Mnogi nisu gledali “sudskoj pravdi u lice”: Na kakve kazne su osuđene ubice žena u BiH
17.07.2024. | 17:21“Nijedna više” – toliko puta je ponovljeno u Bosni i Hercegovini. Čime država prijeti da slučajeva bude što manje?
Policajac Elvis Ćustendil ubio je Amru Kahrimanović u februaru 2024. godine, ispalivši u njenom pravcu 16 metaka iz službenog pištolja. Amra nije prva žena u koju je, neki će reći, pucala država. Nije to ni prvo ubistvo nakon kojeg je, opet će reći neki, izrečena presuda koja bi mogla biti oštrija. Danas je za brutalnu likvidaciju izvedenu na javnom mjestu osuđen na 25 godina zatvora.
Ipak – Ćustendil je priznao krivicu, pa će barem, za razliku od brojnih drugih kod kojih je ona utvrđena, brzo završiti iza rešetaka.
Svaki ugašen život podjednaka je tragedija. O takvim tragedijama pišemo sve češće – bez zvanične statistike i poduzetih sistemskih mjera da se pošasti stane u kraj. Šta nam pokazuju brojevi do kojih možemo doći – koliko vremena će iza rešetaka biti drugi poput Ćustendila, koliko njih je izbjeglo sudskoj pravdi, a koliko njih tek treba doći pred nju bez obzira što su djela već rasvijetljena? Da li je barem približno dovoljno da makar neke odvrati od porodičnog nasilja, a ostalima u Bosni i Hercegovini pošalje poruku da se na živote ljude gleda kao na najveću vrijednost?
Nema zvaničnih podataka koliko je žena ubijeno u Bosni i Hercegovini u posljednjoj deceniji. Pojedine statistike pokazuju da je taj broj veći od 70, te da je u svakom trećem ubistvu u BiH žrtva žena. Podaci OSCE takođe kažu da je skoro polovina žena u BiH iskusilo neki oblik nasilja od svoje petnaeste godine.
Kada je u pitanju bliskiji period, podaci Visokog sudskog i tužilačkog vijeća pokazuju da je samo između 2021. i 2022. godine ubijeno 19 žena. Zvaničnih podataka za posljednju godinu i po nema, ali prema nezvaničnim, u BiH je u 2023. godini najmanje pet, a u prvoj polovini 2024. godine najmanje šest žena.
Šta kažu zakoni?
Zakoni za nasilje predviđaju kazne u rasponu od jedne godine do kazne dugotrajnog zatvora, odnosno 45 godina ukoliko se radi o ubistvu.
No, ono što je jako bitno istaknuti je da su pojedine zemlje regije (Hrvatska i Sjeverna Makedonija) uvrstile su kao posebno krivično djelo u svoje krivične zakone termin femicid. Termin femicid je definisan kao ubistvo žene iz mržnje, prezira i želje za dominacijom. U Hrvatskoj ga krivični zakon tretira kao teško ubistvo žene, za što je previđena kazna od minimalno deset godina do kazne dugotrajnog zatvora. Ovaj primjer nije slijedila Bosna i Hercegovina, čiji državni, kao ni krivični zakoni dvaju entiteta, ne tretiraju femicid kao zasebno krivično djelo.
-Određivanje vrste i visine krivične sankcije propisano je zakonom – prvo su sankcije propisane za svako krivično djelo u Krivičnom zakonu BiH, a onda se u rasponima te propisane sankcije ljudi najčešće kažnjavaju kaznom zatvora od godinu do 10 godina. Postoje, tzv. olakšavajuće i otežavajuće okolnosti koje se uzimaju u obzir prilikom određivanja kazne ili sankcije. Zakonom je propisana i kazna mimo minimuma kada se nađu osobito olakšavajuće okolnosti. Ne treba javnost da čudi kada pročitaju u medijima da za krivično djelo ubistvo ispadnu različite kazne. I svojstva i okolnosti tih počinitelja su preispitivana i oni su različiti – rekao je za N1 advokat Vlado Adamović.
Presude za stravična ubistva u BiH
Iako zakoni predviđaju da ubice mogu biti osuđene i na 45 godina zatvora – kazne u trajanju od nekoliko decenija su rijetkost. To potvrđuju i primjeri ispod.
