Pojašnjavajući ukratko suštinu svog nalaza, doktor Hudić je istakao da savremeno akušerstvo više ne preporučuje i ne prakticira upotrebu trbušne komprese prilikom obavljanja carskog reza, izuzev u ekstremnim slučajevima.
Nakon prigovora branioca optužene Slađane Obradović, advokata Drage Višnjića na iskaz sudskog vještaka da on nije kompetentan da iznosi zaključak u svom pismenom nalazu o tome da najveću odgovornost ima glavni operator, kao i prva, odnosno glavna instrumentarka, koja nije prijavila pravo stanje materijala, sudski vještak Hudić je izjavio da je njegov zaključak proistekao iz operativnog nalaza u kome je navedeno da je „izvršena toaleta trbušne duplje i da je sve na broju“.
Vještak Hudić je izjavio da se svi članovi operativnog tima ponašaju kao „vojska u bolnici, da postoje činovi i hijerarhija, te da je odgovornost individualna“.
“Ovo je za sve nas mučna situacija. Tražio sam u svjetskoj i domaćoj literaturi da li postoji procent ovakvih slučajeva i nisam ga našao. Ukoliko se i navodi negdje da je kompresa bila duga dva metra, a negdje 1,20 metara, suštinski to ne mijenja ništa”, bio je decidan vještak Hudić. U nastavku suđenja, koje je zakazano za 15. decembar, bit će saslušani novi svjedoci i izvršena nova vještačenja.
Posljedice po zdravlje
Branilac prvooptužene Sanje Stevanović, advokat Dejan Bogdanović pitao je sudskog vještaka bi li oštećena Svjetlana Đurović imala manje posljedice po zdravlje da je prihvatila uputnicu ljekara za hospitalizaciju u bolnici od 22. septembra 2016. godine, na šta je on odgovorio da pacijent sam odlučuje o tome, „jer mi smo bolnica, nismo zatvor“.
Hipotetski, rekao je, posljedice po njeno zdravlje, kada je u pitanju procent invaliditeta, mogle bi biti manje da je četrdesetak dana ranije izvađena trbušna gaza iz njenog stomaka, prenosi Avaz.