Suđenje bivšem premijeru Srpske: Đokić i Kovačević rekli da je kredit bio spas za “Aluminu”
26.10.2022. | 15:18Da nisu bila obezbijeđena sredstva za pomoć “Energoliniji”, to preduzeće bi ušlo u problem što bi se negativno odrazilo na cijeli sistem “Birač”, a firma “Boksit” bi možda stala, kazao je u banjalučkom Okružnom sudu ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.
On je bio svjedok odbrane na suđenju bivšem premijeru Aleksandru Džombiću kojeg terete za zloupotrebu položaja u dodjeli milionskog kredita firmi “Energolinija”. Kredit je dodijeljen preko Investiciono-razvojne banke Republike Srpske.
“’Alumina’ je danas najuspješnije preduzeće koje godišnje u inostranstvo izvozi robu vrijednu više od 300 miliona KM. Njen je veliki značaj za regiju Birča i Podrinja i ona podržava razvoj te regije. ‘Alumina’ je danas nosilac privrednog života RS i da se tada nije pomoglo, bilo bi teško pokrenuti proizvodnju”, kazao je Đokić.
Potvrdio je da su i kasnije vlade, koje su formirane nakon Džombićevog mandata, podržavali “Aluminu”.
Đokić je kazao da se prilikom dodjele kredita gledao i finansijski efekat, ali je bio važan društveni značaj.
“Ta društvena važnost je više preovladavala kao razlog za odluku za pomoć nekome”, rekao je Đokić.
On je, na pitanje tužioca Radenka Jankovića, istakao da mu je poznato da sporni kredit nije u cjelosti vraćen, ali da on ne zna koliko je ostalo duga, kao ni ko će ga vratiti.
“Imate stečajnu masu i danas traje stečajni postupak”, rekao je Đokić.
Bivši ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević, koji je takođe bio svjedok odbrane, istakao je da je “Alumina” od velikog značaja za Srpsku.
Kovačević je potvrdio da je bio član kreditnog odbora koji je odobravao da IRB RS plasira kredite preko pola miliona KM te istakao da je novac dat da se riješi problem.
“Presudno je bilo da se novcem riješi problem. Nekada smo odobravali veći kredit ako treba za rješenje, a nekada manji. Ukoliko se nije mogao riješiti problem, kredit nismo odobravali”, rekao je Kovačević.
Istakao je da je “Alumina” očuvana možda upravo zahvaljujući kreditu, ali nije mogao da odgovori ko će ga vraćati.
Kovačević je dva puta rekao da ne želi da hvali Džombića, ali da mu je on ostao u sjećanju kao osoba posvećena poslu i Vladi RS.
“Ništa nije radio individualno, sve je radio zajedno sa svim subjektima kako bi se riješio neki problem”, rekao je Kovačević, prenosi “Glas Srpske”.
Nikica Vranješ, koji je bio v. d. izvršnog direktora Sektora za plasman kredita u IRB RS, rekao je da se krediti iz sredstava Evropske investicione banke nisu mogli plasirati bez njihovog odobrenja.
Džombića Republičko tužilaštvo tereti za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja zbog kredita od 19,4 miliona KM koji je preko IRB RS odobren zvorničkoj firmi “Energolinija”, iako je bio svjestan da kredit neće moći biti vraćen zbog nesposobnosti firme. Terete ga i da je zvao tadašnjeg direktora IRB RS Milenka Pavlovića, kako bi ga ubijedio da treba da prihvati zahtjev za kredit “Energoliniji”. Pavlović je to odbio i dao ostavku, a nakon toga je preduzeće ponovo podnijelo zahtjev za kredit od 19,4 miliona KM, a Džombić je 16. februara 2012. potpisao odluku o odobravanju kredita.
Prinudna naplata
Svjedok odbrane Veljko Mudrenović, koji radi u IRB RS, istakao je da mu nije poznato da li su pokrenuti prinudni mehanizmi za naplatu spornog kredita od “Energolinije”.
“Nisu mi poznate te procedure, ali znam da je Vlada RS pokušavala da se nađe način da se potraživanja naplate, ali da se ne ugrozi poslovanje privrednog društva i regiju Birač”, rekao je Mudrenović. Potvrdio je da je “Energolinija” 2014. iskoristila pravo da zbog poplave odgodi plaćanje kredita na 12 mjeseci.