Vještak na suđenju Novaliću i ostalima: Respiratori nisu pogodni za bolesnike na intenzivnoj njezi

02.02.2022. | 15:00

Na suđenju predsjedniku Federacije BiH Fadilu Novaliću i ostalima u vezi sa spornom nabavkom 100 respiratora, vještak Tužilaštva BiH Ismet Suljević ostao je pri tvrdnji da respiratori koji su uvezeni 2020. nisu pogodni za bolesnike na intenzivnoj njezi.

Vještak medicinske struke, anesteziolog Suljević u nastavku svjedočenja istakao je da ne znači da je mašina invazivna ako se može koristiti u akutnim stanjima.

Suljevića su danas nastavile da ispituju odbrane optuženih za zloupotrebe prilikom uvoza respiratora za potrebe FBiH.

Optuženi Fikret Hodžić pitao je vještaka da li je uvezeni model ACM 812A invazivni, insistirajući da odgovori sa da ili ne.

“Ako uzmemo kompletnu upotrebnu vrijednost, ne može biti upotrijebljen u intenzivnoj njezi za srednje teške i teške pacijente. Ta mašina je daleko od invazivne”, odgovorio je Suljević.

On je objasnio da je invazivna metoda ako se pacijent koji ne diše priključi na mašinu, ali da za dugotrajno liječenje oboljelih od kovida i drugih respiratornih oboljenja, model ACM 812A nije adekvatan.

Suljević je istakao da ne postoji jedan parametar po kojem se određuje da li je mašina invazivna.

“Ne znači da je invazivna ako se može koristiti u transportu. Ja ne prihvatam da je ovo invazivna mašina u onom smislu u kojem meni treba na intenzivnoj njezi”, dodao je Suljević.

Hodžić je pitao vještaka koji je njegov motiv da tvrdi drugačije od proizvođača, koji je naveo da je to invazivni respirator, kao i drugih “relevantnih ljudi”. Suljević je rekao da mu je jedini motiv nauka.

“Nađite mi jednog ozbiljnog i poštenog stručnjaka koji će reći da je ova mašina ravna `Eviti`”, rekao je vještak, ukazujući na respiratore koji se odranije koriste na Kliničkom centru u Sarajevu, na šta je Hodžić rekao da to niko ne tvrdi.

Na tvrdnje vještaka da ACM respiratori nemaju funkciju “PEEP”, koja je potrebna za liječenje teže oboljelih, optuženi Fahrudin Solak je pokazao fotografiju, tvrdeći da se radi o ACM respiratoru sa “PEEP” ventilom.

Vještak je rekao da je teško potvrditi na osnovu fotografije, te da je u intenzivnoj njezi potreban daleko veći pritisak.

Tužioci su prigovarali da se ne zna ko je i kad sačinio fotografiju, kao ni o kojem se respiratoru radi.

Hodžićev branilac Mirna Avdibegović pitala je vještaka o navodima proizvođača da je ACM invazivan respirator i da je pogodan za operacione sale.

Suljević je rekao da taj model nema minimum karkteristika za postupak anestezije i dodao da “svaki gazda svoga konja hvali”.

Odbrane su najavile da će pozvati proizvođača, prenosi Birn.

Vještak se na kraju požalio da mu je Novalićev branilac Vasvija Vidović uputila prijetnju gledajući u njega i govoreći: “Zato će uslijediti tužbe proizvođača”.

Vidovićeva je rekla da nije dobro čuo i da je riječ o nečemu drugom.

Na suđenju je saslušan i Nedim Kereš iz špediterske firme koju je angažovala firma “Srebrena malina”, kada su u aprilu 2020. stigli respiratori.

On je rekao da u dokumentaciji nije bilo fakture i da je o tome obavijestio pretpostavljenog, a da mu je potom isti dan dostavljena na mejl.

Kereš je rekao da nije imao originalnu fakturu, da predaje dokumentaciju koju ima na carini i da oni odlučuju da li će nešto dodatno tražiti.

On je dodao da na carini nije imao problema sa respiratorima.

Osim Novalića, u slučaju sporne nabavke respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, optuženi su suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, ministar finansija FBiH Jelka Milićević i vlasnik preduzeća “Srebrena malina” Fikret Hodžić.

Novalić, Solak i Hodžić optuženi su za udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja, te primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.

Optužnica ih tereti i za pranje novca, falsifikovanje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, falsifikovanje službene isprave i povredu obaveze vođenja trgovačkih ili poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje ili uništavanje.

Milićevićeva je optužena za nesavjestan rad u službi.

Suđenje se nastavlja u petak, 4. februara.