Osumnjičeni za teška krivična djela na slobodi: Strašni propusti tužilaštava u Srpskoj

21.08.2020. | 20:35

Odavno je javnost svjedok da se u pravosuđu Republike Srpske dešavaju situacije za rubriku “vjerovali ili ne”, ali odluke nadležnih tužilaštava da, prvo krivac za tešku saobraćajnu nesreću kod Teslića, a zatim i inspektor osumnjičen za silovanje u Banjaluci budu odmah pušteni na slobodu, izazivaju zgražavanje i ogorčenost.

U oba slučaja, nadležna tužilaštva u Doboju, odnosno Banjaluci, nisu našla za shodno da osumnjičenima za teška krivična djela zatraže određivanje pritvora, ako ništa drugo, onda barem kao poruku uznemirenoj javnosti da smo svi jednaki pred licem pravde.

Zvaničan odgovor zašto su tako postupili u konkretnim slučajevima nismo dobili ni od jednog tužilaštva.

Policijski inspektor

Inspektor Policijske uprave Banjaluka J.S. u subotu iza ponoći brutalno je napao i silovao bivšu ženu. Nakon kriminalističke obrade, uz saglasnost s postupajućim tužiocem Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, osumnjičeni inspektor je pušten da se brani sa slobode.

Ono što bode oči je da se za ovakva krivična djela osumnjičenima do sada redovno određivao jednomjesečni pritvor, ali ne i inspektoru Policijske uprave Banjaluka.

Takođe, javnost nije bila informisana o ovom slučaju od strane policije, a ni tužilaštva.

Tek nakon objavljivanja detalja u javnosti iz policije je stigla informacija da će protiv osumnjičenog biti podnesen izvještaj banjalučkom tužilaštvu o počinjenom krivičnom djelu silovanja.

Vozio bez vozačke

Goran Bijelac (20) izazvao je tešku saobraćajnu nesreću na magistralnom putu kod Teslića.

Upravljajući audijem, i to bez vozačke dozvole, Bijelac je direktno udario u “fijat” u kojem je bila četvoročlana porodica Livnjak.

Na mjestu nesreće, od teških povreda vitalnih organa poginule su majka i kćerka, Svjetlana (36) i Dragana (19). Otac Zoran Livnjak (45) i četvorogodišnja kćerka S.L. s teškim i po život opasnim povredama smješteni su nakon nesreće u Univerzitetski klinički centar Republika Srpska, gdje se ljekari danima bore za njihove živote.

Otežavajuća okolnost na strani vozača “audija” bila je što je upravljao automobilom bez vozačke dozvole! Naime, dozvola mu je oduzeta još ranije, jer je na putu gdje je ograničenje brzine bilo 50 kilometara na čas vozio duplo brže, tačnije više od 100 kilometara na sat.

Životno ugroženi otac i kćerka

Međutim, i pored očiglednog umišljaja, postupajući tužilac odlučio je da nema osnova da se osumnjičenom za tešku nesreću odredi pritvor, što je ujedno bio drugi katastrofalni propust tužilaštva u Republici Srpskoj u svega par dana.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republika Srpska juče su potvrdili da je zdravstveno stanje oca i maloljetne kćerke i dalje teško.

Da su u radu tužilaštava u Republici Srpskoj prisutni dvostruki aršini govori slučaj iz Okružnog javnog tužilaštva Istočno Sarajevo. Naime, ovo tužilaštvo je odmah nakon saslušanja zatražilo određivanje jednomjesečnog pritvora za Amira Kujovića, koji je osumnjičen za izazivanje teške nesreće u kojoj su poginuli supružnici kod Pala, piše Srpskainfo.

„Građani gube povjerenje“

Dario Sandić, advokat iz Banjaluke, objašnjava da zbog navedenih primjera građani gube povjerenje u policiju, tužilaštvo i sud.

“Posebno što je jedan od izvršilaca djela pripadnik MUP, što dodatno izaziva sumnju u ionako loš, netransparentan i nezakonit rad pripadnika MUP i tužilaštva, imajući u vidu da se provođenje, zadržavanje i pritvaranje određenih građana obavljalo bez ikakvog osnova”, ističe advokat Sandić.

Dodaje kako se još jednom pokazuje da nema sistema i da nema vladavine prava i jednakog postupanja organa MUP i tužilaštva prema građanima i osumnjičenima.

“Ovakvo ponašanje i radnje samo dovode do dalje degradacije i nepovjerenja građana u navedene organe. Takođe, postavlja se i pitanje postojanja odgovornosti navedenih organa za evidentne propuste u radu, koji imaju teške posljedice prema trećim licima”, zaključio je banjalučki advokat.