Tužilaštvo BiH potvrdilo: Odjeljenje za ratne zločine radi na predmetu o stradanju Srba u Mrkonjić Gradu

07.02.2022. | 12:22

Tužilaštvo BiH potvrdilo je Srni da je predmet o stradanju Srba u Mrkonjić Gradu i razaranju te opštine u proteklom ratu u radu Posebnog odjeljenja za ratne zločine i da se provode aktivnosti sa ciljem donošenja tužilačke odluke.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević je tokom obilježavanja Dana opštine, 4. februara, apelovao na pravosuđe u BiH da pokrene predmet o stradanju u ovoj opštini i da se odgovorni kazne.

Tog dana, u Kapeli Svetog apostola Marka služen je parastos za stradale u odbrambeno-otadžbinskom ratu, nakon čega su delegacije položile vijence kod spomen-obilježja masovne grobnice na pravoslavnom groblju, kao i na centralno spomen-obilježje na Trgu srpske vojske.

Jedna od najvećih grobnica u Republici Srpskoj otkrivena je u Mrkonjić Gradu 1996. godine, gdje je pronađeno 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civila, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srpske. Među ekshumiranim su i posmrtni ostaci 10 žena.

U manjim grobnicama u ovoj opštini pronađeno je još 176 tijela civila, pripadnika Vojske i MUP-a Republike Srpske. Za zločine u Mrkonjić Gradu niko nije odgovarao, iako se zna ko su počinioci.

Predsjednik opštinske Boračke organizacije Milan Stevanić rekao je tada da već 26 godina ukazuju da za ove zločine niko nije odgovarao i da porodice žrtava čekaju pravdu.

“Niko nije odgovarao zato što su ovo srpske žrtve i zato što su zločine uradili drugi narodi kojima i Sud i Tužilaštvo idu na ruku. Iako je pravda u BiH spora za srpski narod i žrtve, nadam se da će doći vremena da zločinci odgovaraju”, istakao je Stevanić.

Na području opštine Mrkonjić Grad tokom 117 dana hrvatske agresije porušeno je i zapaljeno više od 2.000 stambenih objekata, dok je 6.000 kuća oštećeno i opljačkano. Ratna šteta procijenjena je na 670 miliona KM.