Detalji hapšenja 17 osoba: Kako je u Španiji razbijena pljačkaška banda iz BiH FOTO
08.08.2024. | 17:08Službenici Nacionalne policije u Španiji, u zajedničkoj akciji sa Evropolom, posredstvom Specijalnog tužilaštva za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala uhapsili su 17 osoba zbog džeparenja, a među osumnjičenima su i državljani BiH.
Članovi organizacije, sa sjedištem u Madridu i Valensiji, više puta su provodili kriminalne radnje u Andaluziji i planirali su putovati u Pariz kako bi iskoristili prednosti Olimpijskih igara i tamo sprovodili radnje džeparenja.
Osumnjičeni, koji su bili pod višemjesečnom istragom, imali su lažna dokumenta i koristili su različite identitete kako bi otežali identifikaciju.
Kriminalnu aktivnost usmjeravali su i kontrolisali muškarci koji su žene prisiljavali da vrše pljačkanje.
Istraga je počela kada su agenti otkrili postojanje kriminalne organizacije čiji članovi vode porijeklo iz BiH, koja je navodno bila posvećena činjenju zločina protiv imovine. Prva istraživanja su potvrdila da se radi o savršeno strukturiranoj grupi, naseljenoj u provincijama Madrida i Valensije, čiji su članovi pripadali istom porodičnom klanu.
Isto tako, agenti su potvrdili da je organizacija imala izraženu putujuću prirodu, u više navrata putujući u Andaluziju gdje su provodili gore navedene kriminalne kampanje pa čak i planirajući putovati u Pariz kako bi iskoristili Olimpijske igre, piše Kliks.
Una red de carteristas profesionales pretendía hacer su agosto en los #juegosolímpicos de #paris . 17 detenidos de un clan de #bosniaandherzegovina en #españa especializada en robar a turistas!! VÍDEO 📼📹 e info, enhttps://t.co/MPAXSuNoGf pic.twitter.com/0MzmLESqIa
— Narcodiario (@narcodiario) August 7, 2024
Krivična djela, uglavnom pljačkanje turista, počinile su žene iz organizacije, a njihove radnje su usmjeravali i kontrolisali muškarci organizacije, prisiljavajući ih prijetnjama pa čak i nasiljem da izvrše krivična djela. Nerijetko su muškarci i pod prisilom dovodili žene u zemlju i tjerali ih na krivična djela.
S druge strane, muškarci u mreži bili su odgovorni za primanje prihoda od pljački i obavljanje ekonomskih transakcija potrebnih za prenos sredstava iz Španije, uglavnom u Francusku, Bosnu i Hercegovinu i Italiju.
Isto tako, istraga je pokazala da su uhapšeni počinili i krivična djela prevare, korištenje ukradenih kreditnih kartica pa čak i pljačke uz nasilje i zastrašivanje ukoliko se žrtva opirala krađi.
Osumnjičeni su nosili lažnu dokumentaciju i koristili različite identitete kako bi otežali identifikaciju. Ono što je otežavalo posao krivičnim organima je to što niko od njih nije imao nikakva poznata ili deklarisana sredstva za život na svoje ime pa im je bilo teže “ući u trag”. S obzirom na složenost istrage, uključeni su stručnjaci iz Evropola, koji su pružili podršku agentima analizirajući druge moguće veze koje bi uhapšeni mogli imati u Evropi ili na međunarodnom nivou.