
Cvijanović: Gotovo više niko u svijetu ne kaže da je Kristijan Šmit visoki predstavnik
20.03.2025. | 22:16Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH istakla je večeras da gotovo više niko u svijetu ne kaže da je Kristijan Šmit visoki predstavnik, niti da je u pravu što je mijenjao zakone i doveo BiH u ovakav kolaps.
“Sve više ljudi razumije da je on doveo BiH u predkolapsno stanje, a da je preko ovih sudskih postupaka koji su išli linijom toga da je nametao određene stvari izazavo i potpuni kolaps”, rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Prema njenim riječima, u saopštenjima koja dolaze iz međunarodne zajednice stoji da treba poštovati teritorijalni integritet, što Republika Srpska i radi.
“Da li neko tako čvrsto stoji i govori kako su u redu ovakvi sudski procesi u kojima imate apsolutnu zloputrebu pravosuđa, koje sklanja političke predstavnike zato što je neki neizabrani stranac izmijenio neki zakon? To nigdje nisam čula”, naglasila je Cvijanovićeva.
U BiH, dodala je, imate obračun političkih struktura, zloupotrebljavajući instrumente države, sa Republikom Srpskom.
“Ovdje se više ne obračunava EU ni evropske države sa Republikom Srpskom. Sa Srpskom se više ne obračunava ni Amerika. Zašto bi se ona obračunavala sa nama kada dijelimo zajedničke vrijednosti sa novom administracijom”, navela je Cvijanovićeva i dodala da ne postoji svjetsko pitanje u kojem Srpska nije na istoj liniji sa novom administracijom SAD.
Cvijanovićeva je navela da svako ko se bavi međunarodnom politikom mora da vidi da se nešto mijenja.
“Vidimo kakav odnos ima SAD prema Ukrajini i završteku rata. Zar ne vidimo drugačiji odnos nove administracije kada je u pitanju Bliski istok? Da li smo dnevno dobijali saopštenja Američke ambasada? Ima li ih sad?”, upitala je Cvijanovićeva.
Bošnjački političari, dodala je ona, to veoma dobro znaju i zato prave svaku moguću presiju zloupotrebom određenih mehanizama, od pravosuđa pa na dalje, da se obračunaju sa Republikom Srpskom.
“Problem je što su navikli da privatizuju sve i što im je puštano po inostranstvu da privatizuju tuđe administracije i uprave. Neće im to više biti pušteno”, rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva smatra da u BiH ne bi bilo nijedne krize da su se visoki predstavnici u BiH ponašali u skladu sa Aneksom 10, ocijenivši da bi BiH već bila članica EU.
U glavama bošnjačkih političara stanuje rat
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da u glavama bošnjačkih političara stanuje rat, što potvrđuje retorika ministara odbrane i spoljnih poslova, bošnjačkog člana Predsjedništva i mnogih drugih.
“Nikad niste čuli u Republici Srpskoj bilo kog političara, ni u vlasti ni u opoziciji, da je rekao da stvari treba rješavati tako što će neko nekoga napasti. To pokazuje da nešto što su pokušavali da dobiju u ratu sada nastoje da dobiju agresivnom politikom”, rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je navela da se bošnjački političari, pri susretu sa međunarodnim zvaničnicima, ponašaju prilično šizofreno.
“Pošto EUFOR, NATO i svi relevantni faktori razumiju da je ovo ustavna i politička kriza, oni pokušavaju da to prebace na bezbjednosni teren, objašnjavajući kako je navodno ugrožena bezbjednosna situacija”, rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Međutim, dodala je ona, sve prijetnje dolaze iz političkog Sarajeva i od predstavnika bošnjačkog korpusa.
“Za mene je to tužno, opasno i nenormalno. Oni žele da produkuju krizu kako bi uvukli nekoga sa strane da reaguje. Mi nećemo krizu, uvlačite je sebi i radite sa sobom šta god hoćete. Mi nećemo da budemo tio takve krize ni takve retorike”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je poručila da se procesi odvijaju u institucijama.
Cvijanovićeva kaže da je u Fdederaciji BiH potpuno ludilo i da čak i medijska slika pokazuje koliko je tamo zatrovana atmosfera.
