Cvijanović: Političko Sarajevo destabilizuje Balkan VIDEO

11.11.2021. | 22:03

Republika Srpske želi jaku ekonmsku integraciju i podržava regionalne inicijative, ali političko Sarajavo sve blokira i takvom politikom destablizuje Balkan, rekla je predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, gostujući na RTRS u emisiji Pečat.

Cvijanović je istakla da Srpska želi ekonomsku saradnju sa svima u regionu.

Naglasila je da je tokom posjete Americi razgovarala o nekoliko regionalnih inicijativa, te dodala da Srpska podržava svako povezivanje.

– Svakoj regionalnoj inicijativi nađe se opozicija u vidu političkog Sarajava. Zato što oni više vole da ne podnose Srbiju i više vole da pričaju protiv Srbije, nego što vole bolji život za svoje građane. Opterećeni su Srbijom – izjavila je predsjednica Srpske.

Cvijanović je rekla da Sarajevo blokira i infrastrukturne projekte u BiH.

– Sve što je najavljeno od strane Srbije, a tiče se projekata u BiH, blokirano je od Sarajava. Imamo HE Buk Bijela oko koje su napravili čitav problem. Srbija je najavila izgradnju aerodroma kod Trebinja koji bi trebao biti svima od koristi, a oni opet blokiraju. Moja obaveza je da to kažem – istakla je Cvijanović.

Cvijanović je rekla da je posjeta Americi bila ranije planirana.

– Ali, posjeta se dobro uklopila u ukupnu ovu situaciju. I to je zasmetalo političkom Sarajevu. Mislim da oni imaju strah od istine. Takođe, mislim da oni i ne žele da žive sa nama u istoj zemlji – istakla je predsjednica Srpske za RTRS.

Istakla je da političko Sarajevo problematizuje svaku posjetu zvaničnika Srpske nekoj drugoj zemlji.

– Drugi su zainteresovani da čuju i naše mišljenje oko raznih problema. To je zato što niko svijetu ne osporava Dejtonski sporazum. Republika Srpska je tu i mnogi zvaničnici žele razgovore sa nama. A političko Sarajevo osporava i Dejton, zato im sve i smeta. Oni žele da zarobe BiH – dodala je Cvijanović.

Cvijanović je istakla da je na svakom sastanku iznijela stavove Srpske, pa tako i posljednju put u Vašingtonu.

– Mi lako zajedno vidimo šta su problemi, ali ne slažemo se oko načina rješavanja. Međutim, kada sam bila u Americi, njihov fokus je bio na ekonomskom povezivanju regiona, u čemu smo potpuno saglasni – rekla je predsjednica Srpske.

Najavila je i nove posjete drugim zemljama.

– Bila sam u Grčkoj, Poljskoj, Mađarskoj i sad u SAD. Imam planirana putovanja na osnovu poziva i redovne komunikacije. Na svakom sastanku kažem kakvo je stanje u BiH i uvijek kaže stavove Republike Srpske – izjavila je Cvijanović.

SARAJEVO PRIČA O RATU I SANKCIJAMA, A SRPSKA POZIVA NA DIJALOG

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da se samo iz Sarajeva priča o ratu i sankcijama, za razliku od Srpske iz koje dolaze pozivi na dijalog i rješavanje suštinski važnih pitanja za BiH.

Kada je riječ o najavama sankcija političarima iz Republike Srpske koje su u Sarajevu priželjkivali dolaskom pomoćnika zamjenika državnog sekretara SAD Gabrijela Eskobara, Cvijanovićeva je rekla da je to želja političkog Sarajeva.

“Željeli bi da budu portparol koji je najavio da će neko biti sankcionisan i da Eskobar samo treba da posluša Sarajevo i da ispriča koga će sve sankcionisati”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je ocijenila da je BiH država koja je siromašna i sa aspekta razgovora i dogovora i postizanja određenih rezultata, jer se političko Sarajevo bavi sa te dvije teme i ta dva cilja.

“Svi koji su ovde došli, a uskoro će doći i /Metju/ Palmer, /izaslanik za nadgledanje izborne reforme/, imaju svoje viđenje stvari. Ali to ne znači da oni moraju biti slijepi poslušnici onog što im diktira političko Sarajevo”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da se ne treba baviti pričom da li ima ili nema sankcija.

“Mi rješavamo suštinski važna pitanja za BiH. Niti će neko bolje ili gore ovdje živjeti zato što ima ili nema sankcija, ako mi sami ne riješimo svoje probleme. Bitno je da mi sjednemo i vidimo šta hoćemo od ove države. Da li hoćete da ste invazivni i da samo otimate od Republike Srpske, a da Srpska ćuti i klima glavom, ili hoćete da se dogovorimo da zadovoljimo ono što nam je ustav dao kao garancije da živimo jedni s drugima i jedni pored drugih”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je rekla za RTRS da su za nju sankcije nešto što izgleda kao da neko pokazuje moć, a u suštini je to pokazivanje nemoći.

