
Roditelji maloljetnih žrtava u strahu: Dvojica osuđenih pedofila godinama u bijegu
08.04.2025. | 07:09Dvojica presuđenih pedofila već su godinama u bijegu i nedostupni su pravosudnim organima u BiH.
Razbio prozor
Ivica Mišković, osuđen za teško zlostavljanje djevojčice, pobjegao je 7. novembra 2023. iz Osnovnog suda u Banjaluci nakon izricanja presude. Mišković je uoči bjekstva osuđen u Banjalučkom osnovnom sudu na četiri godine zatvora zbog zlostavljanja 9-godišnje djevojčice.
On je pobjegao iz sobe za pritvor na način da je razbio prozor kroz koji je iskočio napolje. Jedna pripadnica sudske policije pokušala je zaustaviti Miškovića, ali nije uspjela. Zbog njegovog bijega suspendovan je jedan sudski policajac.
Bjegunac je u međuvremenu lociran u Zagrebu, ali nije uhapšen, jer ima državljanstvo Hrvatske, gdje živi kao slobodan građanin. Toliko je bio drzak, da je davao i intervju za jedan medij u Hrvatskoj.
Majka djevojčice (9 godina), koju je, kako se sumnja, zlostavljao Mišković, inače očuh djevojčicinog oca, ranije je izjavila da je situacija u kojoj se nalazi preteška.
Ministarstvo pravosuđa i uprave Hrvatske odgovorilo je Ministarstvu pravde u Vijeću ministara BiH da nisu ispunjeni uvjeti za izručenje Ivice Miškovića Bosni i Hercegovini.
Trener boksa
Ni godinu nakon donošenja presude Milenku Tomiću (62) iz Bijeljine, od njega nema ni traga ni glasa. Tomić, koji je bio trener boksa, osuđen je na 12 godina zbog seksualnog zlostavljanja 13-godišnje djevojčice. Riječ je o prvostepenoj presudi koja zbog bijega optuženog nije postala pravomoćna.
Suđenje je predugo trajalo, pa je Tomić presudu dočekao na slobodi, ali se nije pojavio na izricanju presude.
Roditelji djevojčice su očajni, i dalje strepe sa svakim izlaskom kćerke iz kuće, prenosi Avaz.
Za Tomićem je raspisana Međunarodna potjernica, a spekuliralo se da je stigao već do Namibije.
Svaki dan strepe
– Pričali su da je u Africi, da je ne znam ni ja gdje, da su ga viđali po Bijeljini. Ja ne znam više šta da kažem. Ne znam, znači, očajni smo. Mi svaki dan strepimo kada ona dolazi iz škole, kada se vraća iz društva, iz grada i kako će doći, šta će, da li ga je srela ili nije, ili da li se pojavio, naravno i za ostale potencijalne žrtve – kaže otac žrtve.