Uhapšeni u akciji “Transporter”: Cvijetiću i njegovoj grupi biće blokirana imovina vrijedna 13 miliona evra

21.02.2022. | 18:22

Bojanu Cvijetiću i njegovoj narko grupi biće blokirana imovina vrijedna oko 13 miliona maraca.

Cvijetić, bivši savjetnik bivšeg ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića, uhapšen je sredinom novembra u policijskoj akciji „Transporter“,  a tom prilikom privedeno je više osoba osoba.

U trenutku akcije hapšenje je izbjegao Petar Dukić iz Banjaluke, ali se on kasnije predao policiji.

Izvor objašnjava da su upravo Cvijetić i Dukić označeni kao vođe ove velike kriminalne grupe, koja se duže vremena bavila krijumčarenjem ogromnih količina narkotika.

Uhapšeni

U akciji „Transporter“ tada su uhapšeni Cvijetić, zatim Aleksandar Nikolić, Saša Rađević, suspendovani inspektor MUP Srpske Mladen Milovanović, Ivan Jurić, Tijana Stojanović, Dragan Kresojević, Siniša Bačić i Igor Knežević, a akcijom je bio obuhvaćeni i Petar Dukić. Neki od uhapšenih su odmah nakon ispitivanja pušteni na slobodu.

– Grupa razbijena akcijom „Transporter“ predstavlja jednu od najvećih kriminalnih organizacija koja se u BiH ikada bavila prodajom droge. Radilo se o veoma dobroj organizovanoj grupi, a koja je imala uticaje u svim strukturama. Uhapšeni su, između ostalog, zahvaljujući otključavanjem aplikacija Skaj i Anom – pojasnio je sagovornik Srpskainfo.

Prema njegovim riječima, tokom istrage i nakon hapšenja inspektori su utvrdili da je ova grupa prokrijumčarila ogromne količine narkotika zbog čega je odmah pokrenuta i finansijska istraga protiv njih.

– Inspektori zaduženi za ovu vrstu poslova detaljno su „češljali“ legalne prihode koje je imao Cvijetić, Dukić i ostali uhapšeni, kao i vrijednost njihove imovine. Do sada je utvrđeno da nesrazmjer u njihovim prihodima i imovini u iznosu od čak 13 miliona maraka – pojasnio je izvor Srpskainfo uključen u istragu protiv osumnjičenih.

Nekretnine, računi u bankama…

On je dodao da su u međuvremenu inspektori sastavili spisak imovine koja treba biti oduzeta od ove kriminalne grupe, jer se sumnja da potiče od prodaje narkotika.

Prema procedurama, inspektori su Sudu i Tužilaštvu BiH dostavili dokaze o nelegalnoj stečenoj imovini osumnjičenih i predložili da se ta imovina privremeno blokira.

Ukoliko oni donesu odluku o blokadi imovine, poslije pravosnažnosti presuda ona će biti trajno oduzeta od uhapšenih.

– Do sada je utvrđeno da imaju imovinu 13 miliona vredniju od njihovih legalnih prihoda, ali će se istraga i dalje nastaviti i moguće je da ova cifra bude i veća – ističe pomenuti izvor.

On je za Srpskainfo pojasnio je da su inspektori spisak nekretnina i računa za blokadu već dostavili nadežnim institucijama.

– Na spisku se nalazi računi optuženih u nekoliko banaka, a tu je i veliki broj luksuznih nekretnina. Predloženo je da im se blokiraju i zatim oduzmu stanovi, kuće, vikendice, garaže i zemljišta na području Banjaluke. Osim toga na spisku se našao i dio nekretnina koje se nalaze u Gradiški, ali i u Istočnom Sarajevu – pojasnio je pomenuti izvor.

Pranje novca

U narednom periodu očekuje se odluka Tužilaštva i Suda BiH oko blokade pomenute imovine.

Stručnjaci za bezbjednost ističu da su većina uhapšenih vlasnici brojnih firmi na području BiH, pa se postavlja pitanje i koliko su novca uspjeli oprati.

– Ako je do sada policija pronašla da su nelegalno zaradili 13 miliona maraka, logično se zaključuje da su zaradili mnogo više, ali su taj novac uspjeli ubaciti u legalne tokove – istakao je naš sagovornik.

Zanimljivo je i da je prilikom hapšenja Cvijetića policija kod njega pronašla dokumenta Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH.

Kako je Srpskainfo ranije objavila, policija je, zahvaljujući aplikacijama, razbila ovu kriminalnu grupi i prikupila brojne dokaze protiv njih.

Upravo dekripcijom aplikacije „Skaj“ i „Anom“ policija je prikupila dovoljno dokaza o načinu rada, ali i o tome ko je i kakvu ulogu imao u ovoj kriminalnoj grupi.

Hijerarhija

Za sada je utvrđeno da je na čelu grupe bio Bojan Cvijetić, a ispod njega u strukturi su bili Dukić, Rađević i Nikolić, dok su ostali uglavnom imali ulogu kurira.

– Nabavljali su skupocjena vozila, koja su dalje slali za Crnu Goru, Kosovo i Albaniju, i tako plaćali naručenu drogu. Uglavnom se radilo o luksuznim vozilima i terencima, čije su cijene prelazile i 100.000 maraka – kaže izvor Srpskainfo.

Drogu su najčešće naručivali iz kartela u Južnoj Americi i zatim je prevozili u BiH, te je dalje krijumčarili prema Hrvatskoj i zemljama Evropske unije.

Tokom istrage, policija je prikupila informacije da su se trgovinom droge bavili još od 2019. godine i da se sumnja da su zaradili ogromne količine novca.