23.04.2013-Kakanj: Amel Marušić je ubio svoju suprugu Nasihu. U zvaničnoj presudi se navodi da je Marušić automobilom Polo oborio suprugu Nasihu i punicu Hajiru Šehić. Nakon toga je istrčao iz vozila i došao do Nasihe te je ubio. Nakon što je Amel ubio Nasihu, njema majka se spasila. Nasiha i Amel su bili u braku šest godina.
Kantonalni sud u Zenici presudio je Amelu Marušiću kaznu od 20 godina zatvora.
23.12.2013.- Tuzla: Fehim Mustafić ubio suprugu Suadu nožem. Na gradskoj autobuskoj stanici kod KSC “Mejdan” ubio svoju suprugu Suadu (52), zarivši joj nož u vrat. Žena je nakon udara s leđa pala kao pokošena, a od zadobijene rane preminula je na mjestu zločina. Brojni slučajni prolaznici pritrčali su do ubice i spriječili ga da pobjegne.
Kantonalni sud u Tuzli presudio je Mustafiću na 12 godina zatvora.
29.12.2013.- Zenica: Mevludin Mujčinović je u porodičnoj kući ubio svoju 31-godišnju suprugu Rusminu. Mevludin je sa suprugom Rusminom imao sina.
Kantonalni Sud Zenica Mevludinu je u prvostepenoj kazni presudio na 12 godina zatvora.
13.04.2015.- Sarajevo: Haris Tabaković, inspektor Federalne uprave policije (FUP), osuđen je za 16 godina robije zbog ubistva Firzete Halkić (49), u stanu u Sarajevu. Tabaković je Firzetu Halkić, sa kojom je bio u ljubavnoj vezi, ubio iz službenog pištolja “glok”.
Kantonalni sud Sarajevo ga je osudio na 16 godina zatvora.
28.11.2015. – Gornje Putićevo kod Travnika: Zoran Gromović ubio svoju djevojku i pjevačicu Jelenu Turšum (35), državljanku Srbije rodom iz Vajske kod Bača. U vrijeme ubistva bio je vođa popularnog travničkog “Zoka benda”. Tokom postupka, utvrđeno je da je tragediji prethodila žučna svađa poslije koje je Zoran izbacio Jelenu iz svog “pasata”. Potom je na makadamskom putu namjerno pregazio i ostavio da umre.
On je zbog tog zločina osuđen na osam godina zatvora. No, Gromović je odslužio kaznu i sada je na slobodi.
27.02.2016. -Olovo: Avdija Selimović (bivši momak) i Muriz Brkić ubili su Arnelu Đogić. Avdija Selimović namamio u svoj automobil Arnelu s kojom je ranije bio u vezi, te su kratko razgovarali. Nakon toga su se uputili prema Avdijinoj kući, a u blizini kuće ih je čekao Muriz Brkić, koji je uletio u automobil i počeo da davi Arnelu.
Nakon što su shvatili da Arnela nije mrtva, Muriz je izvadio nož i s nekoliko uboda joj oduzeo život. Potom su se odvezli nedaleko Olova u mjesto Ćudanske Krševe, njeno tijelo izvukli iz automobila i odnijeli ga na vrh litice i bacili ga u rijeku, zajedno sa nožem kojim su je ubili.
Kantonalni sud u Zenici presudio je obojici po 40 godina zatvora.
27.05.2017. – Komičani kod Prijedora: Aliji Hrustić ubio je suprugu Azru Hrustić i ljubavnika Envera Halilagića, koje je zatekao u krevetu i ubio sa 54 udarca nožem i sjekirom.
Vrhovni sud Republike Srpske presudio je Hrustića na 30 godina zatvora.
18.09.2019. -Sarajevo: Senad Basarić iz Mostara (59) ubio partnericu Irmu Forić u sarajevskom naselju Dobrinja.
Kantonalni sud u Sarajevu osudio ga je na 18 godina zatvora, ali nepravomoćno.
No, Basarić je umro u pritvoru od srčanog udara.
12.10.2019. -Sarajevo: Edvin Avdić ubio je svoju djevojku Sumeju Djedović (25). Iz neposredne blizine ispalio jedan hitac iz pištolja u predjelu njene desne strane čela, usljed čega je i preminula.
Osuđen je na 14 godina i 2 mjeseca zatvora.
22.09.2020. -Sarajevo, Ilijaš: Muharem Garaplija u Ilijašu oduzeo život svojoj supruzi Sadžidi (57). Nakon toga je pokušao presuditi sebi. Policija je u stanu u Ulici Hašima Spahića u Ilijašu našla tijelo žene i teško povrijeđenog muškarca.
