Legenda koju svi vole: “Safikada” u studentskom pozorištu
15.07.2020. | 11:20Predstava “Safikada – vako je bilo” rađena prema knjizi Vida Vukelića, večeras će premijerno igrati u Banjalučkom studentskom pozorištu sa početkom u 21.30.
Knjiga po kojoj je rađena predstava izašla je prije dvije godine i izazvala je veliko interesovanje čitalaca u Banjaluci.
Prva repriza predstave održaće se već sutra, takođe u 21.30.
– Odlučili smo se da predstavimo knjigu u drugom mediju i da preko ljeta kada je u Banjalučkom studentskom pozorištu najaktivnije, počnemo 44. sezonu. Sezona nosi naziv “Bolje pakt nego rat” – rekao je reditelj predstave Aleksandar Pejaković.
Banjalučka legenda o Safikadi govori o djevojci koja je zbog neostvarene ljubavi prema vojniku koji je služio u obližnjoj banjalučkoj tvrđavi Kastel, oduzela sebi život.
– Priča je zaista pitka i donosi jedan malo drugačiji pogled na Safikadu iz ugla Vida Vukelića. Govori o intrigama koje su bile prisutne u Safikadinoj porodici. Jezik je dosta arhaičan, ali prije svega veoma emotivan. U pitanju je jednočinka i traje 50 minuta – objasnio je Pejaković.
Kako kaže, Podrum scena je inače mala i u publici može da stane mali broj ljudi. Sada zbog pandemija virusa korona dodatno je smanjen kapacitet, te nisu dostigli ni propisanu brojku od 50. Zbog održavanja propisane distance, u publici će biti samo 40 gledalaca.
– Krajem jula i u avgustu očekujemo igranje drugih predstava. U planu nam je i naša ljetna scena, koja je počela sa realizacijom prije dvije godine, a u pitanju je “Maslešino dvorište”. “Safikadu” ipak igramo u podrumu jer je dosta osjetljiva, posebno kada govorimo o koristimima koje smo pozajmili – kaže reditelj.
U glavnoj ulozi pojavljuje se Dragana Ilić, diplomirana glumica iz Gradiške, pored nje tu su i Anando Čenić u ulozi Hermana, Radenka Ševa u ulozi Fatme i Dragoslav Medojević u ulozi Hadžifejze.
– Na predstavi smo počeli raditi dok je na snazi bila vanredna situacija i izolacija i čitaće probe smo održavali onlajn. To je bilo dosta zanimljivo iskustvo i u mnogim situacijama i komično jer se često nismo čuli ili je internet bio loš. Kako je vrijeme odmicalo mi smo se morali vratiti u prostor jer drugačije nije moguće raditi na predstavi. Iz tog razloga smo sveli broj glumaca na četiri – objašnjava.
Prema njegovim riječima, cilj mu je bila potpuna demistifikacija pozorišta.
– Od početka na sceni imamo hrpu stvari kao što su glumački kostimi, rekviziti i onda iz toga vidimo kako teče glumački proces od ulaska u garderobu do izlaska na scenu. U pitanju je jedan moderni pristup iako je predstava bazirana na tradiciji i folkloru – rekao je Pejaković.
Mnogi Banjalučani znaju Safikadinu sudbina, a u predstavi su dali samo neke naznake, dok je akcenat na emociju.
Turistička atrakcija
– O Safikadi kao legendi se ne govori dovoljno u turističkom smislu. Ona bi mogla da bude i ekranizovana, mogli bi se izgraditi i kompleksi koji su postojali u doba Osmanlijskog carstva na području Banjaluke, koji bi mogli da svjedoče o tim vremenima. Zaista veliki broj turista bi se interesovao za tako nešto, a samim tim postojalo bi interesovanje i kod pozorišne publike. Dokaz tog interesovanja je i to što smo mi u rekordnom roku rasprodali ulaznice, bez neke značajne promocije. To je dokaz da Banjalučani vole taj mit i ne može se desiti da prođete kraj Safikadinog groba, a da tamo ne gore svijeće – rekao je Aleksandar Pejaković.
Izvor: Srpskainfo