Parlament BiH: Usvojen hitan postupak za Prijedlog zakona o zabrani zloupotrebe genocida
09.03.2022. | 16:57Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH prihvatili su zahtjev poslanika Snježane Novaković Bursać i Jakova Galića za razmatranje, po hitnom postupku, Prijedloga zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocida.
U obrazloženju se navodi da ovaj zakonski prijedlog predviđa utvrđivanje krivičnog djela i sankcija zbog zloupotrebe pojma genocid.
Šef Srpskog kluba poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Stevandić konstatovao je da je ovo tema o kojoj se poslanici sigurno neće saglasiti, kao što se neće saglasiti ni o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona koje je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Incko, a koje su u Republici Srpskoj proglašene nevažećim.
Stevandić je istakao da bi ovim zakonom bilo zatvoreno međusobno optuživanje, dizanje strasti, iskorištavanje tragedija za političke i vanpolitičke interese i podjele.
“To je bila namjera ovog teksta koji su SNSD i Srpski klub predložili”, poručio je Stevandić i podsjetio da Republika Srpska već ima odgovarajući zakon kojim je zabranjeno korištenje riječi genocid.
On je ukazao da se ovim zakonskim aktom želi dovesti do deeskalacije.
“Ovim tekstom ravnopravno tretiramo svaku etničku grupu. Nismo napravili ništa bezobrazno i licemjerno, niti smo bilo kome nanijeli štetu ili uvredu”, rekao je Stevandić, ističući da postoje različita mišljenja što ne bi trebalo da budu ulaznice u neke buduće rovove.
Poslanik DNS-a Nenad Nešić je tokom rasprave rekao da će glasati za ovaj zakon, ali da je iz diskusije očigledno da Prijedlog nema podršku poslanika iz Federacije BiH (FBiH), te da se njime pravda povratak u institucije BiH.
Šef Kluba SNSD Snježana Novaković Bursać je ukazala da su tokom rasprave izneseni brojni netačni navodi jer srpski poslanici nikad nisu odlazili iz Parlamentarne skupštine.
“U uvodnom obraćanju sam rekla da smo svoje odlučivanje definisali i redefinisali na osnovu zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske. Tako ćemo raditi i ubuduće. U tom kontekstu jeste i predložen ovaj tekst”, rekla je Novaković Bursać.
Kad je riječ o pojedinim formulacijama predloženog teksta zakona, ona se zapitala da li neki u poslaničkim klupama dolaze iz imaginarnog svijeta i da nikad nisu čuli da se “neki entitet naziva genocidnim, kao i pojedini stanovnici genocidaši” i to sa najvišeg političkog nivoa.
“Da li ste primijetili u javnosti da se ovdje svašta naziva genocidom, bilo da se poziva na naučne podatke, sudske prakse? Zar vama ne liči da sve ide u pravcu teške devalvacije toga svega? Upravo je taj termin ideja svjesno izabran – mentalna predstava koja je zasnovana i na pravim, ali nekad i na imaginarnim činjenicama”, rekla je Novaković Bursać i pozvala poslanike da još jednom pročitaju tekst predloženog zakona.
Poslanici iz FBiH, među kojima su predsjedavajući Predstavničkog doma Denis Zvizdić, šef Kluba SPD-a Saša Magazinović i poslanici Naše stranke Mirjana Marinković Lepić i SDA Alma Čolo, izrazili su protivljenje zahtjevu da se po hitnom postupku razmatra Prijedlog zakon o zabrani zloupotrebe pojma genocid.
Mirjana Marinković Lepić tokom rasprave istakla je da ovaj zakon ne odgovora uslovima za hitnu proceduru jer je riječ o leks specijalisu, napominjući da se krivične sankcije utvrđuju samo Krivičnim zakonom.
Ona je dodala da nije definisano na jasan način šta se smatra zloupotrebom, što bi dovelo do proizvoljnog tumačenja i selektivne primjene.
Šef Kluba SDP-a Saša Magazinović smatra da je kod ovog zakonskog akta problematično što je po principu uzmi ili ostavi i što nije dozvoljeno svima da učestvuju u kreiranju teksta zakona.
Magazinović je izrazio i nezadovoljstvo nekim formulacijama, poput ideje o genocidu.
Zvizdić smatra da je neprihvatljiv hitan postupak zbog sadržaja zakona, oštro odbacujući svaki pokušaj da se bude neutralan u tumačenju pojma genocid.
Izglasan hitan postupak za prijedlog zakona o dopuni zakona o PDV-u
Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH podržali su zahtjev za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost po hitnom postupku.
Riječ je o zahtjevu poslanika Snježane Novaković Bursać, Nebojše Radmanovića, Obrena Petrovića, Sanje Vulić, Dragana Bogdanića i Ljubice Miljanović.
Podnosioci navode da je radi poboljšanja ekonomskog položaja socijalno- ugroženih kategorija stanovništva, posebno u uslovima globalne inflacije i poremećaja na tržištu, potrebno uvesti nižu stopu PDV-a i tako uticati na smanjenje cijena osnovnih prehrambenih proizvoda i lijekova.
Prijedlogom je predviđeno smanjenje stope PDV-a na 10 odsto za lijekove, brašno, hljeb, mlijeko i mliječne proizvode, jestiva ulja, jestive masnoće životinjskog i biljnog porijekla, so, šećer i homogenizovanu dječiju hranu.
Osim toga, predviđeno je i uvođenje više stope PDV-a koja bi iznosila 22 odsto na luksuzne proizvode, čime bi se obezbijedili dodatni prihodi.