Amerika otvara vrata za rušenje Bosne, Srbi zbijaju redove

22.09.2019. | 22:35

„Srbija je jasno pokazala da je ona, kao potpisnica i garant Dejtonskog sporazuma, u obavezi da reaguje na sve pokušaje rušenja Dejtona, a deklaracija SDA je upravo usmjerena u tom pravcu“, kaže za Sputnik dr Srđan Perišić, komentarišući sastanak Vučića sa Miloradom Dodikom, srpskim članom Predsjedništva BiH i predsjednicom RS Željkom Cvijanović.

Ključna tema sastanka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa predstavnicima Srba iz Republike Srpske bila je objavljivanje deklaracije SDA, za koju je Milorad Dodik rekao da bi njena realizacija proizvela odgovor — afirmaciju prava Srpske na samoopredeljenje.

Prema riječima profesora međunarodnih odnosa Srđana Perišića, Srbija prvi put nastupa složno sa Republikom Srpskom u odbrani Dejtonskog sporazuma i uopšte dejtonskog Ustava Bosne i Hercegovine. Sagovornik Sputnika je saglasan sa ocjenom srpskog predsjednika da iza deklaracije SDA stoji međunarodni faktor.

Palmerova poruka

„Stoji konkretno američki Stej department. Naime, nedavno je, početkom septembra, Metju Palmer, specijalni predstavnik Stejt departmenta na Balkanu izjavio nešto protiv Dejtonskog sporazuma. On je ljubljanskim medijima izjavio da Dejtonski sporazum nije ’sveto slovo‘, nije nešto što treba vječno da traje, već ga treba mijenjati. Ta izjava je odjeknula na Balkanu i osokolila bošnjačku politiku i Stranku demokratske akcije da ide u ovu suludu deklaraciju koja je praktično urušavanje mira“, primećuje Perišić.

https://www.facebook.com/portalBL/posts/10156171455627471?__xts__[0]=68.ARCmz7L-Fl6Svj9E9OViG2pdZlAi7kdepYqEmfR4WFkk2sUCgH4Uxa1V2jk0eC-nozGk_ArzhSf8JLuy2CNGrWljpfdqduHGU48VTuowld9tz0w5QHTJmFKGxjfe1TL3IE4z_xszqSyl8tacSguhNQnJkGy3Q2Nv71c6VtCdGyLT32kwTMYk4QlY5BuUdiSwPNYvwtuf20HEA-inZvaIwcDKI3hqGQ5l4KHBP_2B04KG4i_r2dIdn5jrLOjmOBlb-S7dsQaxvd1GdAKIYz_6F74vX_yv5yamF8Q5RERDM1m7YMfG7yFWkx-Ii2q-AVo0O_sBign3eSPNdVk5y0O0&__tn__=-R

 

On vjeruje da iza deklaracije SDA stoji jedan dio Vašingtona, dominantna struja u Stejt departmentu, i da je to, kako kaže, očigledno iz ponašanja Metjua Palmera.

„Smatram da zajednički nastup rukovodstava Srbije i Republike Srpske predstavlja odgovor Metjuu Palmeru i toj politici iz Vašingtona koja vrši pritisak na Republiku Srpsku. Ali, deklaracija je istovremeno i pritisak na Srbiju da popusti na pitanju koje se tiče Kosova, tako da je skup koji smo vidjeli u Beogradu odlična stvar jer Republika Srpska i Republika Srbija treba i u narednom periodu da reaguju uvijek kada postoje pokušaji rušenja Dejtonskog sporazuma“, kaže Perišić za Sputnik.

Zaštita Srba

Perišić ne misli da je izjava Milorada Dodika, koji je rekao da su predstavnici Srpske od Srbije „tražili da im pomogne sa stanovišta osposobljavanja bezbjednosnih jedinica“ kontradiktorna Vučićevom pozivu na uzdržanost. Naprotiv, smatra ih kompatibilnim.

„Predstavnici RS su došli u Beograd i požalili se na urušavanje Dejtonskog sporazuma. Da se razumijemo, urušavanje Dejtonskog sporazuma traje otkad je potpisan, a ne urušavaju ga bošnjačke politike, već upravo taj međunarodni faktor. Svi ti visoki predstavnici koje je Vašington instalirao su, u stvari, urušavali Dejtonski sporazum i dejtonski Ustav Bosne i Hercegovine. To Srbe u BiH plaši, plaši Republiku Srpsku, i Milorad Dodik je to javno saopštio — da traži zaštitu mira za Srbe u Bosni i Hercegovini jer nemaju vojsku“, napominje Perišić.

Bez vojske

On podsjeća da je 2006. godine ukinuta Vojska Republike Srpske i dodaje da joj vlasti u Beogradu tada nisu pružile zaštitu, nisu se suprotstavile ideji ukidanja vojske Republike Srpske.

„Predsjednik Dodik i rukovodstvo RS, kao i predstavnici opozicionih snaga u Srpskoj, jedinstveni su u ovom stavu i zatražili su od Srbije i njenog predsjednika da razmišljaju u tom pravcu, jer se Srbi u Republici Srpskoj, odnosno BiH, ne osećaju sigurno poslije ovog ’udruženog zločinačkog poduhvata‘ dijela američke politike i bošnjačke politike u Sarajevu. Naravno, odgovor predsjednika Vučića je bio u tom pravcu — da ne treba stvarati dalje tenzije, jer je zaštita Dejtonskog sporazuma istovremeno i zaštita mira. Tako da vjerujem da te dvije izjave zapravo jedna drugu dopunjuju“, zaključuje Perišić za Sputnik.