Akademska zajednica rekla svoje: Institucije Srpske da ne sprovode odluke Ustavnog suda BiH
30.06.2023. | 12:06Učesnici okruglog stola “Ustavni sud BiH – doprinos pravnoj /ne/sigurnosti” zaključili su danas u Banjaluci da je neopohodno donošenje zakona na nivou BiH o Ustavnom sudu BiH kojim bi njegovo djelovanje bilo usklađeno sa ustavnopravnom strukturom BiH, te dali punu podršku institucijama Republike Srpske da do tada ne sprovode odluke ovog suda.
Učesnici okruglog stola koji su organizovali univerziteti u Banjaluci i Istočnom Sarajevu donijeli su zaključke u kojima se navodi, između ostalog, da je funkcionisanje Ustavnog suda BiH problematično sa stanovišta legaliteta.
U saopštenju se navodi da je ovakav zaključak donesen polazeći od činjenice da u BiH ne postoji zakon kojim se uređuje organizacija, nadležnost i postupak rada i odlučivanja Ustavnog suda BiH, te imajući u vidu da Ustavni sud BiH radi po sopstvenim pravilima, koja i mijenja na pravno suspektan način.
Na skupu je zaključeno i da je nesporno da Ustavnom sudu BiH nedostaje odgovarajući demokratski kapacitet, jer je činjenica da su njegovom sastavu trojica sudija koji su strani državljani i da BiH ne ostvaruje svoj suverenitet u tom smislu.
“Kada se tome još doda i mogućnost da Ustavni sud BiH donosi odluke preglasavanjem sudija iz jednog ili dva konstitutivna naroda, a osnovni princip organizacije i funkcionisanja zajedničkih institucija BiH je učešće i minimalna saglasnost predstavnika svih konstitutivnih naroda u donošenju odluka, onda je jasno da u odlučivanju Ustavnog suda BiH nedostaje i neophodni legitimitet”, navodi se u jednom od zaključaka.
O krizi autoriteta Ustavnog suda BiH, navodi se u zaključku, svjedoči i broj njegovih neizvršenih odluka, od kojih su većina odluke za čije se nesprovođenje odgovornost može pripisati institucijama Federacije BiH.
“Učesnici okruglog stola smatraju da je nužno donošenje zakona na nivou BiH kojim će se na jasan i nedvosmislen način urediti organizacija, nadležnosti, postupanje i odlučivanje Ustavnog suda BiH u skladu sa ustavnopravnom strukturom BiH”, navedeno je u zaključku.
Sa okruglog stola su dali punu podršku institucijama Republike Srpske u sprovođenju Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH do donošenja zakona na nivou BiH, a koji se odnosi na rad Ustavnog suda BiH.
“Na ovaj način bile bi stvorene pretpostavke kojima bi se mogle otkloniti manjkavosti u pogledu organizacije i rada Ustavnog suda BiH”, navodi se u saopštenju nakon ovog skupa.
Okrugli sto “Ustavni sud BiH – doprinos pravnoj /ne/sigurnosti” održan je u Rektoratu Univerziteta u Banjaluci, a učestvovao je ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Željko Budimir, univerzitetski profesori i stručnjaci iz ove oblasti.
MIRJANIĆ: USTAVNI SUD BiH BEZ SUDIJE IZ SRPSKE SAM BI SEBE DELEGITIMISAO
Ustavni sud BiH bi sam delegitimisao svoj rad i odluke ukoliko bi zasjedao i raspravljao o pitanjima koja se tiču oba ili jednog entiteta bez učešća sudije iz tog entiteta, istakao je dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Željko Mirjanić.
Mirjanić je, novinarima u Banjaluci prije okruglog stola “Ustavni sud BiH – doprinos pravnoj /ne/ sigurnosti”, rekao da članovi akademske zajednice trebaju imati svoj stav o važnim pitanjima kao što je posljednji postupak Ustavnog suda BiH koji je, kršeći sam svoja pravila, brisao član 39 i tako omogućio da zasjeda bez prisustva sudija iz jednog ili drugog entiteta.
MARKOVIĆ: BiH U OZBILJNOJ USTAVNOJ I POLITIČKOJ KRIZI
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković ocijenio je danas da se BiH nalazi u vrlo ozbiljnoj ustavnoj i političkoj krizi, te da već izvjesno vrijeme prisutna kriza legitimiteta Ustavnog suda BiH, a odnedavno i kriza legaliteta.
Marković je u Banjaluci pojasnio da se iz ustavne i političke krize izlaz ne može naći pozivanjem na represiju, posebno ne iznošenjem potpuno pravno nezasnovanih, faktičko nemogućih, ali vrlo opasnih poziva da budu angažovane Oružane snage BiH.
“Izlaz se može naći kroz dijalog i kompromis, jer su to dvije osnovne vrijednosti na kojima treba da počiva ustavni sistem BiH”, rekao je Marković na okruglom stolu “Ustavni sud BiH – doprinos pravnoj /ne/sigurnosti.