Ubice u Srpskoj tinejdžeri i maloljetnici: Od banjalučkih “Boni i Klajd” do mučkog ubistva u školskom dvorištu
04.02.2024. | 12:22Ubistvo u Doboju šokiralo je javnost i region zbog svoje svireposti, ali i učestvovanja izrazito mladih osoba u izvršenju teškog ubistva.
Ovo nije prvo teško ubistvo u Republici Srpskoj, a da u njemu sudjeluju tinejdžeri, odnosno maloljetnici, naprotiv bilo ih je dosta.
U skladu sa zakonom mlađim punoljetnicima starosti do 21 godine, ne može se ni izreći kazna doživotnog zatvora, već maksimalna kazna do 20 godina robije.
Srpskainfo podsjeća na neka od najkrvavijih ubistava u režiji tinejdžera i maloljetnika koja i danas izazivaju jezu.
Banjalučki “Boni i Klajd”
Banjaluka još uvijek pamti zločin koji je 30. avgusta 2007. godine izvršio mladi par Aleksandar Miljatović i Jelena Tegel koji su ubili Sašu Ilića, oca dvoje djece.
Oni su Ilića prvo uvukli u smrtonosnu zamku, a zatim ga je Miljatović u večernjim časovima upucao na parkingu UKC-a Republike Srpske. Kako su u vrijeme izvršenja ubistva oboje bili mlađi punoljetnici banjalučki “Boni i Klajd”, nisu ni mogli biti osuđeni na zatvorske kazne veće od 20 godina.
Miljatović je tako kao direktni izvršilac ubistva osuđen pravosnažno na 16 i po godina zatvora, a Tegelova na 15 godina zatvora.
U međuvremenu, Tegel je izdržala zatvorsku kaznu uz kako saznajemo izuzetno primjerno vladanje, dok je Miljatović nakon uslovnog otpusta iz zatvora u decembru 2021. godine, svega tri mjeseca kasnije navodno izvršio još jedno teško ubistvo i to policijskog načelnika u Prijedoru Radenka Bašića izvršeno 21. marta 2022. godine. U međuvremenu je Miljatović i optužen za teško ubistvo, a sudi mu se u Sudu BiH.
U obrazloženju presude navedeno je da je motiv ubistva oca dvoje djece bilo koristoljublje.
Jelena Tegel i Aleksandar Miljatović ubili su Sašu Ilića u namjeri da se dokopaju njegovog luksuznog BMW 750, čijom prodajom bi sebi kupili stan- naveo je sudija.
Vrhovni sud RS uoči donošenja pravosnažne presude nije prihvatio stav Tegelove, koja je tvrdila da je ubistvo bilo plod bolesne ljubomore njenog momka Miljatovića.
Maloljetni ubica
U junu 2009. godine Vijeće za maloljetnike banjalučkog Okružnog suda pravosnažno je osudilo maloljetnog M.Š. (17) iz Kosijerova kod Laktaša na osam i po godina robije u maloljetničkom zatvoru zbog ubistva Banjalučanina Momčila Ćulafića (69). Žrtva je ubijena 15. juna 2018. godine, a tijelo je pronađeno četiri dana nakon ubistva čiji je motiv bilo koristoljublje.
Maloljetni ubica M.Š. je priznao da je kobnog dana oko 19.30 u zaseoku Otoka kod Kosijerova iz koristoljublja ubio Ćulafića, inače vlasnika privatne firme.
Ubica se žrtvi prikrao iza leđa, dok je pecao na Vrbasu, a zatim je Ćulafića snažno u dva navrata udario metalnom šipkom u glavu.
Ćulafić je podlegao na mjestu usljed teških povreda glave.
Inače, maloljetni ubica odlično je poznavao svoju žrtvu, koja mu je u nekoliko navrata i pomogla.
U presudi se navodilo da je M.Š. nakon zločina od Ćulafića uzeo novac i mobilni telefon.
Nakon svega, maloljetni ubica se s mjesta ubistva odvezao u Ćulafićevom autu “fiat bravo”.
Dan nakon ubistva Ćulafića policija iz Laktaša je u selu Papažani pronašla napušteno vozilo “fiat bravo”, za koje je utvrđeno da pripada Ćulafiću.
Ubrzo nakon što je krenula istraga, policija je, na osnovu zatečenih tragova u autu, posumnjala da je Ćulafić ubijen, nakon čega su uhapšene dvije osobe, odnosno M.Š. i dvadesetosmogodišnjak iz Laktaša, ali je nakon vještačenja DNK tragova utvrđeno da mladić (28) nije povezan sa teškim ubistvom, pa je pušten.
Ubistvo u školskom dvorištu
Anđelo Marković (19) iz Banjaluke u oktobru 2015. godine osuđen je na 16 godina zatvora zbog ubistva sugrađanina i vršnjaka Aleksandra Rolda, koga je izbo nožem u dvorištu Osnovne škole “Jovan Cvijić” u Banjaluci. Mučko ubistvo počinjeno je 6. februara 2015. godine u banjalučkom naselju Kočićev vijenac.
Marković je u vrijeme ubistva imao 1,82 promila alkohola u krvi i prema ocjeni vještaka, nalazio se u stanju srednjeg pijanstva. Ubistvu je prethodila svađa i tuča između žrtve i ubice.
Marković je priznao krivicu, a u presudi se navodilo da je kobnog dana Rold s društvom bio u jednom banjalučkom lokalu. Marković je u kafić došao oko 22 časa i poslije nekog vremena društvo je krenulo prema školskom igralištu. Dok su pješačili kroz Ulicu Vojvode Momčila, Marković je počeo da provocira ostale i oni su ga prvo ignorisali i nisu reagovali na njegove prozivke. Međutim, kada je Marković “prešao granicu”, sukobio se s Roldom. Mladići su potom otišli su u školsko dvorište da se šakama obračunaju “jedan na jedan”.
Marković je u tuči izvukao deblji kraj, a nekoliko minuta kasnije prišao je Roldu i pružio mu ruku u znak pomirenja i priznanja da je jači. Rold je prihvatio rukovanje, a Marković je, naočigled više svjedoka, izvukao nož i ubo ga u grudi i glavu. Rold je pokušao da se odbrani i rvali su se na zemlji. Međutim, Marković je bio iznad Rolda, nogom mu je pritisnuo glavu i počeo da ga ubada nožem čija je oštrica bila dugačka 12,5 centimetara. Ostali mladići pokušali su da spriječe krvoproliće, ali im je Marković nožem zaprijetio i oni su se povukli. Ubica se potom vratio do Rolda, koji je nepomično ležao na zemlji, i ubo ga još nekoliko puta.
Rold je na mjestu ostao mrtav, a obdukcijom je utvrđeno da je zadobio deset uboda nožem, od čega dva u srce. Marković je nakon zločina pobjegao, ali je sat vremena kasnije pronađen i uhapšen.
Optužnica je podignuta u maju 2015. godine, a mjesec dana kasnije Marković je sporazumno priznao krivicu i osuđen je na 16 godina zatvora.