Bećirović povodom prvog marta: Bez referenduma BiH bi imala status šumadijskoj okruga u Srbiji

01.03.2023. | 17:03

Danas je jedan od najvećih datuma u hiljadugodišnjoj istoriji države Bosne i Hercegovine, poručio je bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović na mezarju Kovači u Sarajevu gdje je položeno cvijeće povodom 1. marta koji se u Federaciji BiH proslavlja kao “Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine”.

“Malo je država na svijetu koje su stekle nezavisnost sa tako velikom podrškom stanovnika na referendumu za nezavisnu i suverenu državu, kao što je to bilo sa Bosnom i Hercegovinom. Da nije bilo 1. marta i većinske volje građana i naroda Bosne i Hercegovine da žive u slobodnoj, nezavisnoj i cjelovitoj državi, danas bi granice Velike Srbije bile na liniji Karlobag, Ogulin, Virovitica”, rekao je Bećirović.

On smatra da je u pitanju legalni državni praznik Bosne i Hercegovine na kojeg svi trebaju da budu ponosni.

“Da nismo odlučili da budemo u nezavisnoj, slobodnoj i suverenoj državi, danas bi Bosna i Hercegovina imala status šumadijskoj okruga u Srbiji. Takvo poniženje hiljadugodišnje istorije Bosne i Hercegovine nisu mogli dozvoliti građani ove države. Mi smo ponosni ljudi koji žele da žive ravnopravno i slobodno. Želimo Bosnu i Hercegovinu jednako komotnu za svakog čovjeka, za sve građane i sve narode”, navodi Bećirović.

Komšić: Mnogi Hrvati i Srbi na referendumu su glasali za nezavisnu BiH

Cvijeće i vijenci položeni su danas istim povodom i na Spomen-obilježju Vječna vatra, u Sarajevu.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić rekao je da je na mladim generacijama da dalje grade državu Bosnu i Hercegovinu, ali i da su mnogi Hrvati i Srbi takođe na referendumu prije 31 godinu glasali za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.

“Kada govorimo o Danu nezavisnosti i referendumu, niko ljude ne dijeli etnički. Ja znam mnoge prijatelje koji su stali u tu kategoriju, i Srba i Hrvata, koji su podržali nezavisnost Bosne i Hercegovine. Drugo je što i politika i javni život, pogotovo svi oni koji se ne mogu pomiriti s tim da je Bosna i Hercegovina nezavisna država i nastoje iskriviti tu činjenicu i pokušavaju to predstaviti kao gotovo jednoetničko izjašnjavanje, a svi znamo da to nije bilo tako”, rekao je Komšić.

Za jedne Dan nezavisnosti, drugima uvod u krvoproliće

U Federaciji Bosne i Hercegovine danas je neradni dan jer se obilježava 1. mart – Dan nezavisnosti BiH, dok je ovaj datum u Republici Srpskoj radni dan kao i svaki drugi.

Na ovaj dan, 1. marta 1992. godine organizovan je referendum, čime je Bosna i Hercegovina formalno izdvojena iz ustavnog i teritorijalnog poretka Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).

Srbi u BiH ovaj datum doživljavaju kao dan kada je donesena nelegitimna odluka bošnjačkog i hrvatskog naroda protiv srpskih interesa, ali i kao datum koji je označio uvod u jedno od najvećih balkanskih krvoprolića. Upravo 1. marta 1992. godine ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji, u centru Sarajeva, ubijen je i srpski svat Nikola Gardović, što je po mnogima bio uvod u krvavi rat na prostoru BiH.

Međutim, referendumu za nezavisnost Bosne i Hercegovine prethodili su događaji koji su već odredili sudbinu nekadašnje države, jer su Slovenija i Hrvatska krenule putem samostalnosti dok se BiH suočavala sa dubokim društveno-političkim podjelama.

Početkom 1992. godine, odnosno 9. januara Skupština srpskog naroda u BiH, koja je osnovana 24. oktobra 1991. godine, nakon što su 14. oktobra srpski poslanici preglasani u Skupštini SR BiH, proglasila je “Srpsku republiku BiH”, kao preteču današnje Republike Srpske, a na „plebiscitu“ 8. i 9. novembra izražena je volja Srba za ostankom u SFRJ.

Zakon o praznicima na državnom nivou još nije usvojen iako je proteklo skoro 28 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim su okončani ratni sukobi u BiH.