Uvažena molba: Slovenija Tužilaštvu BiH ustupila krivično gonjenje Samardžije
06.12.2024. | 12:49Pravosuđe Slovenije ustupilo je BiH krivično gonjenje Mladena Samardžije u predmetu za organizovani kriminal i međunarodni šverc velikih količina droge.
Ova odluka je donesena nakon što je sud u Ljubljani uvažio molbu Tužilaštva BiH, te im ustupio predmet zbog kojeg je Samardžija svojevremeno završio na listi 50 najtraženiji bjegunaca Еvropske unije.
Samardžija je pravosuđu Slovenije godinama nedostupan, a budući da ima i državljanstvo BiH njegovo izručenje nije bilo moguće. U BiH se slobodno kretao sve do 11. decembra 2023. godine kada je uhapšen na Jahorini u okviru akcije ”Tokio” zbog sumnje da je počinio krivična djela organizovani kriminal, neovlašteni promet opojnim drogama, pranje novca i ometanja rada pravosuđa.
”Nakon odluke suda u Sloveniji oba predmeta protiv njega će biti objedinjena u jedan krivični postupak”, kaže dobro upućeni izvor ATV-a.
Podsjetimo, nakon Samardžijinog hapšenja MUP Srpske i Tužilaštvo BiH su saopštili da je on osumnjičen da je nakon bjekstva iz Slovenije nastavio da rukovodi kriminalnom grupom koja se bavi međunarodnom trgovinom narkotika na području Еvropske unije, BiH, Srbije i Crne Gore.
”Istragom je dokumentovan prevoz i prodaja preko 40 kilograma kokaina i pola kilograma heroina. Do sada je oduzet jedan kilogram kokaina, 122.580 evra”, saopštio je tada MUP Republike Srpske.
Samardžiji je u okviru akcije privremeno oduzeto pet automobila, tri pištolja, municija, ručni satovi, bankovne kartice i šest mobilnih telefona. Sud BiH tada mu je odredio pritvor u kojem je bio do avgusta ove godine, kada je pušten da se brani sa slobode, uz mjere zabrane, odnosno kućni pritvor.
S druge strane slovenačko pravosuđe Samardžiju sumnjiči da je bio član velike kriminalne grupe koja je otkrivena u maju 2021. godine pomoću tajnih agenata, te raspakivanja aplikacije ”Skaj”. Grupi se na teret stavlja da su od decembra 2018. do maja 2021. godine na teritoriji više država krijumčarili velike količine droge. U optužnici se navodi da su krijumčarili najmanje 534 kilograma kokaina, dvije tone kanabisa, najmanje deset kilograma heroina i drugo. Droga je nabavljana iz Južne Amerike i potom transportovana u Sloveniju, te teritorije drugih zemalja u regionu.
Istraga u Sloveniji je otkrila da su pripadnici ovog klana imali ”krtice” unutar pravosudnih organa i to u specijalnom državnom tužilaštvu koji su im otkrivali tajne podatke iz istraga. Pozivajući se na dokumente iz istrage mediji u Sloveniji su navodili da je Samardžija važio za dobavljača heroina, te da su policijski agenti od njegovih kurira kupovali heroin.