Ona je ukazala da su Ustavni sud BiH i OHR blisko povezani, te da je Ustavni sud “uskočio” nakon što je uloga visokog predstavnika postala problematična u svijetu.
“Da se ne bi postavljala pitanja kako je moguće da neizbarani stranac donosi zakone umjesto parlamenta, smišljeno je da se prebaci fokus na Ustavni sud i onda je on počeo da produkuje krize”, rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, ovdje je jasno da su sve krize isprodukovali stranci, udovoljavajući željama bošnjačkih političara.
“Država koju stvaraju ne liči na onu državu na koju smo svi dali saglasnost u Dejtonu. Vrlo ozbiljna teza koja se provlači jeste da mi napadamo ustavno-pravni poredak. Šta je ustavno-pravi poredak BiH? Ono što piše u Ustavu ili ono što se naknadno mijenjalo?”, upitala je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da nije isto Republika danas i prije 20 godina, dok istovremeno više nema ni naivnosti zbog koje se pristajalo na određene stvari zbog navodne bolje budućnosti ili evropske perspektive.
“Svi smo na kraju shvatili da smo bili prevareni u svemu tome. Ali, uvijek je u Republici Srpskoj ostao osigurač jer nikada nijedna izmjena te vrste nije našla svoje mjesto kroz izmjenu Ustava”, rekla je Cvijanovićeva.
Stvari su, smatra ona, otišle predaleko i ovdje je potrebno spustili loptu i vidjeti šta su realna i racionalna rješenja, umjesto prijetnji i pozivanja bilo koga u pomoć.
U PREDSJEDNIŠTVU NEMA DOBRE VOLJE ZA DOGOVORE U BiH
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je večeras da u Predsjedništvu BiH nema dobra volje da se pokrenu dogovori u BiH i da se sa druga dva člana razmimoilazi u svim suštinskim stvarima.
Cvijanovićeva je istakla o tome najbolje govori priča iz Federacije BiH kako će druga dva člana Predsjedništva aktivirati Oružane strane BiH iako je jasno da se odluka u oblasti odbrane može donijeti samo konsenzusom i nikako drugačije.
“To je državni udar, gdje oni kao etnička grupa žele da napadnu drugu etničku grupu ili konstitutivni narod. Od toga nema ništa, ali govorim dokle ide ta šizofrena situacija u kojoj stalno slušate neke prijetnje”, rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Cvijanovićeva je navela da BiH 30 godina funkcioniše na zamjeni teza, zloupotrebi i manipulaciji.
Takva zamjena teza, naglasila je ona, jeste i uporna priča iz bošnjačkog korpusa koja je usmjerena protiv Srbije i predsjednika Aleksandra Vučića.
“Ovdje je malo toga što je suštinski vezano za neke ustavne postavke. Mi još vodimo polemiku da li neki neizabrani stranac, u zemlji koja sebe smatra suverenom i demokratskom, može da sebi prigrabi pravo da donosi zakone”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da nije tačno da je on sastavni dio ustavno-pravnog poretka, te ponovila da u Ustavu BiH ne postoji ni jedno slovo vezano za visoke predstavnike.
“On je smješten u Aneks 10 i veze nema sa Aneksom četiri. Bez obzira na to, danas imamo presudnu krizu za BiH, koju je prouzrokovoao upravo Kristijan Šmit”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da Šmit nije jedini koji je prouzrokovao takve krize, jer su sve dosadašnje bile vezane ili za odluke Ustavnog suda ili za odluke visokih predstavnika u prethodnom periodu.
“Ovaj sadašnji je imao više manjkavosti, od izbora tog čovjeka, koji ne odgovara pravilima Aneksa 10 Dejtosnkog sporazuma, do toga da on kao neki prethodnici radi stvari kojima izlazi iz okvira mandata, koji je jasno preciziran Aneksom 10”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, u takvoj situaciji Republika Srpska bira da li se ponaša sa Ustavom svoje zemlje i međunarodnim pravom ili u skladu sa nekom političkom konferencijom, nekim njenim zaključcima i slično.
Cvijanovićeva je navela da postoji pojačana nervoza u FBiH, ali ne u Republici Srpskoj.
“Sigurno da postoji briga građana o tome šta se dešava i naša obaveza je da objasnimo da se ne dešava ništa što izlazi iz okvira političkih procesa”, rekla je Cvijanovićeva.