Advokat o vještačenju predsjednika Dodika: Preuranjeno planirano izdavanje naredbe Suda BiH

11.12.2024. | 15:50

Branilac predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika advokat Goran Bubić istakao je da je preuranjeno planirano izdavanje naredbe Suda BiH za vještačenje branjenika na okolnosti vremena potrebnog za oporavak i mogućnost pristupa Dodika glavnom pretresu na suđenju za “nepoštovanje odluke Kristijana Šmita”, jer se on još nalazi na bolničkom liječenju.

Branilac je zbog planiranog postupanja Suda BiH iskazao ozbiljnu zabrinutost da je Sud BiH, posebno postupajuća sudija Sena Uzunović, očigledno pod ozbiljnim pritiskom da se krivični postupak protiv branjenika ubrzava po svaku cijenu, ne birajući sredstva.

“Očigledna je vanpravna pozadina ovakvog postupanja upravo zbog preuranjenosti namjeravanog vještačenja”, istakao je Bubić.

Bubić je u podnesku Sudu BiH potvrdio prijem obavještenja tog suda da planira izdati naredbu za vještačenje branjenika na okolnosti “…vremena potrebnog za oporavak i mogućnost pristupa prvooptuženog Milorada Dodika glavnom pretresu /uključujući putovanje do Suda, prisustva nastavku glavnog pretresa i praćenje suđenja/…” Vještačenje se planira na osnovu potvrde medicinske ustanove “Medigrup” Beograd od 9. decembra.

Branilac smatra da je izdavanje ove naredbe u svakom slučaju preuranjeno.

“Branjenik se još nalazi na bolničkom liječenju i tek će po otpustu iz bolnice od medicinske ustanove `Medigrup` Beograd biti izdato otpusno pismo, kao uobičajen dokument u protokolu liječenja. Takav dokument nije samo medicinske već je i pravne prirode jer je obavezan. S druge strane navedena potvrda `Medigrupa` Beograd od 9. decembra izdata je na dan operativnog zahvata primarno u svrhu pravdanja izostanka predsjednika Dodika sa nastavka glavnog pretresa planiranog 9. decembra”, obrazložio je Bubić u podnesku koji je danas upućen Sudu BiH.

Prema njegovim riječima, iako potvrda ove medicinske ustanove od 9. decembra sadrži dosta detalja u vezi s operativnim zahvatom kao osnova za vještačenje, neizostavno je otpusno pismo, kao obavezan medicinsko-pravni dokument.

“Otpusno pismo, osim glavne dijagnoze /osnovni razlog hospitalizacije/, sadrži i pridružene – dodatne dijagnoze, ako postoje i detaljan opis operativnog zahvata uz navođenje eventualnih nalaza i komplikacija tokom zahvata. Nadalje, otpusno pismo sadrži i podatke o vrsti terapije tokom boravka u ustanovi /lijekovi, infuzije, antibiotici, itd/, te preporuke za dalji tretman, kontrole i slično. Sadrži i laboratorijske i dijagnostičke nalaze, odnosno rezultate analiza, snimaka i slično. Napokon, otpusno pismo sadrži preporuke u pogledu ponašanja pacijenta nakon otpusta u odnosu na redovne poslove, kao i vremenski period mirovanja zavisno od vrste, težine i svih karakteristika operativnog zahvata. Osim toga, sam oporavak zavisi i od individualnih karakteristika operisanog lica”, naglasio je Bubić.

On je istakao da je razumno zaključiti da je otpusno pismo i vjerodostojan dokument, sa svim navedenim i drugim sadržajem.

“Posebno u okolnostima kada je operativni zahvat izveo univerzitetski profesor sa svjetskom reputacijom /koji, pored ostalih, potpisuje otpusno pismo/. Tek ukoliko sud eventualno posumnja u preporuke koje sadrži otpusno pismo, traži se mišljenje sudskih vještaka na okolnosti sposobnosti optuženog da dolazi i prati suđenje bez posljedica po svoje zdravstveno stanje. I to vještaka najmanje istog ranga u odnosu na ordinirajućeg ljekara. Zato se izvan razumne sumnje može zaključiti da je izdavanje planirane naredbe za vještačenje od Suda BiH preuranjeno”, naglasio je Bubić.

Pred Sudom BiH vodi proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića za “nepoštovanje odluke Kristajana Šmita”.

Predsjedniku Dodiku je uspješno izvedena operacija na jednjaku i želucu u ponedjeljak, 9. decembra, u Beogradu, gdje je hospitalizovan.