Cvijanovićeva je navela da su to i različite prijetnje, ali da prijetnje ne mogu riješiti problem i da BiH ima problem na unutrašnjem planu.

Ona je ocijenila da se Hrvati u BiH teško bore za svoje legitimno predstavljanje, upitavši zašto se neki narod mora boriti za nešto što mu je Ustav dao?

Predsjednik Srpske je navela da se i Republika Srpska bori da sačuva svoje nadležnosti, iako joj je to Ustav dao.

Cvijanovićeva je rekla da je tako jer to želi političko Sarajevo i zato što pričaju po cijelom svijetu da će biti rata.

“Nema i neće biti rata. Budućnost see može graditi kroz dogovor i razgovor, i da niko ne treba da se osjeća oštećenim u okviru BiH”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da ako je BiH multietnička država i multietnička demokratija, onda nije samo bošnjačka, samo srpska, niti samo hrvatska, nego je zajednička i to znači da se mora razgovarati.

Cvijanovićeva je navela da “neinventivno Sarajevo” ne zna ništa drugo raditi nego napadati Republiku Srpsku i držati Hrvate stiskajući ih da oni ne mogu izabrati svog predstavnika.

“Naš recept je razgovor i dogovor i nema ovde nikakvih ishitrenih odluka. Pred nama su mjeseci kada možemo veoma odgovorno razgovarati, ako to neko želi. Mi to želimo”, rekla je Cvijanovićeva.

IZETBEGOVIĆ NAPADA SRPSKU ZBOG KRIZE U OKVIRU BOŠNJAČKOG POLITIČKOG TIJELA

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je lider SDA Bakir Izetbegović poznat po tome da napada Republiku Srpsku čim ima unutrašnji problem i krizu u okviru bošnjačkog političkog tijela.

Cvijanovićeva je ukazala da Izetbegović ima mnogo problema na političkoj scenu u okviru Federacije BiH /FBiH/ i bošnjačkog korpusa.

Komentarišući Izetbegovićeve navode o, kako kaže, nepostojanju izvornog Dejtona i teškom ekonomskom položaju Republike Srpske, Cvijanovićeva je rekla da on priznaje i promoviše samo “onaj Dejton koji su oni zamislili da služi centralizaciji države”.

“Kada je riječ o Izetbegovićevim tvrdnjama da nema Dejtona, zašto su onda ljudi u Americi sankcionisali neke ljude zato što ne poštuju Dejton? Da li je to neka imaginacija, neki oblak Dejtona? Zašto se onda pozivate na Dejton i zašto nam kažete da ne možemo odustati od Dejtona”, upitala je predsjednik Republike Srpske.

Kada je potpisivan Dejtonski sporazum, kaže ona, niko nije rekao da “nije Dejton – Dejton” nego da će to postati tokom 20, 30 ili 50 godina. “Da je tako rečeno niko ga ne bi ni potpisao, ne bi Republika Srpska bila u tome”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da je danas dobijena centralizovanija država nego što je to Dejton predvidio, te da se zbog tih promjena Dejtona ne živi bolje, a institucije su skuplje.

“Napravili su administrativnu hobotnicu na nivou BiH i to rijetko čemu služi. Jako zamjerim ljudima iz međunarodnog faktora što su nasjeli na priču političkog Sarajeva da je reforma samo ako uzmete od Republike Srpske i prebacite na nivo BiH”, navela je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, Republika Srpska reforme doživljava na način da one treba da prave bolji ambijent u nekoj sferi.

“Tu se uopšte ne priča o tome koji nivo vlasti to izvršava – onaj kojem je Ustav povjerio obavezu, pravo i odgovornost da to izvršava. Za njih je reforma po sistemu `otmi – prebaci`. To nije tačno, za nas je reforma – provedi da bi bolje regulisao pitanje u okviru sistema u nekoj oblasti. Zbog toga smo u raskoraku”, rekla je Cvijanovićeva.

Što se tiče ekonomske situacije u Srpskoj, Cvijanovićeva je poručila Izetbegoviću da Republici Srpskoj vrati milijardu i po maraka koju su joj ukrali iz Penzionog fonda.

“To je još iz onog vremena kada su iz svog penzionog sistema izbacili brojne ljude koji su penziju zaradili u FBiH, a onda zbog prijetnji po život i ratnih dejstava pobjegli iz Federacije u Republiku Srpsku. Mi smo te ljude uključili u naš penzioni sistem”, istakla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je rekla da je FBiH uskratila ljudska prava onima kojima nisu priznali penziju zarađenu na području Federacije.

“Republika Srpska za razliku od njih je demokratsko društvo. Svako ko je zaradio penziju u Republici Srpskoj, ma gdje da danas živi, dobija svoj pripadajuću dio. FBiH nisu pomogle ni presude međunarodnih sudova da to urade”, napomenula je Cvijanovićeva.

