Zamjenik predsjedavajuće delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Snježana Novaković Bursać istakla je da ako Evropa stvarno želi zemlje Zapadnog Balkana u EU, onda treba više nedvosmislene vladavine prava, stvarne demokratije i pravednog pristupa prema prošlosti, sadašnjosti i posebno prema budućnosti.
Bursaćeva na zasjedanju PS Savjeta Evrope: Nepovjerenje građana u evropsku perspektivu
11.10.2022. | 13:19Bursaćeva je na zasjedanju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope zahvalila svima koji se trude da tema evropske perspektive zemalja Zapadnog Balkana bude u fokusu pažnje, jer je jasno koliko je to važno.
– Ali, jednako važno je da naši građani vjeruju u tu perspektivu i osjećaju njenu važnost – navela je ona, dodavši da je u izvještaju dobro spomenuto da povjerenje u proces integracija i želja za ulaskom u EU opadaju u cijeloj regiji.
Bursaćeva smatra da je važnije zapitati se o razlozima takvog stanja i pokušati pronaći tačne odgovore na unutrašnjem, evropskom planu, nego tražiti prijetnje iz inostranstva i tražiti neprijatelje tamo gdje ne postoje.
– Odgovori su, kao i obično, među nama. Јedan od ključnih razloga nepovjerenja javnosti jeste postojanje dvostrukih standarda, kako u prošlosti, tako i sadašnjosti. Ne možemo govoriti o vladavini prava, pogotovo međunarodnog prava, ako imate jedan standard prema Srbiji, a drugi prema drugim državama.
Teško je povjerovati u demokratijuju dok u isto vrijeme u BiH živi čovjek, strani državljanin, koji se predstavlja kao visokog predstavnika, koji bez potrebnog legitimiteta i bilo kakvog pravnog utemeljenja pokušava donositi ili nametati zakone i uređivati unutrašnje odnose – istakla je Bursaćeva.
Ona je podsjetila da je trenutno u BiH na sceni brutalan pokušaj miješanja u izborni proces na osnovu nezakonite odluke Centralne izborne komisije BiH, institucije koja je dužna poštovati i provoditi Izborni zakon, a nažalost neki iz međunarodne zajednica to pozdravljaju.
– Ako govorimo o pomirenju, onda sve žrtve moraju biti jednako važne i poštovane, jer ih je nažalost bilo puno na svim stranama – rekla je Bursaćeva.