Kantonalni Sud Sarajevo osudio ga je prvostepeno na 10 godina zatvora.
05. 12. 2020. -Vogošća, Sarajevo: Elvir Hajdarević ubio bivšu djevojku Jasminku Klico.
Kantonalni Sud Sarajevo osudio ga na 11 godina zatvora.
04.07.2021. – Sarajevo: Eldin Hodžić ubio bivšu suprugu Almu Kadić. Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu je 23. oktobra 2023., nakon ponovljenog postupka, izreklo presudu kojom je Eldin Hodžić osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina zbog počinjenog teškog slučaja nasilja u porodici kojom prilikom je ubio suprugu Almu Kadić.
Ubijena je u julu 2021. godine ispred roditeljske kuće u Sarajevu pred četverogodišnjom kćerkom nakon stotina prijava policiji i Centru za socijalni rad. Osim za ovo krivično djelo, Hodžić je bio osuđen i za ugrožavanje sigurnosti i krivično djelo kažnjivo po Zakonu o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije Kantona Sarajevo (neovlašteno posjedovanje oružja).
07.02.2024. -Tuzla: Elvis Ćustendil, policijski službenik MUP TK, osuđen na 25 godina za ubistvo Amre Kahrimanović koje je izvršio 7. februara ove godine u tržnom centru na Brčanskoj Malti.
Brojni nisu gledali sudskoj pravdi u lice
Od više od 70 ubica u posljednjih deset godina, njih 30 počinilo je samoubistvo.
Rasim Pljevljak ubio je svoju djevojku Sadetu 2014. godine u Sarajevu. Baš kao i Elvis Ćustendil, bio je pripadnik službi koje su tu da zaštite. U tom trenutku bio je dio Specijalne jedinice Sigurnosno-bezbjedonosne agencije Bosne i Hercegovine. Potragu za njim obavljale su upravo njegove kolege, a tokom nje je ubica počinio samoubistvo. Cijeli je niz onih koji su napravili isti čin – naročito nakon počinjenja ubistva supruga ili partnerki u njihovim domovima. Mirsad Bajrić 2021. godine počinio je samoubistvo nakon ubistva supruge i majke ostavivši sedmero djece bez roditelja. Bez majke je ostala i trogodišnja kćerka Nizame Hećimović čije ubistvo je Nermin Sulejmanović prenosio na društvenim mrežama, nakon čega je također počinio samoubistvo.
Nakon što je ovaj slučaj potresao cijelu regiju, uslijedilo je nekoliko sličnih. Mevludin Aljić je u istom mjesecu u Živinicama ubio suprugu pa sebe, isto je uradio i Mersud Halilović u Zavidovićima u septembru, a posebno potresno bilo je saznanje da je u maju ove godine muškarac ubio suprugu, njihovo dvoje maloljetne djece, a potom i sebe.
Istrage u toku – neki slučajevi neriješeni već deceniju
Brojni će na ovu temu kao problem istaknuti neadekvatnost u dužini trajanja zatvorskih kazni, no problem predstavlja i promptnost, ali i transparentnost o konačnom razrješenju slučajeva.
Prije više od godinu dana Muharem Subašić je u Tuzli usmrtio suprugu, nanijevši joj 13 udaraca sjekirom. Slučaj još nema epilog. Posljednje što je medijima poznato je da je Subašiću istog mjeseca određen jednomjesečni pritvor. Dostupnih podataka nema ni o sudbini Siniše Đerića koji je 2015. godine u Nevesinju izmasakrirao i zaklao majku, kao ni za Zajku Naumanovića koji je kod Srebrenika 2018. godine s nekoliko metaka i nožem ubio partnerku, te Jove Vojčića koji je 2022. godine ubio majku nožem.
Istraga će se tek razviti u slučaju posljednjeg zastrašujućeg ubistva – ubistva Nermine Ravlić koje su počinili njen suprug Goran i njegova majka Leđiba, a kojima je u Sarajevu određen jednomjesečni pritvor.
S druge strane, neki slučajevi ostaju neriješeni čak i po deceniju. Svjetlana Andrić (38) silovana je i ubijena prije deset godina, 2014. Njeno tijelo pronađeno je tek tri godine kasnije. Tek u okviru akcije Kula tokom 2023. godine, privedeni su Dragan i Siniša Z., otac i sin, koji se sumnjiče za ova dva teška krivična djela. Istraga još traje.