Posljednji slučaj iz Modriče upozorava: Građani su sve češće žrtve internet prevara
03.09.2024. | 18:11Kupovine putem interneta sve više uzimaju maha među građanima u Bosni i Hercegovini, ali sa sve većim brojem online narudžbi raste i broj prevara. Posljednja u nizu bila je vrijedna više od 10.000 KM.
Firma iz Modriče ostala je bez više od 10.000 maraka nakon što je njen direktor naručio transportne metalne kontejnere iz inostranstva i za njih uplatio avans, a oni nisu isporučeni.
Upravo se zbog toga Policijskoj stanici Modriča u ponedjeljak obratio direktor ove firme i prijavio da je na internetu dogovorio kupovinu sa firmom iz inostranstva, a, kako nezvanično saznajemo, prodavac je rekao da je, navodno, iz Francuske.
“Nakon što je uplatio dogovoreni avans od 5.245 evra, više nije bilo moguće uspostaviti komunikaciju sa pravnim licem iz inostranstva niti su ugovoreni predmeti isporučeni pravnom licu iz Modriče. U toku je rad na rasvjetljavanju prevare”, naveli su iz policije.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, ističe da prodaja u BiH nije kao internet prodaja u Njemačkoj ili nekoj drugoj državi.
“Mi još nemamo provjeru tih firmi, nemamo način da saznamo da li su to registrovane firme, da li su to firme koje imaju račune, koje imaju rejting da možemo naručivati”, kaže Marićeva.
Prema njenim riječima, potrošači obično ne provjere kakav je status firme od koje nešto nabavljaju i dodaje da uređena web-stranica ne znači i povjerljivost.
“Ako na stranici nemate način povrata, nemate njihov JIB i PIB i da možete to provjeriti, mislim da je više apsurdno pričati o tome da li ćemo biti prevareni ili nećemo. Imamo mnogo prevara i mnogo prijava”, navodi ona za “Nezavisne novine“.
Kako ističe, ovakve stvari se dešavaju i dešavaće se, a MUP Srpske jedini može ući u trag onima koji stoje iza prevara.
“Svakodnevno je veliki broj ljudi obmanut i prevaren putem internet prodaje u našoj zemlji”, kaže Marićeva.
Snežana Šešlija, izvršna direktorica Udruženja građana “ToPeeR” Doboj, ističe da je u Doboju vrlo malo prevarenih.
“Cijelu godinu smo vodili intenzivnu kampanju i na neki način učili naše potrošače kako da to rade i kako da provjere da li je firma koja im nešto nudi online stvarna ili nije”, kaže Šešlija.
Upozorenje građanima da budu dodatno oprezni prilikom kupovine na internetu i online plaćanja platnim karticama nedavno je uputilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, jer je, kako navode, u proteklom periodu zabilježeno više različitih prevara i pokušaja prevara koje se tiču zloupotreba platnih kartica građana.
Kako su istakli iz MUP-a Srpske, prevare se vrše na način da počinioci kreiraju lažne stranice na društvenim mrežama, a kao primjer su naveli stranice sa prodajom obuće.
“Prilikom navodne prodaje, odnosno kupovine, od građana se traže podaci o bankovnim karticama s ciljem plaćanja artikla, broj kartice, CVV kod, period važenja kartice, te se nakon toga vrše transferi novca sa računa građana na različite servise za online plaćanja i tranfer novca širom svijeta, a naručena obuća nikad ne bude isporučena”, istakli su oni.
Ukoliko građani smatraju da su žrtve ovog oblika prevare, iz MUP-a RS kažu da je potrebno da o tome odmah obavijeste banku radi blokiranja kartice i pokušaja vraćanja novca, te da slučaj prijave policiji.
Na meti zloupotrebe u posljednje vrijeme u više navrata našli su se znak i logotip “BH pošta”, a, kako kažu iz ovog preduzeća, oni su bili predmet sajber kriminala, odnosno bili su zloupotrijebljeni od strane neovlaštenih lica koja su pokušavala prevariti korisnike interneta.
“Najčešće su korištene lažne web-adrese koje su bile predstavljene kao domene ‘BH pošte’, a cilj im je bila krađa i zloupotreba ličnih podataka, te krađa novca i podataka o bankovnim karticama”, naveli su oni u svom saopštenju.
Najčešća meta prevare su osobe koje online prodaju ili kupuju, te korisnici društvenih mreža kojima se nude lažne poruke, mail adrese ili lažne web-stranice i profili.