Sud nijednog prevaranta nije poslao u zatvor: Kladioničare opelješili za 11 miliona KM
14.08.2023. | 07:00U proteklih nekoliko godina fočanska policija je utvrdila da su dojavljivači navodno tačnih sportskih rezultata oštetili kladioničare za više od 11 miliona maraka, zbog čega su mnogi od osumnjičenih procesuirani i donesene su i pravosnažne presude, ali sud nijednog od prevaranata nije poslao u zatvor.
“Nezavisne novine” uradile su detaljno istraživanje o takozvanoj kladioničarskoj mafiji, čiji članovi padaju gotovo iz mjeseca u mjesec, pa se stiče utisak da se ovakvim prevarama napokon staje u kraj, ali je stvarnost potpuno drugačija, a broj prevarenih, lakovjernih igrača, sve veći.
Naime, još od aprila 2017. bilježi se porast broja ovakvih slučajeva, koji su okvalifikovani kao pranje novca i prevara, a iz Policijske uprave Foča otkrili su nam i način na koji se to radi.
“Osumnjičeni kreiraju profile na društvenim mrežama, preko kojih reklamiraju lažne, odnosno falsifikovane ‘dobitne’ kladioničarske tikete, bankovne uplatnice i novčanice o već ostvarenim dobicima, kojima dokazuju posjedovanje informacija o tzv. namještenim sportskim događajima i stečenoj dobiti. Na ovaj način privlače pažnju lica, zatim stupaju u komunikaciju i nastavljaju da ih drže u zabludi, tražeći da im za informaciju – dojavu o ishodu narednih navodno ‘namještenih’ sportskih događaja uplate novac”, kažu iz fočanske policije.
Sudeći prema policijskim saznanjima, osim prevaranata, u kompletnu “igranku” uključeni su i njihovi saučesnici, koji takođe imaju zaradu.
“Najčešće je novac uplaćivan na ime drugih lica koja su novac podizala, znajući da potiče iz krivičnih djela, a od podignutog iznosa za sebe zadržavala od 10 do 20 odsto, dok su ostatak davali licu koje ih je angažovalo, tačnije počinilo krivično djelo na opisan način. Ova pojava ima međunarodni karakter, što joj je dalo dodatnu težinu, jer su oštećena lica iz različitih zemalja svijeta, a prijave su najčešće stizale putem Interpola”, rekli su za “Nezavisne novine” iz fočanske policije.
Kako su dodali, od 2017. do jula ove godine evidentirano je 476 krivičnih djela, te su podnesena čak 223 izvještaja protiv 285 lica, od kojih je 60 povratnika.
“Stečena protivpravna imovinska korist osumnjičenih lica je veća od 11.100.000 KM. Posebno zabrinjavajuće je da se kao izvršioci ovih krivičnih djela pojavljuju i maloljetna lica, smatrajući da je to jedan od najlakših i najbržih načina sticanja novca”, poručuju iz fočanske policije.
Utvrdila je policija da je na ovaj način oštećeno više stotina igrača, iz brojnih zemalja, gdje spadaju Austrija, Slovenija, Njemačka, Poljska, Italija, Srbija, Crna Gora, Hrvatska, Kanada i druge.
Pored policije, zbog prevaranata pune ruke posla ima i pravosuđe, pa su tako u Okružnom javnom tužilaštvu Trebinje do sada podignute optužnice protiv ukupno 231 osobe koje su sumnjičene za pranje novca, a kojim su u sudskim postupcima izrečene pravosnažne osude.
“Sva lica su presuđena na novčane kazne i izrečena im je mjera bezbjednosti oduzimanje protivpravno stečene imovinske koristi. Do sada nijedno lice nije presuđeno na kaznu zatvora za navedeno krivično djelo”, rekao je za “Nezavisne novine” Srđan Vukanović, službenik za informisanje Okružnog javnog tužilaštva Trebinje.
“Nezavisne novine” saznaju da je prevarantima presuđeno oduzimanje više od 5,7 miliona maraka.
I u tužilaštvu priznaju da postoje problemi u procesuiranju.
“Osnovni problem u procesuiranju ovih krivičnih djela predstavlja činjenica da je najveći broj oštećenih lica iz drugih zemalja, kako regiona, tako i Evrope, pa i cijelog svijeta, te se s tim licima komunikacija odvija putem međunarodne pravne pomoći, što znatno otežava komunikaciju i usložnjava procesuiranje. Takođe, veliki problem predstavlja i činjenica što su počinioci u najvećem broju slučajeva sa oštećenima kontaktirali putem društvenih mreža sa lažnih profila, što značajno otežava identifikaciju počinilaca”, kažu iz tužilaštva za “Nezavisne novine“.