Slučaj trovanja kafom u Banjaluci: Za smrt bilo potrebno 1.200 kesica “mravocida”

14.06.2023. | 16:05

Saslušanjem vještaka Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku MUP-a Srbije u Okružnom sudu u Banjaluci nastavljeno je suđenje Nini Niković iz Banjaluke, optuženoj za pokušaj ubistva pomoćnika direktora Pedagoškog zavoda Republike Srpske Slađane Tanasić, kojoj je u kafu sipala “mravocid” i sredstvo za dezinfekciju.

Dragana Janjušević, vještak hemijske struke, u sudnici je pojasnila da su im na vještačenje dostavljena tri uzorka braon tečnosti (kafa, op.a.), dvije crvene šolje, bijeli tanjirić, metalna kašičica, te tri zatvorene i jedna otvorena kesica “mravocida-žoharocida”.

Radi se o kesicama koje su prilikom hapšenja oduzete od optužene Ninković, te posuđu i kafi koji su bili servirani Tanasićevoj u njenoj kancelariji u Pedagoškom zavodu RS, prenosi UNA.

U kafi, šoljici i kašičici pronađen fipronil

“U pet uzoraka identifikovali smo fipronil, dok u tri uzorka (šolja, tanjirić i kafa) nisu pronađene toksične supstance. Možda ih je i bilo, ali nisu bile u granicama detekcije”, rekla je Janjušević.

Ona nije mogla odgovoriti o kolikoj koncentraciji fipronila se radilo u uzorcima, jer nije rađena kvantitativna analiza zbog nedostatka referentnog standarda, odnosno čiste supstance fipronila. Dodala je i da se u svojim vještačenjima prvi put susrela sa fipronilom.

Na pitanje tužioca Borislava Čekića da li natrijum hipohlorit (supstanca koja se nalazi u sredstvima za čišćenje, dezinfekciju i izbjeljivanje) ima veliku oksidacionu sposobnost, vještak je odgovorila pozitivno navodeći da je podložan velikom broju reakcija.

Veće dejstvo ima na insekte nego sisare

Specijalista toksikološke hemije Anka Vukanić i dr hemijskih nauka Nataša Radosavljević Stevanović pojasnile su da je fipronil insekticid koji se u javnoj higijeni koristi za suzbijanje buva, krpelja, grinja, bubašvaba i mrava…

Objasnile su da se pri njegovoj upotrebi treba pridržavati mjera opreza, te da se radi o materiji koja ima veće dejstvo na inskete nego na sisare. Dodale su da fipronil može izazvati znojenje, mučnine, vrtoglavicu, povraćanje, glavobolje, iritaciju kože… Navele su da fipronil može izazvati akutnu toksičnost i smrt, kao i specifičnu toksičnost nakon višekratne izloženosti koja može dovesti do oštećenja organa poput jetre i centralnog nervnog sistema.

Šta je natjeralo Ninu da truje kafu koleginice?

“Sve zavisi od zdravlja i imunološkog sistema svake pojedinačne osobe. Fipronil je rijedak u toksikologiji i siromašna je literatura o tome. Bio je jedan pokušaj suicida gutanjem fipronila. Liječenje je trajalo tri nedjelje i osoba se vratila u normalno stanje”, rekla je Vukanić.

Za smrt potrebno šest kilograma “mravocida”

U nalazu su navele da bi za čovjeka prosječne tjelesne mase od 60 kilograma, procijenjena vrijednost akutne toskičnosti iznosila od 3 do 18 grama fipronila. S obzirom na to da jedna kesica “mravocida” sadrži 2,5 miligrama fipronila, vještaci navode da bi za dostizanje akutne toksičnosti (za osobu od 60 kilograma) bilo potrebno 1.200 kesica “mravocida”.

Aleksandar Jokić, branilac Ninkovićeve, upitao je vještake da “plastično” objasne da li to znači da bi do smrti došlo tek nakon konzumiranja šest kilograma “mravocida”, vještak je odgovorila potvrdno.

