Đokić: BiH u arbitraži može izgubiti milijarde
08.06.2022. | 22:29Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izrazio je nadu da Ustavni sud BiH neće osporiti sprovođenje projekta izgradnje hidroelektrane “Buk-Bijela”, jer njegovo zaustavljanje može dovesti do međunarodnog spora i arbitraže u kojoj BiH može izgubiti milijarde.
“Nadam se da Ustavni sud BiH, koliko god da je znao donositi pogrešne odluke koje su narušavale odnose i vodile ka nestabilnosti u BiH, neće ovaj put napraviti takvu grešku i da takvom odlukom kazni BiH jer tako nešto vodi ka međunarodnoj arbitraži”, rekao je Đokić za RTRS.
On je naveo da je riječ o izuzetno kvalitetnom energetskom projektu koji je u ozbiljnoj fazi razvoja i u koji je investirano oko 40 miliona KM.
Govoreći o Rudniku željezne rude “LJubija”, Đokić je podsjetio da je potpisan ugovor o koncesiji sa komapnijom “Arselor Mital”, te izrazio očekivanje da će biti realizovane sve planirane radnje i da se na jesen taj rudnik može otvoriti.
On je naglasio da Srpska može obezbijediti i u budućnosti potrebne količine električne energije i normalno snabdijevanje svih građana i privrede strujom, uz isticanje da cijene struje neće biti mijenjane u toku ove godine.
“Neće biti povećanja cijena struje ne zbog izbora, nego zato što smo donijeli takve odluke”, istakao je Đokić.
Đokić, koji je i predsjednik SP-a, rekao je da BiH ni na jednom institucionalnom političkom nivou nije donijela odluku o uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji niti to može učiniti.
On je istakao da je Republika Srpska na osnovu zaključka kojeg je usvojila Narodna skupština Srpske na posebnom zasjedanju, i za kojeg je glasalo više od dvije trećina narodnih poslanika, ostala i dalje na poziciji da neće podržati aktivnosti da se uvode sankcije Rusiji, bilo ko ih bude pokrenuo.
“To je jako značajno što je Narodna skupština zauzela takav stav. Iskreno žalim što to nije bio konsenzus i što u trenutku glasanja nisu bili prisutni predstavnici opozicionih partija SDS-a i PDP-a”, dodao je Đokić.
Prema njegovim riječima, Kristijan Šmit ne može ništa donijeti u BiH, jer je on “građanin koji boravi na tlu BiH” i nije visoki predstavnik koji je imenovan od strane Savjeta bezbjednosti UN.
Đokić je rekao da Šmit nije obezbijedio novac za izbore /kroz nametnutu odluku/ i da su potrebna sredstva obezbijedile institucije BiH, te da ne vidi kako se može realizovati Šmitova namjera u nametanju odluke o finansiranju izbora.
Sankcije nametnute od SAD ministru zdravlja i socijalne zaštite Srpske Alenu Šeraniću i predsjedniku Federacije BiH /FBiH/ Marinku Čavari, Đokić je rekao da je to apsurd i da ničemu ne doprinosi, zapitavši se kakvu to poruku nosi?
Đokić je naveo da nije optimista da će biti izbora u BiH i da je takvu procjenu stvorio na osnovu toga što ne postoji iskrena i stvarna volja da se održe, i to od raznih međunarodnih faktora.
Prema njegovim riječima, međunarodni faktor nije adekvatno djelovao da dođe do konsenzusa o Izbornom zakonu BiH, prihvatali su samo argumentaciju bošnjačke strane, a kroz izborni proces nije riješen položaj Hrvata.
“Stvarna namjera je da se i dalje problematizuje BiH na način da se kaže da u BiH čak ni demokratski standardi ne mogu da se ostvare, da država funkcioniše izvan demokratskih procedura, te da i dalje na nju treba pojačati pritisak”, ocijenio je Đokić.
On je naveo da najveći uticaj u BiH na kreiranje politike imaju stranci i da je BiH danas “politički okupirana”, te da u BiH postoji stalna težlja za dijalogom, kojeg zadnjih godina nema, ali kada se bilo u prilici da se na taj način dođe do određenih rješenja uskakali su stranci i narušavali.
Đokić se osvrnuo i na 29 godina od forimiranja i postojanja SP-a rekavši da je to impozantan period intenzivnog političkog rada partije koji je bio koristan i društveno opravdan i u kojem nije bilo odstupanja od zacrtanih ciljeva, kao i da je SP dala vidljiv doprinos ukupnom napretku i razvoju Srpske.