OGORČENI ODLUKOM SUDA: “Povratak Šakote na posao je sramota i opasnost za djecu”
14.05.2020. | 19:25Odluka da kontroverzni profesor Spaso Šakota, koji je bio pravosnažno osuđen za seksualno iskorištavanje učenica, ponovo predaje đacima u Tehnološkoj školi u Banjaluci je šokantna i dovodi u opasnost svu djecu koja pohađaju tu školu.
Tvrde ovo psiholozi i stručnjaci za zaštitu djece s kojima smo juče razgovarali, povodom informacije da je Šakota vraćen na posao iako je ranije bio osuđen zbog krivičnog djela na štetu djece.
Iako je on u februaru ove godine oslobođen zbog zastare predmeta, stručnjaci tvrde da on nije smio opet biti zaposlen u školi, a njegovo ime bi se svakako trebalo nalaziti u registru pedofila.
Šokantnu odluku da se Šakota vrati na posao, još 1. marta prošle godine, donijela je sudija Osnovnog suda u Banjaluci Rajfa Đumišić, a ono što je sporno jeste da je u to vrijeme on bio pravosnažno osuđen za veoma teško djelo protiv djece.
Stalni nadzor
Prema ocjeni stručnjaka, počinioci ovih djela su osobe koje je najteže rehabilitovati.
– Zato im je zakonom, pored ostalog, zabranjeno i da posjećuju mjesta na kojima se okupljaju djeca. Počinioci krivičnih djela seksualnog nasilja i iskorištavanja djece ne mogu raditi s djecom ni po jednom osnovu, posebno ne u vaspitnom i obrazovnom sistemu – poručuju iz institucije Ombudsman za djecu Republike Srpske.
Oni su za Srpskainfo rekli da, imajući u vidu svu težinu i sve posljedice različitih oblika seksualnog nasilja, zlostavljanja i iskorištavanja djece, te činjenicu da nijedna kazna nije dovoljna za počinioca, na njihovu inicijativu u novom krivičnom zakonu napravljeni su značajni pomaci u zaštiti djece.
– Između ostalog, propisano je da se učiniocu krivičnog djela na štetu polnog integriteta djeteta izriče mjera bezbjednosti zabrane potpunog vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti, pri čijem obavljanju ostvaruju neposredan kontakt s djecom. Pored toga, na inicijativu Institucije donesen je i poseban zakon poznat kao „registar pedofila“. Cilj ovog zakona je da počinioci ovih djela budu pod stalnim nadzorom i da se onemoguće da poslije izdržane kazne rade s djecom po bilo kom osnovu – pojasnili su za Srpskainfo.
Registar
Istog mišljenja je i psiholog i izvršena direktorka „Zdravo da ste“ Aleksandra Štrbac, koja kaže da, nažalost, ovaj slučaj nije usamljen.
– Ovdje se radi o gruboj povredi zakona, koji propisuje da se osuđenima za ovu vrstu krivičnog djela nad djetetom oduzima pravo na obavljanje poziva ili djelatnosti u kojima dolazi u kontakt s djecom. Tu mjeru propisuje Krivični zakonik RS. Pravosnažno osuđene osobe za polno nasilje nad djetetom se upisuju u poseban registar, za koji smo se dugo godina borili, upravo da se ove situacije ne bi dešavale. Svaki poslodavac koji zapošljava osobu za rad s djecom dužan je provjeriti da li se osoba nalazi u ovom registru, i time snosi i krivičnu i svaku drugu odgovornost – pojašnjava ona.
Povratnici
Prema njenim riječima, Šakotin povratak na posao predstavlja opasnost, upravo zbog činjenice da je veliki broj recidiva kod osoba koje su osuđene za ovu vrstu krivičnog djela; jednom učinjeno i dokazano djelo polnog nasilja nad djetetom osuđenog trajno stavlja u rizičnu grupu.