Dnevni unos bio 202 puta veći

Vještaci su izračunali i da vrijednost prihvatljivog dnevnog unosa fipronila za čovjeka iznosi 0,0002 mg/kg, što znači da bi za osobu prosječne mase od 60 kg prihvatljiv dnevni unos fipronila iznosio 0,012 mg. U konkretnom slučaju, iz jedne kesice “mravocida” od 5 grama iskorišteno je 4,86 grama, što je 202,5 puta veća doza od prihvatljivog dnevnog unosa.

Radnica Pedagoškog zavoda RS negirala krivicu za trovanje koleginice!

Predsjednik sudskog vijeća Blagoje Dragosavljević tražio je od vještaka da detaljnije objasne kako fipronil utiče na organizam i kakve bi posljedice po život i organe čovjeka dovela višekratna izloženost tom sredstvu.

“Ljekar toksikolog vam može više objasniti i dati odgovora o uticaju fipronila na organizam”, rekla je Radosavljević Stevanović.

Brat optužene dobacivao tužiocu

Tokom izlaganja tužioca, brat optužene Nino Ninković u sudnici je dobacio tužiocu Čekiću i rekao mu da laže, kada je konstatovao da su određeni detalji svima jasni.

“Laže, meni nije jasno”, viknuo je Ninković.

Odmah je reagovao predsjednik sudskog vijeća Blagoje Dragosavljević koji je Ninkovića upozorio da javnost nema pravo da se javlja za riječ, a posebno ne da iznosi tvrdnje da tužilac laže.

Ninković je pokušao da objasni na šta je mislio, ali mu Blagojević to nije dozvolio upozoravajući brata optužene da će ga odstraniti iz sudnice ukoliko nastavi da polemiše.

Šta se navodi u optužnici?

Prema optužnici Ninkovićeva je od 8. do 21. decembra prošle godine u prostorijama Pedagoškog zavoda RS u dva navrata ušla u kancelariju 17, koju koristi Tanasićeva, i u kafu joj sipala sredstvo koje može prouzrokovati smrt.

“Znajući da Tanasićeva svako jutro pije kafu, koja joj se priprema u kafe kuhinji Pedagoškod zavoda, i poslužuje svakog radnog dana ujutro na radnom stolu u kancelariji, optužen je joj je u šoljicu sa kafom nasula sredstvo koje može prouzrokovati smrt, jer sadrži natrijev hipoklorit, koji se u slobodnoj prodaji nalazi u sredstvima za čišćenje, dezinfekciju i izbjeljivanje”, navodi se u optužnici.

Dodaje se da oštećena u oba navrata, 8. i 9. decembra kafu nije popila zbog sumnjivog mirisa. Međutim, kako se navodi u optužnici, Ninkovićeva je 21. decembra oko 7.55 časova oštećenoj u kafu sipala “mravocid-žoharocid”.

Trovanje snimljeno kamerom: Doktorica pedagogije sipala “mravocid” u kafu načelnice

 

“Oko 7.55 časova optužena je iskoristila istu situaciju i okolnosti kao u prethodna dva navrata i u namjeri da liši života oštećenu ušla je u njenu kancelariju, prišla do radnog stola i iz džepa izvadila pvc kesicu zelene boje sa natpisom “mravocid žoharocid” u kojoj se nalazio insekticid u obliku praha, za koji je znala da je opasan i štetan za zdravlje ljudi, čiji je hemijski sastav fipronil”, navodeći se u optužnici.

Dodaje se da se radi o materiji koja je šteta za zdravlja ljudi i koja, pri višekratnoj izloženosti, dovodi do oštećenja organa kod ljudi.

“Sadržaj iz kesice je nasula u prethodno pripremljenu kafu u šolji crvene boje, za koju je znala da je pripremljena za oštećenu, a nalazila se na njenom kancelarijskom stolu te uz pomoć kašičice koja se nalazila u šolji sa kafom, promiješala sadržaj, da bi nedugo zatim napustila kancelariju vodeći računa da je niko ne primjeti”, navodi se u optužnici.

Ninkovićeva je nakon toga uhapšena, a “trovanje” kafe je snimljeno nadzornom kamerom koja je, u saradnji Pedagoškog zavoda i istražnih organa, “podmetnuta” u kancelariju Tanasićeve.

Suđenje se nastavlja 26. juna.