Nastavljeno suđenje u predmetu „Korona ugovori“: Zeljković odlučivao o detaljima nabavke opreme?

12.02.2024. | 15:18

Odluku o tome koje količine medicinske opreme će se nabavljati u vrijeme pandemije virusa korona, kao i koja vrsta postupka javnih nabavki će biti sprovedeni donosili su ili direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković ili načelnik Službe za ekonomsko-finansijske poslove u Institutu Dragan Obradović. Rekla je ovo u banjalučkom Okružnom sudu svjedok tužilaštva Jelena Spasojević koja je radila u vrijeme spornih nabavki u pomenutoj službi Instituta.

Osim Zeljkovića koji je bio direktor Instituta, u ovom slučaju sudi se direktoru firme „Prokontrol“ Slavku Bojiću, direktoru firme “Promeding” iz Laktaša Draganu Dubravcu, te vlasniku Turističke agencije “Travel for fan” Saši Markoviću. Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

Spasojevićeva je potvrdila da je u vrijeme pandemije Institut za javno zdravstvo je dobijao ponuda za nabavku medicinske opreme po direktnom sporazumu koje prelaze vrijednost šest hiljada pa su parčane i sklapano više ugovora, prenosi Glas Srpske.

– Nabavke po direktnim sporazumima su provođen zbog hitnosti. U to vrijeme sam pratila realizaciju ugovora oko javnih nabavki. Sjećam se da je direktor Zeljković zvao i mali smo sastanak na kome je rekao da Institut provodi javne nabavke za sve zdravstvene ustanove-rekla je između ostalog Spasojevićeva.

Potvrdila je da je radila narudžbenicu maski preko firme „Prokontrol“ kao i narudžbenica za zaštitna odijela koja su se nabavljala preko firme „Travel for fan“. Republički tužilac Sanja Tadić Stojisavljević pokazala joj je narudžbenice za nabavku odijela i to dvije na po 10.000 , jedna od 1.500 i od jedna od 8.000 komada.

– Potpisala sam te narudžbenice ispred službe, a onda je to kontrolisao Obradović, a zatim je išlo na odobravanje kod direktora Zeljkovića-rekla je Spasojevićeva.

Ona je na pitanje odbrane Zeljkovića rekla da joj direktor Instituta nije nikada naređivao da nešto uradi ili ne uradi, niti je bilo pritisaka. Kazala je i da načelnik Službe Obradović bio uključen u sve i kontrolisao dokumente te da nikada nije rekao da je nešto nezakonito niti tražio da se nešto ispravi.

Prisjetila se da su u vrijeme pandemije naručivali FFPN2 maske od firme „Krajina grup“ po cijeni od 10 KM po komadu.

– Radilo se o nekoj manjoj količini. Tih maski nije bilo i tada nismo mogli da uporedimo cijene-rekla je Spasojevićeva.

Branilac Zeljkovića, advokat Jadranka Ivanović pitala je da li je onda cijena od 6.9 KM po komadu za iste maske koje su nabavljane preko „Prokontrola“ bila prihvatljiva.

– Bila je niža od te i u to doba nismo imali nižu cijenu od te-rekla je Spasojevićeva.

Svjedok tužilaštva Bojana Puzigaća koja je u vrijeme pandemije virusa korona takođe radila u Službi za ekonomsko-finansijske poslove Instituta, potvrdila je da je unosila ugovore oko nabavki u knjigu ulaznih evidencija i da je bilo ugovora po direktnom sporazum. Pojasnila je da je bila ponuda firme „Sineks“ za nabavku opreme vrijednosti 20.000 KM pa su urađena tri ili četiri ugovora. Ona je na pitanje odbrane potvrdila da nijedan dokument izaći bez potpisa onog ko ga sastavlja i kontrole načelnika Obradovića.

Optužnica Zeljkovića i ostale tereti da su u vrijeme pandemije virus korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme te oštetili budžet Republike Srpske za više od 1,3 miliona KM.

Prema navodima optužnice, koja broji pet tačaka, Zeljkovića terete da je kršio procedure javnih nabavki te proveo pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača po cijenama višestruko većim od nabavnih. Tako su, kako se između ostalog, navodi u optužnici maske Institutu isporučivane po cijeni višoj za 1.553,49 odsto u odnosu na nabavnu, a medicinska zaštitna odijela po cijeni višoj za 351,38 odsto. Termalne kamere su Institutu naplaćivanje po cijeni višoj za 198,30 odsto u odnosu na nabavne. Na taj način za sebe i druga osumnjičena lica pribavio je imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu od preko milion i 300 hiljada konvertibilnih maraka.Bojića terete za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Crljića za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Markovića za davanje mita, a Dubravca zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.

STANjE

Kardiolog internista Nikola Šobot potvrdio je da optuženi Slavko Bojić tri sata svaki dan može da učestvuje u suđenju.

– To je moje mišljenje sa stanovništva kardiologije i kao interniste-reko je Šobot

Po naredbi suda tim ljekara, među kojima je bio i Šobot, vještačio je zdravstveno stanje Bojića te je utvrđeno da je sposoban da učestvuje u sudskom procesu do tri sata. Inače zbog bolesti ovog optuženog suđenje je bilo pauzirano duže vrijeme.