Sve je to u ovom slučaju prekršeno, a djeca su dovedena u veliki rizik i veliku opasnost.
– To je još jedna velika sramota za naše društvo, koje više brine i više štiti kriminalce, ubice i zlostavljače nego najranjivije i najosjetljivije – djecu. Pozivam sve naše odgovorne ljude i organe da preispitaju ovaj slučaj, jer je nedopustivo da se djeca stavljaju u ovu vrstu najdirektnijeg rizika, pa čak i kad pravnim “čarolijama” na papiru izgleda da nisu krivi, postoji moralni i etički okvir, postoji lični integritet koji mora da zadovolji jedan prosvjetni radnik, a postoji i neotuđivo pravo djeteta da bude zaštićeno od nasilja i loših uticaja – poručila je Aleksandra Štrbac.
Konvencije iznad zakona
Psiholog Sonja Stančić takođe tvrdi da nije smjelo da se desi da Šakota ponovo bude zaposlen u školi.
– Postoje Konvencije o zaštiti djeteta koje je ratifikovala i BiH, a koje su iznad bilo kojeg zakona. Po tim konvecijama je nedopustivo da osobe osuđene za takva teška djela opet rade s djecom. Čak i ako postoji najmanja sumnja da je možda počinio neko slično djelo, on se mora udaljiti od djece – tvrdi Stančićeva.
Direktor Tehnološke škole Dejan Čutura kaže za Srpskainfo da je postupao po odlukama Suda i zbog toga je vratio Šakotu na posao. Navodi da je, nakon odluke Osnovnog suda, Šakota uzeo bolovanje i nije dolazio na posao sve do odluke Ustavnog suda BiH.
“Namjestili su mu aferu”
Čutura tvrdi da je Šakota čovjek koji je otkrio kriminal u školi i da smatra da mu je iz osvete namještena afera da je seksualno uznemiravao učenice.
– Kako 20 godina poznajem Šakotu, odgovorno tvrdim da on nikada nije nije imao bilo kakvu aferu, pogotovo ne u školi, u kojoj su išle njegove kćerke i sin. Imam saznanja da mu je to smjestila manja grupa radnih kolega iz škole, zajedno s nekoliko loših učenica, koje su već bile kažnjene ukorom i pred isključenjem iz škole – kaže Čutura.
Tvrdi kako je uvjeren da niko ne treba da brine o kakvom je čovjeku riječ i da on lično odgovora za Šakotu, njegovo ponašanje i rad u školi.
Sporost pravosuđa
Profesor Spaso Šakota je 3. oktobra 2017. godine prvostepeno osuđen u Osnovnom sudu Banjaluka na šest mjeseci zatvora za krivično djelo zadovoljenje polnih strasti pred maloljetnim učenicama B.K. i S.M. počinjeno krajem 2011. godine u banjalučkoj Tehnološkoj školi, gdje je radio kao nastavnik. Presudu je 26. oktobra iste godine u drugostepenom postupku potvrdio Okružni sud u Banjaluci.
Šakota i njegovi advokati su se žalili na presudu, a Ustavni sud BiH je krajem prošle godine poništio presudu zbog retroaktivne primene zakona prilikom određivanja kazne i naredio novo suđenje.
U međuvremenu, Okružni sud Banjaluka krajem februara ove godine donosi odluku da je u ovom slučaju nastala zastara i obustvavlja postupak protiv Šakote
Isplata odštete
Sudija Osnovnog suda Banjaluka Rajfa Đumišić i pored toga što je u to vrijeme bio pravosnažno osuđen, 1. marta prošle godine donosi odluku da se Šakota vrati na posao i da mu se moraju izmiriti neisplaćene plate i doprinosi nadležnim fondovima.
Dalje se navodi da je 4. marta Šakota vraćen na mjesto profesora fizičkog vaspitanja i da su mu 14. avgusta prošle godine izmirena sva dugovanja sa zateznom kamatom.
Izvor:(SrpskaInfo)