Ustavni sud BiH: Uhapšenom Bojiću povrijeđeno pravo na slobodu i bezbjednost
12.01.2022. | 15:30Ustavni sud BiH je, razmatrajući apelaciju Slavka Bojića, jednog od uhapšenih u aferi “Institut” u vezi malverzacija prilikom nabavke medicinske opreme u Srpskoj, zaključio je da su Bojiću prilikom određivanja pritvora prekršena prava na ličnu slobodu i bezbjednost.
Ustavni sud je na današnjnoj sjednici Velikog vijeća zaključio da su redovni sudovi propustili da navedu konkretne okolnosti koje opravdavaju zaključak da bi puštanje Bojića na slobodu rezultiralo narušavanjem javnog reda.
“Ustavni sud je zaključio da postoji kršenje prava na ličnu slobodu i bezbjednost (u odnosu na zaključak redovnih sudova da su se stekli razlozi za određivanje pritvora) kada su redovni sudovi propustili da navedu konkretne okolnosti koje opravdavaju zaključak da bi puštanje apelanta na slobodu rezultiralo vanrednim okolnostima usljed stvarne (ne apstraktne) prijetnje narušavanju javnog reda, u smislu odredaba člana 197. stav 1. tačka g) Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske”, saopšteno je kratko nakon sjednice Ustavnog suda BiH, dok će detalji ovakve odluke biti naknadno saopšteni, prenosi Mondo.
Bojić je uhapšen u septembru prošle godine zbog sumnji u zloupotrebe tokom pandemije virusa korona, a sredinom decembra mu je produžen pritvor.
Podsjećamo, Bojić je direktor firme “Procontrol“ Banjaluka, a njegov advokat Dragan Tolimir je prije nekoliko dana izjavio da se protiv njegovog klijenta vodi montiran proces i da je još uvijek u pritvoru jer je “odbio da lažno svjedoči protiv Milorada Dodika”.
Tolimir je naveo da su prestali svi pritvorski razlozi za zadržavanje Bojića iza rešetaka, a da se njegovo zdravstveno stanje pogoršalo.
“Bespravno, nezakonito i drsko postupanje suda i tužilaštva. Još 20.12. je saslušan svjedok Biljana Amidžić i to po četvrti put. Tada je otpao pritvorski razlog zbog kojeg je zatvoren. Takođe, ranije je prestao da postoji razlog uznemirenje javnosti. Bespravno je po tom osnovu u pritvoru”, rekao je tada Tolimir.
Podvukao je da se oni ne bave time da li je počinio djelo koje mu se stavlja na teret, ali da ne treba da bude u pritvoru ako za to ne postoje razlozi.
Direktoru firme “Procontrol“ Banjaluka Slavku Bojiću i bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo RS Branislavu Zeljkoviću je sredinom decembra pritvor produžen za još dva mjeseca.
Zeljković se sumnjiči za tri krivčna djela zloupotreba službenog položaja, a Bojić za pomaganje u zloupotrebi službenog položaja ili ovlašćenja u sticaju sa zloupotrebom u postupku javne nabavke.
Ostala dvojica osumnjičenih u istom predmetu, direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac i i direktoru banjalučke firme “Travel for fun” Saša Marković, ranije su pušteni da se u nastavku postupka brane se sa slobode.
Republičko javno tužilaštvo ih sumnjiči da su, koristeći vanrednu situaciju proglašenu za teritoriju Republike Srpske zbog epidemiloške situacije izvazvane korona virusom, zajedno i po prethodnom dogovoru, prilikom provođenja postupaka javnih nabavki medicinske opreme oštetili budžet Republike Srpske u znatnom iznosu.
“Doveli su opasnost živote i zdravlje velikog broja zdravstvenih radnika koji su bili korisnici medicinske opreme (odijela i maski), a za koju je utvrđeno da nije bila za medicinsku upotrebu, niti je kao takva pružala odgovarajuću zaštitu od virusa”, istakli su ranije iz Republičkog tužilaštva.
Osumnjičena četvorka je uhapšena 16. septembra ove godine u akciji MUP-a RS pod nadzorom Republičkog javnog tužilaštva.
Sumnjiče se da su zloupotrebama službenog položaja i ovlaštenja, budžet RS oštetili za oko 790.000 KM.