krivica, maloljetnik E.S (14), koji je osumnjičen da je nožem ubio jednog, a ranio drugog policajca, ne može biti osuđen na zatvorsku kaznu.
Krivične sankcije prema maloljetnicima propisane su Krivičnim zakonom Federacije BiH, a članom 84. u stavu 2 navedeno je da se mlađem maloljetniku ne može izreći zatvorska kazna.
– Maloljetniku koji je u vrijeme učinjenja krivičnog djela navršio četrnaest, a nije navršio šesnaest godina života (mlađi maloljetnik), mogu se izreći samo vaspitne mjere – navedeno je u Krivičnom zakonu FBiH. Članom 87. definisano je i da su to disciplinske mjere upućivanja u disciplinski centar za maloljetnike, mjere pojačanog nadzora (roditelj, usvajatelj ili staratelj), u drugoj porodici, ili od nadležnog tijela socijalne zaštite, te zavodske mjere odnosno upućivanje u vaspitnu ustanovu ili vaspitno-popravni dom.
Da se osumnjičenom maloljetniku neće izreći zatvorska kazna na pres konferenciji za medije je potvrdila i glavni tužilac Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona Merima Mešanović, piše Srpskainfo.
– Radi se o maloljetnom licu koje ima nepunih 15 godina i prema Krivičnom zakonu se smatra maloljetnikom. Za krivično djelo terorizma propisana je kazna najmanje 10 godina ili doživotna kazna. Ipak, prema zakonu, njemu se ne može izreći takva kazna niti kazna zatvora jer je mlađi od 16 godina. Ne radi se o starijem maloljetniku, već o mlađem te se mogu izreći zavodske mjere, odnosno upućivanje u vaspitno-popravni dom, najduže pet godina – istakla je Mešanovićeva na pres konferenciji.
Većina slučajeva koja dođe do suda uglavnom završi vaspitno-popravnim mjerama, a zatvorske kazne su izuzetak.
U prošloj godini izrečeno 78 krivičnih sankcija maloljetnicima
U 2023. godini tužilaštva u Bosni i Hercegovini riješila su 391 izvještaj (prijavu) o počinjenom krivičnom djelu za maloljetne osobe, što je u odnosu na 2022. godinu manje za 35 prijava, ili 8,2 odsto. Od ukupnog broja izvještaja (prijava) o počinjenom krivičnom djelu za maloljetne osobe u 2023. godini, po vrstama odluke za njih 54,7 odsto je odbačena prijava, 5,4 odsto pripremni postupak je obustavljen i za 39,9 odsto slučaja podnijet je prijedlog za izricanje sankcije.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u istom periodu je doneseno 115 optužbi, što je 26,4 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Od ukupnog broja prijavljenih 29,4 odsto se odnosi na optužene maloljetnike.
Ukupan broj osuđenih maloljetnih osoba je 78, što je isti broj kao i 2022. godine. Izrečeno je 78 krivičnih sankcija, dok kazni maloljetničkog zatvora prošle godine nije bilo.
Maloljetnički zatvori u Srpskoj
Maloljetnici koji su počinili krivična djela u Republici Srpskoj smještaju se u Odjeljenje maloljetničkog zatvora, koji je dio Kazneno-popravnog zavoda Istočno Sarajevo, ili u Vaspitno-popravni dom u Banjaluci.
– U odjeljenju maloljetničkog zatvora, koji je dio Kazneno popravnog zavoda Istočno Sarajevo, na izdržavanju kazne maloljetničkog zatvora u ovoj ustanovi trenutno se nalaze tri maloljetnika – potvrđeno je za Srpskainfo iz Ministarstva pravde RS.
U Vaspitno-popravnom domu u Banjaluci na izdržavanju vaspitne mjere trenutno borave dva maloljetnika.