Zašto je ukinuta presuda za ubistvo Krunića: Sumnjiv iskaz i pogrešne ocjene dokaza
23.01.2024. | 19:36Presuda za ubistvo vlasnika agencije “Sektor Sekjuriti” Slaviše Krunića (48) i njegovog pratioca Žarka Pavlovića, te pokušaj ubistva vozača Gorana Ilića ukinuta je, između ostalog, zbog toga što prvostepeni sud nije adekvatno cijenio nalaz medicinskog i balističkog vještačenja odbrane i zbog bitnih povreda krivičnog postupka.
Piše to u obrazloženju odluke Vrhovnog suda Republike Srpske koju je ovaj predmet vratio predmet vratio Okružnom sudu na novo suđenje. Vijeće Vrhovnog suda, koje je i ukinulo presudu, smatra da je prvostepeni sud u ovom slučaju imao pogrešan pristup u pogledu ocjene dokaza.
Tako će, ukidanjem presude optuženi Benedi Đukanović i nekadašnji radnik “Sektora” Rodoljub Gajić koji su dobili ukupno 60 godina zatvora ponovo na optuženičku klupu, kao i Emilio Baldo koji je bio oslobođen optužbi.
– Sudsko vijeće je uvažilo žalbe Republičkog javnog tužilaštva, ali i branilaca optuženih. Prvostepena presuda je ukinuta i predmet je vraćen na novo suđenje Okružnom sudu u Banjaluci – rekla je sekretar Vrhovnog suda Republike Srpske Jelena Despotović.
Vrhovni sud u svojoj odluci o ukidanju presude ističe da prvostepeni sud, iako je pravilno obrazložio da se na poligrafskom testiranju ne može zasnovati odluka ipak to posredno uveo u razloge presude konstatujući da je optuženi Rodoljub Gajić “pao” nakon poligrafskog testiranja čime je učinjena bitna povreda krivičnog postupka. Između ostalog, u odluci Vrhovnog suda se navodi da su vještaci odbrane doveli i u sumnju kako i na koji način je ubijen Željko Kovačević, ali i Slaviša Krunić.
Navodi se da je odbrana Đukanovića opravdano prigovorila da bi prema nalazu vještaka sudske medicine dr M.S. koji je naveo da je glava Krunića bila blago okrenuta udesno prema mecima koji su ispaljivani sa desne strane vozila, proizašlo da je metak koji ga je pogodio u lijevu stranu vrata imao nemoguću putanju tako da bi ispaljen sa desne strane vozila napravio polukrug i pogodio tog oštećenog u lijevu stranu vrata.
– Kod nesporne činjenice da su na fotografiji snimljenoj prilikom uviđaja upravo vidljive prskotine krvi i mozgovine po stropu kabine vozila na poziciji iznad glave mrtvog tijela tog oštećenog, pa da kod lokalizacije izlazne zjapeće rane u prednjem dijelu lijeve polovine glave (čeono – sljepoočni predio glave lijevo) to i upućuje na zaključak da taj metak nikako nije mogao biti ispaljen sa desne, vanjske strane vozila, već da je cijev ručnog vatrenog oružja kojim je pogođen taj oštećeni, bila postavljena (kako je već navedeno) gotovo vertikalno, blago koso nagnuta ka natrag i udesno, kako su to i naveli vještaci sudske medicine dr V.T. i balističke struke ing. V.M, konstatujući da je oštećeni S.K.tim metkom pogođen tako da je metak ispaljen u unutrašnjosti vozila – piše između ostalog u odluci Vrhovnog suda RS.
Vijeće takođe smatra da je odbrana dovela u sumnju i izjavu Gorana Ilića i njegovu verziju događaja, kao i to kako je on ranjen. Kako se navodi ukazivanjima i vještačenjima odbrane, ta izjava je u znatnoj mjeri dovedena u sumnju.
