Oružana pljačka u Banjaluci: Vrhovni sud RS odlučuje o sudbini optuženih u predmetu “Trezor”
12.12.2024. | 16:41Posebno odjeljenje Vrhovnog suda Republike Srpske danas je održalo drugostepenu sjednicu vijeća u predmetu “Trezor” optuženima za oružane pljačke na području Banjaluke.
Žalbe Vrhovnom sudu RS na prvostepenu presudu uložili su Republičko javno tužilaštvo i to na visinu izrečenih kazni optuženima, te na jednu oslobađajuću, ali i odbrana koja je jednoglasna u stavu da je kompletna presuda protiv optuženih zasnovana na iskazu svjedoka pokajnika Milana Reljića, a koji služi doživotnu robiju u zatvoru u Njemačkoj zbog razbojništva i ubistva.
Optuženi u predmetu “Trezor” Jovica Karać (49), Miloš Mrđan (49), Aljoša Galić (36) i Đorđe Ćulum (44) iz Banjaluke, osuđeni su prvostepenom presudom na ukupno 24 godine zatvora. Za odbranu je presuda itekako sporna, jer smatra da nema nijedno materijalnog dokaza, osim iskaza svjedoka pokajnika Reljića, piše Srpskainfo.
Presudu je u junu ove godine objavio Okružni sud Banjaluka zbog kako se navodilo, više razbojništava u kojima su optuženi prijeteći oružjem ukrali blizu dva miliona maraka. Ovom presudom Željko Pavlović (47) iz Kneževa oslobođen je krivice.
Krunski svjedok ubica na doživotnoj robiji
Republički javni tužilac Dragica Glušac objasnila je da je žalba uložena zbog odluke o visini sankcija izrečenih optuženima, smatrajući da one trebaju biti strožije, te oslobađajuće presude optuženom Pavloviću za koga tužilaštvo smatra da treba biti osuđen.
– Presuda se ne zasniva samo na iskazu pokajnika Milana Reljića, već i na drugim dokazima. Smatramo da Okružni sud Banjaluka nije pravilno cijenio sve okolnosti prilikom odmjeravanja visine kazne optuženima, a u odnosu na optuženog Pavlovića tražimo da Vrhovni sud RS preinači presudu, jer je ovaj optuženi imao ulogu skrivača novca- izjavila je republički tužilac Glušac.
Saša Labotić i Mirko Dabić branioci optuženih istakli su jednoglasno da je presuda optuženima zasnovana na iskazu pokajnika Reljića kome je oprošteno 10 teških krivičnih djela u zamjenu za svjedočenje.
– Reljić je prvu izjavu dao u KPZ Foča, a drugu iz zatvora u Njemačkoj gdje služi doživotnu kaznu. Nijedan konkretan dokaz ne tereti Đorđa Ćuluma sem izjave Reljića da je odavao informacije kada se nose penzije- rekao je Labotić dodavši da se te informacije saopštavaju i u medijima. Labotić je ukazao i na nelogičnosti u izjavama Reljića koji je navodio da se u jednom od pljački koristilo vozilo “fiat stilo”, iako je utvrđeno da je u pitanju bila “škoda fabija”.
– Molio bih sud da utvrdi ako se izdvoji izjava Reljića, da li postoji ijedan dokaz koji tereti optužene- naveo je advokat Labotić.
Propusti u istrazi
Advokat Labotić se osvrnuo i na propuste u istrazi istakavši da su dokazi za DNK vještačenja pakovani nezakonito po više komada, te da su isti nezakonito i čuvani. Podsjetio je da je jedini nesporan dokaz bio DNK Milana Reljića pronađen na fantomki. Labotić je podsjetio i da su materijalni dokazi čuvani 13 godina u Sarajevu, te da je tužilaštvo na njih i zaboravilo.
Posebno se osvrnuo na činjenicu da je optuženi Aljoša Galić već jednom pravosnažno osuđen zbog pljačke Komercijalne banke, te da je u toj presudi utvrđeno da je Galić bio u banci, a da se prema iskazu koji je dao Reljić, Galić sada tereti da je u vrijeme te pljačke bio u kombiju?! – Mi imamo dakle dvije istine o jednoj stvari i ne može se vjerovati Reljiću. On je naveo i da su novac podijelili, a neposrno je da je novac iz pljačke Komercijalne banke pronađen i vraćen- izjavio je Labotić.
On je ujedno istakao da prvostepena presuda ne može postati pravosnažna, te da su kazne izrečene optuženima previsoke.
Galić: Reljić mi se sveti
Posebno zanimljivo bilo je obraćanje optuženog Aljoše Galića sudskom vijeću.
Optuženi Aljoša Galić je prvostepenom presudom osuđen na pet godina zatvora i to zbog pljačke pošte na Manjači i Komercijalne banke. Galić je podsjetio vijeće da je već jednom osuđen zbog pljačke Komercijalne banke u Banjaluci i to na osam godina zatvora. Ovu kaznu je u međuvremenu odležao i dodaje kako mu je boravak u zatvoru promijenio život. Tvrdi da nije učestvovao u pljački pošte na Manjači, te da je osuđen na osnovu iskaza Milana Reljića, jer drugih dokaza nema.
Galić smatra da mu se Reljić sveti, upravo zbog pljačke Komercijalne banke.
– Jedino što me veže za Milana Reljića je presuda po kojoj smo on i ja osuđeni 2012. godine za pljačku Komercijalne banke, a za koju je on mene krivio, jer Reljić smatra da sam ja kriv što je on završio u zatvoru. Uništio je svoj život i porodicu i sada želi da uništi mene i moju porodicu i moj život- izjavio je Galić. Smatra da nema dokaza da je on ukrao auto korišten u pljački pošte na Manjači, da nema dokaza da ga je vozio, da ga je kasnije zapalio, te na kraju da je podijelio novac.
– Jedino što postoji je iskaz Milana Reljića, a isti ovaj svjedok je izjavu davao i dopunjavao četiri puta, ali ne da bi rekao nešto novo, nego da bi je prilagodio svjedocima i dokazima sa lica mjesta- smatra Galić.
Vrhovni sud RS je podsjetio i na kako kaže veliki apsurd, jer prvostepeni sud nije poklonio vjeru svjedoku koji je izjavio da je Galić u vrijeme sporne pljačke bio s njim u društvu i na potpuno drugom mjestu.
– Ovo je apsurd, jer je isti ovaj svjedok bio i svjedok tužilaštva i na osnovu njegove izjave sam osuđen zbog pljačke Komercijalne banke, ali je tada sud poklonio vjeru ovom svjedoku uz obrazloženje da nema razloga da mu se ne vjeruje- objasnio je optuženi. Galić je zaključio da prošlost ne krije i da ne bježi od nje, ali je želi zaboraviti.
– Kazna od osam godina koju sam odležao zbog pljačke Komercijalne banke je promijenila moj život. U zatvor sam otišao sa 23 godine, a izašao sa 31 i ja najbolje znam kroz šta sam i kako prošao. Tu presudu sam odslužio i trudim se da to sve ostavim iza sebe i poštujem tu presudu. U međuvremenu sam se oženio i osnovao porodicu, dobio dijete. Imam sina od četiri godine, živim i trudim se da budem dobar čovjek- zaključio je Galić.