Borjana Krišto o ulasku u Evropsku uniju: Put je opterećen raznim problemima unutar BiH

28.06.2021. | 18:40

Predsjedavajuća Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto istakla je da je u procesu napretka ka EU učinjeno nekoliko značajnih koraka, ali da je taj put dodatno opterećen raznim problemima i izazovima unutar same BiH.

Krišto je, prilikom obraćanja na Drugom samitu predsjednika parlamenata zemalja Jugoistočne Evrope i Evropskog parlamenta, naglasila da je jedan od najvećih izazova na tom putu izmjena izbornog zakonodavstva u smislu primjene osnovnih demokratskih standarda, kroz uvažavanje demokratski izražene volje sva tri konstitutivna naroda u BiH i svih njenih građana, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine.

Krišto je istakla da BiH može i mora da pronađe dovoljno unutrašnjeg potencijala za dogovor i prevladavanje, sada već hroničnih izazova, isključivo na tragu evropskih vrijednosti, traženja kompromisa, dijaloga i konsenzusa.

Govoreći o negativnim posljedicama pandemije virusa korona, Krišto je posebno naglasila negativan uticaj pandemije na ekonomiju, saopšteno je iz parlamenta BiH.

“Na poseban način negativnim posljedicama pogođeni su izvoznici, a kada govorimo konkretno o privredi BiH negativne posljedice najviše su osjetili izvoznici proizvoda biljnog i životinjskog porijekla, posebno oni koji se bave izvozom crvenog mesa, jer i uz sve napore koji su do sada uloženi tržište EU i dalje je zatvoreno za crveno meso iz BiH”, rekla je Krišto.

Osvrćući se na trenutnu epidemiološku sliku, koja je znatno povoljnija, kako u zemljama regiona, tako i u BiH, i s obzirom na to da BiH trenutno ispunjava kriterijume za stavljanje na zelenu listu zemalja, Krišto je rekla da očekuje od Evropske komisije pozitivno mišljenje kada je riječ o olakšanju prelaska granice i neometanom kretanju državljana BiH unutar EU.

Krišto je naglasila da je vrijeme preostalo do kraja godine ključno u kontekstu ukupnih napora na dobijanju kandidatskog statusa i stvaranju evropske BiH, koja jedino kao zemlja visokog stepena institucionalne bezbjednosti za pripadnike sva tri konstitutivna naroda, može da da svoj puni doprinos EU kao prostoru mira, stabilnosti i prosperiteta.