– Pored toga je u nalazu i mišljenju vještaka balističke struke V.M, na koji se opravdano i poziva odbrana optuženog B.Đ., konstatovano da je u najmanju ruku čudan iskaz oštećenog G.I. koji je naveo da je nakon što je van vozila ispalio metke iz tog pištolja (na kojoj poziciji je i pronađeno 14 čaura kalibra 9×19 mm koje su ispaljene iz tog službenog pištolja), ostavio pištolj na putu, tačno na mjestu odakle je i pucao, pa da je, otvorivši zadnja vrata vozila pokušao da povuče oštećenog S.K., pa vidjevši da je već mrtav, ponovo sjeo na mjesto vozača, pa da kako ni oštećeni Ž.P. nije davao znake života, je startovao vozilo i dovezao ga pred porodičnu kuću oštećenog S.K., ističući da su mu nakon što je ispalio 14 metaka iz pištolja prema napadačima, oni odgovorili kratkim rafalom (ispucavši šest metaka, čije čaure su i pronađene na putu iza vozila, a na udaljenosti od oko 30 metara od mjesta gdje su pronađene ostale čaure ispaljene iz automatskih pušaka), te da je nakon toga i nastupio prekid napada na njega, pa da je i bilo mračno, a da je od ispaljenih metaka zagluvio i nije čuo glasove napadača, te da i nije bio svjestan da je jedan napadač pogođen, a da on i pored toga ostavlja pištolj na putu, iako je pištolj jedina njegova odbrana, umjesto da je pištolj napunio novim mecima i repetiranjem izvršio ubacivanje metka u cijev, te napeo mehanizam za opaljenje ili pak da je došao do pištolja oštećenog Ž.P. koji je bio na mjestu suvozača, pa tako i dočeka eventualni novi napad– piše u obrazloženju Vrhovnog suda, prenosi Glas Srpske.
Takvo ponašanje oštećenog G.I, dodaje se, pomenuti vještak smatra za potpuno neracionalno i nekarakteristično za nekoga ko je prošao obuku zaštitara, već je karakteristično za nekoga ko je potpuno siguran da neće biti daljih pucanja prema njemu, a dodajući (kako je to i konstatovao vještak dr V.T.) da i nije bila smetnja da taj oštećeni, sa povredama koje je zadobio, odveze vozilo do porodične kuće oštećenog S.K.
U odluci o ukidanju presude se navodi da je odbrana isticala da je Željko Kovačević, koji je pronađen mrtav na mjestu ubistva biznismena Krunića, smrtonosnu povredu najverovatnije zadobio negdje drugo pa je donesen i postavljen tu gdje pronađen. Navodi se da je vještak odbrane naveo da Kovačević nije mogao da bude pogođen sa mjesta na kojem je nađen pištolj iz kojeg je pucao Goran Ilić te da su te konstatacije vještaka sudske medicine pokrijepljene i mišljenjem vještaka balističara.
Vrhovni sud RS je u svojoj odluci naveo da je odbrana tražila rekonstrukciju događaja i uz primjenu 3D skenera da se utvrde pravci pucanja što prvostepeni sud nije prihvatio na osnovu nepravilne ocjene da se ne bi utvrdile nove činjenice niti razjasnilo činjenično stanje, što je odbrana, kako navodi Vrhovni sud RS, opravdano prigovarala.
Nakon odluke, Sud je optuženom Đukanoviću i Gajiću produžio pritvor, dok će se Baldo braniti sa slobode. Prvostepenom presudom Đukanović je bio osuđen na 40 godina za ubistvo Krunića i Pavlovića i pokušaj ubistva Ilića, dok je Gajić dobio 20 godina zbog pomaganja u zločinu. Trećeoptuženi Emilio Baldo tom presudom je bio oslobođen optužbi zbog nedostatka dokaza. U zločinu je učestvovao i Željko Kovačević koji je ubijen u razmjeni vatre tokom izvršenja ubistva.
Krunić i član njegovog obezbjeđenja Pavlović ubijeni su 22. aprila 2019. godine u blizini Krunićeve kuće u Glamočanima, kod Laktaša.