Brnabićeva istakla na Parlamentarnom forumu: Nema jake Srbije bez jake Srpske

06.12.2024. | 11:24

Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je na sjednici Parlamentarnog foruma Srbija-Republika Srpska u Beogradu da Srbija čvrsto stoji uz Srpsku u svakom pogledu i da iz godine u godinu ta podrška jača, a međusobne veze se osnažuju, bez obzira na sve pritiske koji dolaze sa različitih strana.

Obraćajući se u Domu Narodne skupštine poslanicima oba parlamenta koji učestuvju u radu ovog foruma, uključujući i predsjednika Narodne skupštine Srpske Nenada Stevandića, ona je istakla da nema jake Srbije bez jake Srpske, niti jake Srpske bez jake Srbije.

Brnabićeva je rekla da se ovom sjednicom nastavlja jačanje neraskidive veze između Srbije i Srpske na ponos cijelog srpskog naroda.

Ona je podsjetila da se na ovaj način ispunjava obećanje sa Svesrpskog sabora i usvojene prve Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, o uspostavljanju ovog parlamentarnog foruma.

Brnabićeva je navela da je tokom posjete Banjaluci u junu obećala da će i Skupština Srbije ratifikovati Deklaraciju sa Svesrpskog sabora, te da je i to ispunjeno sa čak 139 glasova za u parlamentu.

“Ovo na još jedan način pokazuje da Srbija čvrsto stoji uz Republiku Srpsku, i to u svakom pogledu i na svakom nivou i da iz godine u godinu ta podrška jača, a međusobne veze se osnažuju, bez obzira na sve pritiske koji dolaze sa različitih strana. To ćemo nastaviti da radimo, to je obećanje koje ćemo nastaviti da ispunjavamo”, istakla je Brnabićeva.

Ona je navela da je tokom prethodne decenije na inicijativu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Srbija uložila, ne samo mnogo novca, nego i mnogo energije i političke hrabrosti, emocije i ljubavi da učvrsti veze sa srpskim narodom u cijelom regionu, ali prije svega sa Srbima u Republici Srpskoj.

Brnabićeva je rekla da ohrabruje sve članove Parlamentarnog foruma Srbija-Srpska da pokrenu što više pitanja i inicijativa koje mogu biti od koristi srpskom narodu.

S obzirom na to da Forum može da razgovara i sa međunarodnim organizacijama, ona je zamolila učesnike da razgovaraju i sa njima i objasne da je ovo tijelo osnovano kako bi Srbija i Srpska učinile nešto za svoj narod, a ne protiv bilo kog drugog.

“Recite svima jasno i glasno da Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koju su oba naša parlamenta ratifikovala, sasvim otvoreno i nedvosmisleno ponovo poziva na mir, poštovanje, na pijetet prema svim žrtvama ratova u BiH i poziva na puno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma”, istakla je Brnabićeva.

Ona je rekla da se Forum bavi temama koje su važne za srpski narod, potrebom da se sačuvaju srpski jezik, kultura, pismo, tradicija, običaji na način kako su to neku drugi evropski narodi radili i rade, nekada i danas.

Prema njenim riječima, srpsko zajedništvo otvara vrata za kvalitetniji dijalog sa drugima, za dugoročniju izgradnju mira na Balkanu, na snažnije mostove saradnje sa drugim narodima.

“I to je što mi istinski iskreno želimo i za šta se već godinama zalažemo … Ali, niko od nas neće napredovati ako naš region ili bilo ko u regionu nazaduje. Svaki zamajac u regionu može dati vetar u leđa svima nama”, istakla je Brnabićeva.

Podsjetila je da Parlamerntarni forum Srbija-Republika Srpska broji 22 člana, odnosno po 11 članova iz oba parlamenta.

Ona je posebno zahvalila predstavnicima opozicije u Skupštini Srbije iz poslaničkih grupa NADA, “Mi -snaga naroda” i “Mi-glas iz naroda” na učešću u radu ovog foruma, jer su pokazali da postoje stvari koje su iznad politike, koje čine nacionalni interes srpskog naroda.

“Samim vašim učešćem zajedno pokazujemo da postoje tačke o kojima se možemo saglasiti bez obzira na naše političke razlike i na kojima možemo zajedno raditi, i to je za mene, ali i za sve naše građane izuzetno ohrabrujuće. Nadam se da to neće ostati samo jedan svetli primer, već da će dati putokaz kako da radimo zajedno na ovakvim stvarima”, navela je Brnabićeva.

Ona je poželjela poslanicima iz Republike Srpske da se osjećaju kao kod kuće, ističući da Srbija zaista jeste njihova kuća.

Konstitutivna sjednica Parlamentarnog foruma Srbije i Srpske održana je 2. jula u Banjaluci.

Stevandić: Nastavljamo da radimo na onome što nas čuva i ujedinjuje

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da Srpska i Srbija nastavljaju da rade na onome što ih čuva i ujedinjuje, te izrazio nadu da će Parlamentarni forum Srbija – Republika Srpska u budućnosti imati međunarodni karakter.

“Razmišljali smo da na proljećno zasjedanje pozovemo kolege, poslanike iz susjednih zemalja – Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije da bi na jesenjem mogli dati neki širi međunarodni karakter”, rekao je Stevandić u obraćanju na otvaranju Parlamentarnog foruma u Skupštini Srbije.

Stevandić je istakao da Republika Srpska svaki potres u Srbiji doživljava mnogo tragičnije od građana Srbije i da zvaničnici Srpske zato često izražavaju zabrinutost, što pojedinci ocjenjuju kao miješanje u unutrašnje stvari.

“Ako Srbija počne da kašlje, Srpska je već na respiratoru”, rekao je Stevandić.

Navodeći da nepoštovanje međunarodnih ugovora narušava bezbjednost i dovodi do zategnutih odnosa u regionu, Stevandić je rekao da će možda na idućem Parlamentarnom forumu analizirati Rezoluciju 1244, Kumanovski i Dejtonski sporazum.

“Upravo kršenjem ovih dokumenata, koji imaju međunarodni karakter, krše se međunarodna prava, narušava bezbjednost i dovodi do zategnutih odnosa”, rekao je Stevandić.

On je izrazio uvjerenje da srpski narod može da internacionalizuje dio o kršenju ljudskih prava Srba na Kosovu i ugrožavanju suvereniteta.

“Svuda gdje se naša riječ čuje, čuje se dalje ako je zajednička”, poručio je Stevandić.

On je istakao da, iako je glas Srpske mali, juče je bar prepolovio pokušaj da premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti dobije neku vrstu subjektiviteta u Sarajevu.

“Pokazujemo da snagom svoje reakcije možemo da utičemo ukoliko smo pravno utemeljeni, ako se oslanjamo na međunarodno pravo, evropske konvencije i povelje UN”, zaključio je Stevandić.