Stavljena tačka na slučaj: Sud u Novom Sadu prihvatio žalbu oca petoro djece iz Banjaluke

20.09.2024. | 10:36

Apelacioni sud u Novom Sadu odbio je zahtjev Ministarstva pravde BiH za izručenjem Miroslava Kalabića čime je definitivno stavljena tačka na slučaj zbog kojeg je ovaj Banjalučanin sa dvojnim državljanstvom u ekstradicionom pritvoru u Novom Sadu proveo osam mjeseci, saznaje Srpskainfo.

Apelacioni sud je u obraloženju istakao da Kalabić ne može biti izručen, jer nisu ispunjene osnovne odredbe Zakona o potvrđivanju Ugovora između Srbije i BiH o izručenju, a kojim je propisano da je izručenje sopstvenih državljana dozvoljeno samo pod uslovom da se izručenje traži za krivično djelo za koje je propisana kao najmanja kazna zatvora od pet godina ili teža kazna.

Slučaj oca petoro djece iz Banjaluke počeo je sada već daleke 2020. godine kada je u akciji kodnog naziva “Alfa 2” uhapšen zajedno sa još četvoricom sugrađana zbog krivičnog djela neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga.

Banjalučko tužilaštvo je zatražilo pritvor sa sve uhapšene, međutim sudija za prethodni postupak Okružnog suda u Banjaluci nakon saslušanja utvrdio je da nema razloga da se prema Kalabiću odredi pritvor, te je on pušten, dok su ostali pritvoreni.

Sudija je tada obrazloženju naveo i kako je tužilaštvo svoje dokaze baziralo na izjavama svjedoka, narkomana.

– Iz iskaza ovog svjedoka ne proizlazi da mu je opojnu drogu ikada nudio na prodaju ili prodao Miroslav Kalabić – zaključio je tada sudija za prethodni postupak banjalučkog Okružnog suda.

Iz daljeg obrazloženja sudije jasno se uočavalo da su i tužilaštvo i policija istragu protiv Kalabića zasnovali na njegovom poznanstvu i bliskim porodičnim vezama sa Bobanom Kantarom, koji je u međuvremenu nakon priznanja krivice osuđen na 4 godine zatvora. Međutim, prema stavu suda, tužilaštvo tada nije ponudilo nijedan dokaz protiv Kalabića, niti je tokom pretresa stana u kojem je on boravio pronađen bilo kakav materijalni dokaz.

– Iz izvedenih dokaza je vidljivo da prilikom pretresa u stanu osumnjičenog Kalabića nije pronađena opojna droga, niti bilo šta što bi ukazalo da on istu koristi ili prodaje – zaključio je ranije Okružni sud u Banjaluci, nakon čega je Kalabić pušten na slobodu.

Uslijedila je žalba na ovu odluku okružnog suda koja je prihvaćena, ali je Kalabić u međuvremenu otišao u Srbiju.

– Analiziranjem i upoređivanjem zakonskih odredbi, krivično djelo neovlašćena proizvodnja i promet opojnih droga iz člana 207. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika Republike Srpske ne može se upodobiti kao krivično djelo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 246. stav 3. KZ Srbije, s obzirom da se činjenični opis iz optužnice Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka po ocjeni ovog suda, može podvesti isključivo pod krivično djelo iz člana 246. stav 1. KZ Srbije, za koje nije dozvoljeno izručenje, jer je zaprijećena kazna zatvora od minimum tri godine, a ne pet godina koliko zahtjeva imperativna odredba Zakona o potvrđivanju Ugovora između Srbije i BiH o izručenju- zaključio je Apelacioni sud u Novom Sadu u slučaju Miroslava Kalabića koji je nakon nje pušten na slobodu.

Kalabić se u ekstradicionom pritvoru nalazio od januara ove godine, a nakon odluke Apelacionog suda u Novom Sadu, pušten je na slobodu.