Sudski vještak: “Srebrena malina” nije bila kredibilna za uvoz respiratora
04.02.2022. | 17:06Vještak Tužilaštva BiH finansijske struke Stamena Jovičić ocijenila je danas na suđenju premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću i ostalima u vezi sa spornom nabavkom 100 respiratora, da firma “Srebrena malina” nije bila kredibilna za uvoz respiratora, navodeći da je firmi nakon plaćanja troškova za ovu medicinsku opremu ostalo više od 730.000 KM.
Jovičićeva je navela da “Srebrena malina” ne bi mogla izvršiti nabavku respiratora bez avansnih sredstava koja su joj uplaćena nakon ugovora sa Federalnom upravom civilne zaštite, prenosi Birn
Ona je na današnjem ročištu predstavila podatke o prihodima i rashodima firme za tri godine, navodeći da je ostvarivana dobit ispod jedan odsto.
“Nije bila likvidna sve tri godine, pokrivao se minus, krediti su plaćani, ali nema vlastitog kapitala”, navela je Jovičićeva.
Prema njenim riječima, 3. aprila 2020. godine “Srebrenoj malini” uplaćeno je 10.530.000 KM u dvije doznake, a sa računa firme za respiratore, sa drugim troškovima, uključujući porez na dodatnu vrijednost plaćeno je 9.790.292 KM, dok je trebalo da ostane 739.707 KM.
Ona je ustanovila da je 383.155 KM plaćeno za određene stavke, dok je 356.551 KM ostalo.
“Prije svega, pokriven je minus od 45.980 KM koji je `Srebrena malina` imala kad su joj uplaćena sredstva 3. aprila. Plaćane su polise, prekršajni nalozi, vraćane pozajmice, krediti i slično, a na ime blagajničkog maksimuma je podignuto 111.000 KM”, pojasnila je Jovičićeva.
Na pitanje odbrane optuženog Fikreta Hodžića da li je određene stavke računala u troškove za nabavku respiratora, Jovičićeva je odgovorila da nije imala ugovor o posredovanju “Srebrene maline” sa crnogorskom firmom “BTL Medikal” vrijedan 150.000 evra, koji nije bio proknjižen, kao i da nije uračunala porez na dobit od deset procenata.
Ona je objasnila da se porez na dobit plaća krajem godine i da se on obračunava u odnosu na prihode i rashode.
Vještak je rekla da u kapital, odnosno imovinu, firme nije računala hladnjaču vrijednu više od pola miliona KM, jer nema podataka da je to uknjiženo, te dodala da se u troškove ne računa plaćanje radnika i prostora.
Jovičićeva se složila da “Srebrena malina” nijedne godine nije imala negativan bilans poslovanja, kao i da nije neobično da su pravna lica zadužena i da su im računi u minusu.
Upitana na koji propis se poziva kada ocjenjuje kredibilnosti pravnog lica za nabavku respiratora, Jovičićeva je rekla da o tome nema propisa i da je analizirala finansijske pokazatelje firme.
Ona se nije složila sa tvrdnjom advokata da je 87.000 KM, koje je privremeno oduzeto sudskom odlukom, dio novca podignutog na ime blagajničkog maksimuma.
Optuženi Hodžić pitao je vještaka kolika je bila marža “Srebrene maline” ako je firmi od 10.530.000 ostalo više od 730.000, na šta je Jovičićeva rekla da to nije računala, nakon čega je Hodžić rekao da je iznosila sedam odsto, po njenom obračunu.
Vještak je potvrdila da marža na medicinsku opremu nije zakonom ograničena.
Osim Novalića, u slučaju sporne nabavke respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, optuženi su suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, ministar finansija FBiH Jelka Milićević i vlasnik preduzeća “Srebrena malina” Fikret Hodžić.
Novalić, Solak i Hodžić optuženi su za udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja, te primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
Optužnica ih tereti i za pranje novca, falsifikovanje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, falsifikovanje službene isprave i povredu obaveze vođenja trgovačkih ili poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje ili uništavanje.
Milićevićeva je optužena za nesavjestan rad u službi.
Nastavak suđenja zakazan je za 9. februar.