Ponovljeni postupak u Banjaluci: Bivšim poreskim inspektorima četiri i po godine zatvora!
17.12.2024. | 18:39Bivši poreski inspektori u Područnoj jedinici Poreske uprave u Prijedoru Nemanja Barović i Mihajlo Ristić u ponovljenom postupku u banjalučkom Okružnom sudu osuđeni su ukupno na četiri i po godine zatvora i 9.000 KM novčane kazne za primanje mita.
Barović je ponovo osuđen na tri i po godine zatvora i 6.000 KM novčane kazne za primanje mita u dva slučaja.
Njegov kolega Ristić osuđen je na godinu zatvora i 3.000 KM novčane kazne za primanje mita u jednom slučaju. On je ranijom prvostepenom presudom bio osuđen na dvije godine zatvora tako da mu je sada ta kazna ublažena.
Obojici je i u ponovljenom postupku izrečena zabrana obavljanja poslova poreskih inspektora u trajanju od tri godine kao i ranijom presudom. Barović je prvostepenom presudom oslobođen jedne tačke optužnice i to je Vrhovni sud Republike Srpske potvrdio, ali je ukinuo dio presude kojom su obojica bili osuđeni i vratio na novo odlučivanje, pa je suđenje i ponovljeno.
Prema ponovljenoj presudi, Barović je osuđen jer je primio 5.000 KM mita od Momira Lajšića kako bi osigurao da Lajšić ne dobije krivičnu prijavu i da plati 30.000 KM umjesto 120.000 KM za poreske obaveze, piše Glas.
Barović i Ristić osuđeni su jer su uzeli mito od vlasnika prodavnice “Nina”, Marinka Bilbije, za “sređivanje” uočenih nepravilnosti, za što su dobili po 100 KM. Bilbija je ranije, na osnovu priznanja krivice, za davanje mita osuđen na novčanu kaznu od 500 KM.
Obrazlažući presudu sudija Pane Gavrić rekao je da sud iz izvedenih dokaza zaključio da su pomenuti počinili krivična djela. Naveo je da je sud prilikom odmjeravanja kazne cijenio saradnju Ristića kao i radnje koje je uradio pa mu je ublažio kaznu, dok za Barovića, kako je rekao sudija, s obzirom na radnje koje je uradio nije bilo osnova za ublažavanje.
Prvostepenom presudom Barović je u nedostatku dokaza oslobođen optužbi da je od vlasnika i poslovođe u firmi “ND Pile prom” Nemanje Šarengaće uzeo 5.000 evra i 250 KM kako bi izbjegao da obavi svoj posao i izvrši provjere te da mu je zatim tražio još 500 KM za ubrzavanje procedure preregistracije računa. taj oslobađajućio dio prsude je Vrhovni sud RS potvrdio.
Optužnica u ovom slučaju podignuta je5. avgusta 2020. godine, a sudija za prethodno saslušanje Okružnog suda u Banjaluci potvrdio ju je 6. avgusta 2020. godine.
ODUZIMANjE
Kao i u prvostepenom postupku i ponovljenom presudom od Barovića je oduzeto 5.000 KM nelegalno stečene imovinske koristi koje uzeo od Lajšića, a radi se o novcu Republičkog tužilaštva koji je korišten za simulovani otkup kada je optuženi i uhapšen. Takođe od njega je oduzeto i 100 KM koje dobio od bilbije. Isti iznos od 100 KM oduzet je od Rističća koji je on takožđe dobio od Bilbije. Oba su obavezani da plate sudske tropškove.
HAPŠENjE
Pomenuti nekadašnji poreski inspektori su uhapšeni u policijskoj akciji “Svodna” u maju 2020. godine. Prema tadašnjim nezvaničnim informacijama lisice na ruke Baroviću su stavljene u kancelariji dok je primao označen novac. Prilikom pretresa, u njegovoj garaži pronađeno je 21.400 evra skrivenih u knjizi “Etički kodeks za profesionalne računovođe”.
Barović je nekada bio direktor Poreske uprave Područnog centra Prijedor i ranije povezivan s aferom nestanka dijela zaplijenjene robe iz trgovine “Astra-E” u Prijedoru, koja nije prodata na tri javne aukcije tokom 2014. godine.
Radilo se o 2.422 para obuće vrijedna 178.877 KM koje su inspektori Poreske uprave trebalo da predaju Crvenom krstu, ali su neki od njih navodno uzeli sebi određeni broj cipela.