Ambasador izdao premijera: Otkriveno kako je Bugarska promijenila stav o rezoluciji o Srebrenici FOTO
29.05.2024. | 15:58Bugarski ambasador u Ujedinjenim nacijama nije ispoštovao instrukciju svog premijera kako da glasa o rezoluciji o Srebrenici, potvrđuje dopis koji je dospio u javnost.
Bugarska je jedna o 84 države svijeta koja je podržala ovu rezoluciju na sjednici Generalne skupštine UN-a. Ipak, zeleno svjetlo za podršku rezoluciji ambasador pri UN-u nije dobio od Vlade u Sofiji, odakle mu je stigao nalog da bude uzdržan prilikom glasanja. Dokument koji o tome svjedoči objavio je danas na društvenoj mreži “Iks” ugledni bugarski profesor Dimitar Bechev, predavač na Oksordu i viši saradnik Fondacije Karnegi Evropa.
U dopisu koji je iz Sofije poslat bugarskoj delegaciji u UN-u, a koji je odobrio i potpisao aktuelni premijer Dmitar Glavčev, navodi se da ova zemlja treba da ostane uzdržana tokom glasanja, što ambasador, sudeći prema objavljenom dokumentu, nije ispoštovao.
“U vezi sa predstojećim glasanjem o rezoluciji o obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici, koje će biti održano 23. maja 2024. godine, Bugarska će glasati uzdržano”, eksplicitno se navodi u dopisu delegaciji Bugarske pri UN-u.
Dalje se u dokumentu obrazlažu razlozi zbog kojih se Vlada odlučila na ovaj potez.
Apparently, the Bulgarian caretaker PM Glavchev instructed the ambassador to UN to abstain during the Srebrenica vote. To its credit, he voted in favour of the UNGA resolution. pic.twitter.com/tHEYvJsLxc
— Dimitar Bechev (@DimitarBechev) May 29, 2024
“Inicijativa koju su iznijele Njemačka i Ruanda pokazala je posljednjih nedjelja da dovodi do povećanja tenzija. Napeta situacija u svijetu, kao i na Zapadnom Balkanu, trenutno ne nagovještava pokretanje ovog pitanja i nije u duhu konstruktivnog razvoja regiona. Usvajanje rezolucije dovešće i do dalje podjele i protivljenja entiteta u Bosni i Hercegovini. Bugarska je tokom svog predsjedavanja Savjetom EU na dnevni red stavila integraciju svih zemalja Zapadnog Balkana. Težnja je da i dalje budemo objedinjujući, objektivan i podjednako udaljen faktor od svih zemalja regiona”, navodi se u dokumentu koji je objavio profesor Bechev.
Glasanje Bugarske za rezoluciju o Srebrenici iznenadilo je i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji, prema vlastitom priznanju, nije očekivao takav ishod.
“Ja sam se nadao iznenađenju iz Bugarske i do pet minuta pred sjednicu sam se nadao da će glasati protiv. Ali, nešto se dogodilo”, istakao je Vučić prije dva dana tokom gostovanja u jednoj televizijskoj emisiji.
U Bugarskoj postoje konstantne političke turbulencije, a prije 50 dana je formirana prelazna Vlada koju predvodi premijer Dimitar Glavčev. Tada je najavljeno da će 9. juna, zajedno sa izborima za Evropski parlament, biti održani i vanredni opšti izbori.
Srđan Banović, BL portal