Ubistvo žene prenošeno uživo na Instagramu: Nasilnici prijete žrtvama da će završiti kao Nizama

02.03.2024. | 16:03

U BiH su od 2020. do 2022. godine počinjena 32 femicida, pokazalo je istraživanje međunarodnih organizacija “AIRE centar” i “Fem plac”, a kako naglašavaju sagovornici “Nezavisnih novina” slučajevi nasilja u porodici, iz godine u godinu, postaju sve brutalniji.

Kako je u razgovoru za “Nezavisne novine” rekla Ljiljana Lukić, projektna koordinatorka Fondacije “Lara”, ne samo da raste broj femicida, već su i slučajevi nasilja u porodici sve brutalniji.

“Svjedoci smo nesretnog slučaja u Gradačcu i šta se desilo Nizami. Nakon toga je na naš SOS broj stizao sve veći broj poziva. Žrtve su bile u strahu, jer su im nasilnici prijetili da, ako ih prijave, završiće kao Nizama. Otvoreno su im prijetili ‘ubiću i tebe i dijete, ako me prijaviš policiji'”, rekla je Lukićeva.

Dodala je da su se samo ove godine u razmaku od desetak dana u Tuzli desila dva femicida.

“Vidjeli smo da su institucije u slučaju iz Gradačca zakazale, da zakonske mjere koje su mogle biti donešene nisu donijete”, kazala je Lukićeva, dodajući da bi ove godine u Srpskoj trebao biti donesen novi zakon o zaštiti od nasilja u porodici.

“Čak i ovaj postojeći zakon da se dosljedno primjenjuje mogao bi da pruži veću zaštitu. Instutucije moraju dosljednije da ispoštuju zakonska rješenja, time bi žrtve imale veće povjerenje u institucije, imale bi osjećaj da institucije stoje iza njih”, navela je Lukićeva, ističući da žrtve veće povjerenje imaju u nevladine organizacije.

“Svi kao društvo moramo biti manje tolerantni na nasilje i moramo biti senzibilisani na to da se pruži podrška žrtvi, da ona zna da nije sama kada izađe iz kruga nasilja, te da ne nailazi na osuđivanje okoline”, zaključila je Lukićeva.

Nada Golubović, predsjednica Upravnog odbora Fondacije “Udružene žene”, je u razgovoru za “Nezavisne novine” rekla da su žrtve femicida prije toga bile žrtve nasilja, te da u BiH postoje SOS telefoni, u Srpskoj 1264, u FBiH 1265, gdje se žrtve mogu obratiti da im se pruži pomoć i ukaže na to koja prava one imaju.

“Svi zanemaruju tu činjenicu da nasilje postoji i prije nego što se femicid desi. Mislim da je femicida uvijek bilo upravo zbog rodne neravnopravnosti žena u BiH. Ranije kada se prijavljivalo nasilje žrtvama se nažalost govorilo da istrpe nasilje, čak bi joj to i članovi njene porodice sugerisali. To je problem neopatrijarhalnog mentaliteta”, kazala je Golubovićeva.

Istakla je da je potrebno o problemu nasilja i ravnopravnosti polova govoriti već u vrtićima i osnovnim školama.

“Mi kada smo radili rodne uloge žena i muškaraca sa raznim kategorijama od srednjoškolaca pa do političara, svi su prepoznali uloge muškarca u svim zanimanjima a ulogu žene samo kao majke. Zbog toga je o ravnopravnosti polova i o problemu nasilja potrebno govoriti od malih nogu, početi već u vrtiću”, zaključila je Golubovićeva.

Nizama Hećimović svirepo je ubijena u avgustu prošle godine, a Nermin Sulejmanović jezivi zločin prenosio je uživo na društvenim mrežama.