Zločin nad srpskim civilima: Svjedoci jedno pričali inspektorima SIPA-e, drugo na sudu
08.12.2022. | 16:48Na suđenju za zločin nad srpskim civilima u ilijaškom selu Čemerno u junu 1992. godine, tužilac je danas zatražio da se pozovu pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipe/ koji su saslušavali svjedoke iz sela Korita jer su jedno ispričali njima, a drugo pred Sudom BiH.
U nastavku suđenja DŽemalu Hadžiću i ostalim saoptuženim bivšim pripadnicima Teritorijalne odbrane i aktivnog i rezervnog sastava policije tadašnje BiH za zločin nad srpskim civilima u ilijaškom selu Čemerno u junu 1992. godine danas su svjedočili Ramiz Selimanović i Ferid Bešlija iz sela Korita.
Zbog razlike u današnjim i iskazima koje su dali 2017. godine inspektorima Sipe, tužilac Vladimir Simović je uložio prigovor i zatražio da budu pozvani inspektori Sipe koji su ih saslušavali, javila je Balkanska istraživačka mreža /Birn/.
Selimanović je rekao da se seoskim stražama u selu Korita, na području Ilijaša, pridružio početkom rata 1992. godine i da je kasnije pristupio Teritorijalnoj odbrani u tom selu, a kao svjedok Tužilaštva BiH govorio je da je učestvovao u izvlačenju ranjenog Azmira Halilovića tokom akcije na selo Čemerno u opštini Ilijaš.
Za vrijeme svjedočenja, tužilac je u nekoliko navrata predočio svjedoku da je drugačiji iskaz dao inspektorima Sipe.
Branilac Mirsada Bešlije Lejla Čović pitala je svjedoka da li mu je neko sugerisao šta treba da kaže tokom davanje izjave u Sipi.
“Onaj što mi je postavljao pitanja kao da je sve znao”, rekao je svjedok, a potom ga je Čović upitala da li je neko umjesto njega odgovarao, na šta je svjedok rekao da je moguće i da “Mirsad Bešlija nije bio komandir kada se išlo u akciju na Čemerno”.
Svjedoku Feridu Bešliji, koji je, takođe, živio u selu Korita, te učestvovao u sesokim stražama, tužilac je predočio izjavu koju je dao Sipi 2017. godine u kojoj se navodi da je bio pripadnik Teritorijalne odbrane i da je raspoređen u četu u Koritima, te da su na početku u komandi bili Nusret i Hasib Bešlija, a kasnije Mirsad Bešlija.
Svjedok je naveo da je za stradanje ljudi u selu Čemerno čuo iz medija, te da mu brat o tome nije govorio. “On je rekao da je bilo pucnjave, ali ubistva mi nije spominjao”, rekao je svjedok, te dodao da je kasnije čuo da su ubijeni članovi porodica Trifković i Damjanović.
I ovaj svjedok je naveo kako mu u Sipi nisu dali da pročita zapisnik, te da je samo potpisao izjavu nakon saslušanja.
Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane, te aktivnog i rezervnog sastava policije – DŽemala Hadžića, Teufika Turudića, DŽemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju, te Hamdiju Spahića i Nehrua Ganića da su u junu 1992. godine učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u selu Čemerno.
Oni su optuženi da su 10. juna 1992. izvršili napad na Čemerno – pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima i paljenjem imovine, što je za rezultat imalo smrt 30 Srba.
Nastavak suđenja zakazan je za 15. decembar.