Ona je zaključila da sa FBiH treba biti partner i usaglašavati se u ekonomskom smislu i legislativama, jer bi to bilo u korist svima.

OPOZICIJA NEMA ŽELJU ZA RJEŠAVANJEM PROBLEMA

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da opozicija u Srpskoj nema želju za rješavanjem problema već bi najradije probleme gurnuli u stranu, da se njima bavi neka buduća generacija.

“Ja mislim suprotno – mi smo ta generacija koja treba stvari dovesti u red. Mi smo generacija političara koja treba da napravi bolju budućnost za one koje dolaze, i u Srpskoj i u FBiH, i to možemo uraditi na fer osnovama, a ne da zatovorimo jedno ili oba oka i gurnemo stvari pod tepih”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da nije riječ o tome da oni koji su izabrani neće da nešto urade nego je riječ o ustavnoj postavci i činjenici da je Srpska svaki put prevarena.

Cvijanovićeva je navela da prepušta građanima da zaključuju o tome zašto u Srpskoj nema tog jedinstva, kao što ga ima kod Bošnjaka o svakom pitanju koje oni smatraju bitnim, dodajući da ona ima svoje zaključke o tome, koje je mnogo godina gradila i da to nije nikakva refleksna priča.

“Zašto Bakir Izetbegović hvali nepostojanje jedinstva /u Srpskoj/ i sa svim svojim raznim satelitima nastoji da ga razbije. Mislim da naše jedinstvo treba biti jedinstvo oko onog što su važna nacionalna pitanja i to ne znači da smo izgibili oštricu jedni prema drugima u našim dnevno-političkim pitanjima”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da partije na vlasti i opozicija misle različito, ističući da ne treba biti bilo kakve razlike u onom što je osnovni postulat i matrica na kojoj treba da se očuvaju nadležnosti Srpske.

Cvijanovićeva je rekla i da je u Narodnoj skupštini kada se donosilo bilo šta što je važno za Srpsku, opozicija namjerno nastojala isprovocirati onog koji je predlagač, da bi imali razloga da napuste skupštinu.

“To je vaš način rada, svako bira za sebe, ali i dalje mislim da je zadatak nas koji smo danas u politici da riješimo stvari i ne ostavljamo probleme našoj djeci. Tu mislim na sve nas u BiH jer nemam problem da razumijem da je ovo višenacionalna zajednica”, rekla je Cvijanovićeva.

Kada je riječ o opoziciji, ona je podsjetila da su govorili, kada se išlo referendum o Danu Republike, “to je vaša politička tema”.

“Pa što nije i vaša politička tema da sačuvate 9. januar, datum koji ne vređa nikoga”, upitala je Cvijanovićeva i dodala da opozicija spočitava baljenje tim temama jer oni ne smiju da se bave njima.

Bio bi, kaže, mnogo bio jači stav Republike Srpske da postoji jedinstvo o tim pitanjima, što oni znaju, kao i oni koji ne žele dobro Srpskoj, te je ocijenila da Narodna skupština mjesto u kojem treba razgovarati i o potencijalnom poblemu i o onom što je dobro, te da su svi dobrodošli da u tome učestvuju.

Kada je riječ o BiH, smatra da bi ona bila uspješno društvo uz korištenje svih kapaciteta i uz dobru koordinaciju da nema “tjeranja u centralizaciju”, te da je suštinski problem u Federaciji BiH, ali se loptica loptica nastoji prebaciti na teren Republike Srpske.

BiH se, smatra predsjednik Srpske, zaputila stranputicom zbog “privatizacija”, odnosno svojatanja onog što je zajedničko, a to dolazi iz političkog Sarajeva i vodi u topljenje nadležnosti Republike Srpske, pa se stvari moraju dovesti u red.

Podsjetila je da tri godine nakon izbora u FBiH niko nije uspostavio vlast, da su ostali otvoreni mnogi dogovori na relaciji kantoni – entitet i da u tom entitetu još postoje situacije “dvije škole pod jednim krovom”, dok u Srpskoj, na koju je pomosna, imaju mješovita odjeljenja, Bošnjaci i Hrvati imaju nacionalnu grupu predmeta.

“Bruka je i sramota što su tamo razdvojili djecu u dvije smjene u dvije škole pod jednim krovom”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da u FBiH postoje kantonalni ustavi koji nisu prilagođeni odlukama Ustavnog suda i nikom ništa, dok se u Republici Srpskoj sve ukida i otima se zemljište.

Ona je napomenula i da sankcije traže samo Bošnjaci jer ne mogu izaći na kraj sa stvarnim problemima koje ima BiH, ako problem prepoznaje i to što Bošnjaci nisu kadri da sa drugim pregovaraju u duhu nečega što je multietnička demokratija.