Borba protiv korone: Pravna i fizička lica iz BiH uplatila 747.626 KM
28.01.2021. | 18:04Pravna i fizička lica iz BiH na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH uplatila su ukupno 747.626 KM na ime borbe protiv pandemije kovid 19, saopšteno je iz Savjeta ministara nakon današnje sjednice.
Savjet ministara usvojio je izvještaj Ministarstva bezbjednosti o realizaciji odluke o raspodjeli finansijskih sredstava prikupljenih od domaćih pravnih i fizičkih lica za borbu protiv kovida 19, uplaćenih na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH.
U izvještaju je navedeno da su se pozivu BiH za traženje međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje odazvala pravna i fizička lica iz BiH, koja su na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH uplatila ukupno 747.625,92 KM.
Od tog iznosa, Federaciji BiH dodijeljeno je 459.790 KM, Republici Srpskoj 280.360 KM, a Brčko distriktu 7.476 KM.
Raspodjela je izvršena u skladu sa odlukom o principima raspodjele međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje.
Savjet ministara usvojio je danas i izvještaj Ministarstva bezbjednosti o realizaciji odluke o raspodjeli finansijskih sredstava međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, uplaćenih na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH.
Pozivu za traženje međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, upućenom na osnovu odluke Savjeta ministara od 1. aprila prošle godine, odazvali su se Vlada Azerbejdžana i kompanija “Bajer farmaceutska družba” iz LJubljane, koje su na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH uplatile ukupno 1.073.575 KM.
Od toga je, u skladu sa odlukom o principima raspodjele međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, FBiH dodijeljeno 660.249 KM, Republici Srpskoj 402.591 KM, a Brčko distriktu 10.736 KM.
U izvještaju je navedeno da se na poziv BiH za traženje međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje odazvala Međunarodna organizacija za pomoć, zaštitu i razvoj, koju je osnovala Svjetska islamska liga, a koja je na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH uplatila 535.853 KM.
U skladu sa odlukom o principima raspodjele međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, FBiH je dodijeljeno 329.546 KM, Republici Srpskoj 200.945 KM, a Brčko distriktu 5.359 KM.
Savjet ministara, na prijedlog Ministarstva komunikacija i transporta, donio je danas odluku o načinu raspodjele sredstava od dozvola za korištenje radio-frekventnog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sistema, a riječ je o 52,5 miliona KM koji će biti usmjereni za razvoj sektora transporta (70 odsto) i komunikacija (30 odsto) u BiH.
Donošenjem ove odluke stvaraju se uslovi za pripremu posebne odluke kojom će biti definisani pojedinačni projekti finansirani iz ovih sredstava, a koju će donijeti Savjet ministara na prijedlog Ministarstva komunikacija i transporta.
Danas je utvrđen i Prijedlog ugovora o finansiranju između BiH i Evropske investicione banke (EIB) – Projekat gradskog prevoza Sarajevo, vrijedan 40 miliona evra.
Ukupan kredit EIB-a za ovaj projekat iznosi 75 miliona evra, a danas je odobren prvi dio u iznosu 40 miliona evra, dok će preostali iznos sredstava biti regulisan posebnim ugovorom.
Kredit je alociran na FBiH, a implementator projekta je Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo.
Rok otplate kredita je 25 godina, uključujući grejs period od pet godina.
Savjet ministara utvrdio je i Prijedlog osnova za prihvatanje akata Svjetskog poštanskog saveza, usvojenih na Trećem vanrednom kongresu, održanom krajem septembra 2019. godine u Ženevi.
Na ovaj način, BiH nastavlja da ispunjava obaveze koje proizilaze iz članstva u Svjetskoj poštanskoj uniji, te će ravnopravno učestvovati na međunarodnom tržištu poštanskih usluga, što će obezbijediti ekonomsku održivost poštanskih operatera i obavljanje poštanskih usluga u skladu sa međunarodnim standardima i napretkom informaciono-komunikacionih tehnologija.
Na sjednici je utvrđen i Prijedlog za zaključivanje memoranduma o razumijevanju i saradnji u oblasti mladih između Ministarstva civilnih poslova u Savjetu ministara i Ministarstva za ljudske resurse Mađarske s ciljem daljeg jačanja bilateralnih odnosa.
Podsticanje i razvijanje saradnje u oblasti mladih uključuje, između ostalog, razmjenu informacija, znanja i istraživačkih radova, međusobne posjete omladinskih delegacija i predstavnika omladinsko-istraživačkog rada, razmjenu pozivnica za međunarodne omladinske maniFestacije koje se održavaju u dvije zemlje, te organizovanje zajedničkih radnih grupa sastavljenih od mladih iz BiH i Mađarske.